moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dobrowolsi znów na poligonie

30 tys. osób będzie mogło w tym roku rozpocząć dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. Ponad 3 tys. z nich pierwszy krok ku temu ma już za sobą. W poniedziałek w jednostkach na terenie całego kraju rozpoczęło się wcielanie ochotników, którzy przez kolejne 27 dni będą poznawać tajniki wojskowego rzemiosła.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa (DZSW) została zainicjowana w 2022 roku, wraz z wejściem w życie ustawy o obronie ojczyzny. Dzięki temu osoby zainteresowane służbą w wojsku mogą przejść 27-dniowe szkolenie podstawowe, które może otworzyć im drzwi do służby w armii. Tylko w 2023 roku ukończyło je 32 tys. ochotników. Przy czym 60% z nich, czyli mniej więcej 19 tys. osób, zdecydowało się na związanie swojej przyszłości z armią i kontynuowanie nauki na szkoleniu specjalistycznym, przygotowującym do służby na konkretnym stanowisku.

Dziś rozpoczął się pierwszy w tym roku turnus szkoleniowy w ramach DZSW. Karty powołań, które upoważniają do wzięcia w nim udziału, odebrało 3,3 tys. ochotników z całego kraju. – Szacunkowo można powiedzieć, że co ósmy kandydat na dobrowolsa to mieszkaniec Warmii i Mazur. Ochotnicy z tego rejonu będą zdobywać nowe umiejętności m.in. w jednostkach podległych 16 Dywizji Zmechanizowanej, m.in. 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Braniewie, 1 Brygadzie Artylerii w Węgorzewie czy 9 Batalionie Dowodzenia w Olsztynie – mówi ppłk Justyna Balik, rzecznik prasowy Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. – Ale zainteresowanie tego rodzaju służbą jest duże także w innych częściach kraju. Powołanie do służby w Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu otrzymało 260 ochotników, w 23 Pułku Artylerii w Bolesławcu 80 osób, a po 120 osób w 18 Pułku Rozpoznawczym w Białymstoku i 6 Batalionie Powietrznodesantowym w Gliwicach – wylicza. Dodaje, że szkolenie podstawowe w ramach pierwszego w 2024 roku turnusu DZSW będzie się odbywało w 35 jednostkach wojskowych.

REKLAMA

Osoby, które zdecydowały się do niego przystąpić, przez kolejne 27 dni pod okiem wojskowych instruktorów będą uczyć się podstaw taktyki, strzelania, prowadzenia rozpoznania czy musztry. Ci, którzy dotrwają do ostatniego dnia szkolenia i zaliczą końcowy egzamin, złożą przysięgę. Następnie będą mogli zadecydować, czy chcą kontynuować naukę wojskowego rzemiosła na kolejnym szkoleniu, tym razem już przygotowującym do służby na konkretnym stanowisku, czy może zasilić szeregi WOT-u, rezerwy aktywnej bądź pasywnej.

Ale to nie wszystko. Jak informuje Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, w 2024 roku zostanie zorganizowanych 11 turnusów szkoleniowych DZSW, w których będzie mogło wziąć udział łącznie 30 tys. osób. Dziewięć 27-dniowych turnusów jest przeznaczonych dla ochotników, którzy nie mieli wcześniej styczności z armią. Drugi w tym roku turnus rozpocznie się 19 lutego, a zakończy 16 marca. Terminy kolejnych szkoleń to: 2 kwietnia – 28 kwietnia, 6 maja – 1 czerwca, 10 czerwca – 6 lipca, 15 lipca – 10 sierpnia, 19 sierpnia – 14 września, 30 września – 26 października, 18 listopada – 14 grudnia. Dwa nieco krótsze, bo trwające 12 dni, turnusy szkoleniowe są zaś przeznaczone dla absolwentów szkół ponadpodstawowych, którzy ukończyli klasy o profilu wojskowym czy inne programy związane z obronnością nadzorowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Pierwszy z nich rozpocznie się 10 czerwca, a drugi tydzień później.

Z możliwości szkolenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej może skorzystać każda osoba pełnoletnia posiadająca polskie obywatelstwo, wcześniej niekarana. Kandydat powinien jednak posiadać zdolności fizyczne i psychofizyczne do pełnienia służby, wykształcenie co najmniej podstawowe oraz mieć nieposzlakowaną opinię.

Osoby zainteresowane szkoleniem powinny zgłosić się do najbliższego wojskowego centrum rekrutacji lub złożyć stosowny wniosek za pośrednictwem portalu zostanzolnierzem.pl.

Podczas szkolenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej każdemu z ochotników przysługuje uposażenie w wysokości 4960 zł, a po jego ukończeniu pierwszeństwo w ubieganiu się o przeniesienie do służby zawodowej czy zatrudnieniu w placówkach administracji publicznej (istnieje jednak konieczność spełnienia wymagań określonych dla danego stanowiska).

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 12 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mobilne dowodzenie
Wszystkie misje AWACS-a
Na straży nieba
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wojna w świętym mieście, epilog
Wioślarze i triatlonistka na podium
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polki pobiegły po srebro!
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Abramsy w pętli
„Grand Quadriga ‘24”
Układ nerwowy Mieczników
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Więcej hełmów dla żołnierzy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Pływacy i maratończycy na medal
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Pierwsza Drużyna” na start
By Polska była bezpieczna
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Nowe zadania szefa SKW
NATO on Northern Track
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Broń Hitlera w rękach AK
Flota Bayraktarów w komplecie
Bohater odtrącony
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Cień atomowej zagłady
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Śladami ojca
Zawsze gotowi do pomocy
Po śladach polskich bohaterów
Serwis K9 w Polsce
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polska wiktoria na Monte Cassino
Krwawa noc pośród puszczy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO