moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Proobronni na ratunek poszkodowanym

Udział w akcjach poszukiwawczych i ratowniczych, zabezpieczanie imprez masowych, wspólne ćwiczenia z wojskiem – to główne zadania powołanej niedawno Strzeleckiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej we Włocławku. – Zapraszamy wszystkich, którzy chcą pomagać innym i zdobywać nowe kwalifikacje – mówi Weronika Muszyńska z Jednostki Strzeleckiej 4051, w ramach której działa Grupa.

Jednostka Strzelecka 4051 im. gen broni Władysława Andersa działa od ponad 11 lat i ma na swoim koncie wiele inicjatyw przeprowadzonych ze wsparciem Ministerstwa Obrony Narodowej na rzecz bezpieczeństwa. Prowadzi szeroką działalność proobronną, organizując m.in. specjalistyczne kursy spadochronowe, wspinaczkowe, medyczne, SERE, strzeleckie czy nurkowania. W ten sposób szkoli swoich działaczy i przygotowuje ich do podjęcia służby w wojsku, policji czy straży pożarnej. – Stawiamy na rozwój i chcemy oferować naszym członkom jak najwięcej możliwości zdobycia nowych kwalifikacji i umiejętności – mówi Bartosz Szymański, dowódca włocławskiej organizacji.

 

REKLAMA

Między innymi z tego powodu jednostka postanowiła utworzyć w swoich strukturach Strzelecką Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą (SGPR). Dzięki dotacji z Narodowego Instytutu Wolności strzelcy mogli kupić specjalistyczny sprzęt dla Grupy, m.in. terenowego forda rangera, którego wyposażyli w specjalistyczną zabudowę ratowniczą. Potem członkowie jednostki przeszli szkolenia, np. dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych, kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, obsługi dronów i działań poszukiwawczych. Z czasem kupiono także profesjonalny sprzęt potrzebny do akcji poszukiwawczych.

Na początku tego roku Grupa rozpoczęła działalność i została wpisana do rejestru podmiotów współpracujących z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego. – Jesteśmy pierwszą w Polsce certyfikowaną organizacją proobronną wpisaną przez wojewodę do rejestru jednostek współpracujących z Państwowym Ratownictwem Medycznym. Naszym głównym zadaniem będzie udział w akcjach ratownictwa poszukiwawczego oraz kwalifikowanej pierwszej pomocy, które organizują służby państwowe – mówi Krzysztof Wójcik, koordynator SGPR.

Dyżury już wiosną

Grupa liczy ponad 30 przeszkolonych osób, każda m.in. po kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy. W marcu rozpoczną dyżury ratownicze na terenie powiatów: włocławskiego, lipnowskiego, radziejowskiego i aleksandrowskiego. Będą gotowi do działania od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych (dyżury telefoniczne) oraz całodobowo w weekend.

Do jakich akcji Grupa będzie mogła zostać wezwana? Np. do wypadków komunikacyjnych i różnych innych zdarzeń masowych. – Jeśli dojdzie do wypadku autokaru, w którym zostanie poszkodowanych kilkadziesiąt osób, a wojewódzki dyspozytor ratownictwa uzna, że służby ratownicze w danym regionie potrzebują wsparcia, wtedy będziemy wzywani – wyjaśnia Weronika Muszyńska, rzeczniczka Jednostki Strzeleckiej 4051 Włocławek.

Wsparcie proobronnych może okazać się nieocenione także w razie akcji poszukiwawczej. Grupa dysponuje profesjonalnym wyposażeniem: ma łódź pontonową BOMBARD C5 z echosondą, latarki, szperacze, zestawy noszy ratunkowych czy specjalistyczny sprzęt linowy. Lada chwila planują zakup drona z termowizją oraz kolejny sprzęt nurkowy i do poszukiwań podwodnych. – Możemy być pomocni nie tylko podczas poszukiwań, ale także już po odnalezieniu danej osoby. Może się przecież zdarzyć, że zostanie ona zlokalizowana w trudno dostępnym, lesistym i bagnistym terenie, gdzie zwykła karetka nie może wjechać. Wtedy my będziemy mogli pomóc w przetransportowaniu poszkodowanego – deklaruje Krzysztof Wójcik.

Grupa będzie też pomagać przy zabezpieczeniu medycznym imprez i różnorodnych przedsięwzięć sportowych oraz brać udział w ćwiczeniach współorganizowanych z Wojskiem Polskim i służbami mundurowymi.

Wstąp do Grupy!

Kierownictwo Strzeleckiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej szuka ochotników. Oferta skierowana jest do osób, które ukończyły co najmniej 16 lat, są dyspozycyjne i lubią zdobywać nowe umiejętności. – Choć taka osoba do czasu osiągnięcia pełnoletności nie będzie mogła starać się o certyfikat kwalifikowanej pierwszej pomocy i brać udziału w akcjach ratunkowych, to także tym młodszym chcemy dać szansę, by zobaczyli, jak to wygląda i przygotowali się już teraz – mówi Bartosz Szymański.

SGPR będzie pełnić dyżury w okresie od 1 marca od 31 października. Pozostałe cztery miesiące członkowie chcą poświęcić na naprawy i konserwację sprzętu oraz szkolenia z zakresu m.in. udzielania pierwszej pomocy, topografii i poszukiwań, łączności, poszukiwań wodnych i podwodnych, a także szkolenia wysokościowego.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. Jednostki Strzeleckiej 4051

dodaj komentarz

komentarze


Zachód przeciwko „korsarzom”
 
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Którą drogą do armii?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Przerwany lot „Orlika”
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Polska przystań brytyjskich jeńców
Podoficer pies
Sojusznicza przeprawa przez Wisłę
Priorytety dla armii
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Kleszcze dla wojska
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Leopardy jadą na poligon
Sztandar dla Dowództwa WOT
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Telefon zaufania dla żołnierzy
Ferie w mundurze
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nowoczesna łączność dla armii
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Zamiana po włosku
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Tajna misja polskiej agentki
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Ostrożnie! Czołgi na drodze
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Wielki test w West Point coraz bliżej
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Nowy szef CWCR
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Palmiry – miejsce kaźni
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
Lotnictwo i kobiety
Rusza morski „Dragon”
Eurofightery znowu w Polsce
W Jachrance o skokach spadochronowych
Będzie za co kupić koreańską broń
Air Show ’25 – do zobaczenia
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Carl-Gustaf w polskiej armii
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Pamiętamy o Niezłomnych
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO