moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejna szansa na zostanie terytorialsem! Ruszyła kwalifikacja wojskowa

Ruszyła kwalifikacja wojskowa, która obejmie około 230 tys. młodych Polaków. Jak co roku jest to doskonały moment na zaplanowanie swojej przyszłości i wstąpienie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Kwalifikacja potrwa do 30.04.2024 r.

Pierwszego lutego 2024 r. ruszyła kwalifikacja wojskowa, w ramach której przed powiatowe komisje lekarskie wezwane zostaną osoby podlegające obowiązkowi stawiennictwa. Kwalifikacja potrwa do 30.04.2024 r. - do tego dnia weźmie w niej udział, podobnie jak w ubiegłym roku, około 230 tys. osób.

Natomiast dziś 5 lutego 2024r. ruszyły kwalifikacja na terenie woj. Świętokrzyskiego. Obowiązkowa dla mężczyzn urodzonych w 2005 roku, a więc tych, którzy ukończyli 18 rok życia. Na komisję stawią się również te osoby, które nie mają żadnej kategorii. Mogą zostać wezwane również kobiety urodzone w latach 1997-2005 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, np. tytuł technika weterynarii lub farmacji. Tegorocznej kwalifikacji zostanie poddanych 6 tyś. mężczyzn, ponad 700 kobiet i 1000 osób bez przydzielonej kategorii z naszego regionu. Procedura kwalifikacji wojskowej to dwie główne czynności, założenie ewidencji wojskowej i druga to określenie kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Podczas tegorocznych kwalifikacji wojskowych będą obecni świętokrzyscy terytorialsi. We wszystkich Powiatowych Komisjach Lekarskich będzie można spotkać żołnierza 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej który przybliży warunki pełnienia Terytorialnej Służby Wojskowej. Z przyjemnością podzieli się swoimi doświadczeniami i pokieruje jak wstąpić w nasze szeregi i zostać żołnierzem Wojska Polskiego - podkreśla ppor. Daniel Woś oficer prasowy 10ŚBOT.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia z dnia 10 listopada 2023 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2024 r. przed komisjami staną mężczyźni, którzy ukończyli 19 lat (urodzeni w 2005 roku), mężczyźni, którzy mają 20-24 lata, ale nie posiadają orzeczonej kategorii oraz kobiety posiadające kwalifikacje przydatne w wojsku.

Pamiętaj, aby zostać żołnierzem WOT, należy spełnić kilka podstawowych wymogów: trzeba być pełnoletnim, mieć polskie obywatelstwo, być zdrowym i niekaranym. Nie można także pełnić służby w innych rodzajach wojsk czy niektórych służbach mundurowych.

Jeżeli jesteś pełnoletnim uczniem szkoły średniej i już dziś myślisz o zostaniu Terytorialsem przygotuj się na kilka prostych kroków, które doprowadzą Cię do bramy jednostki WOT. W pierwszej kolejności skontaktuj się z rekruterem WOT, który opowie Ci o szczegółach służby oraz etapach naboru. Następnie udaj się do Wojskowego Centrum Rekrutacji zgodnym z Twoim miejscem zamieszkania, gdzie złożysz wszystkie niezbędne dokumenty. W kolejnym etapie czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna, badania lekarskie oraz psychologiczne. Po otrzymaniu orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej oraz pracowni psychologicznej, Komendant WCR wręczy Ci kartę powołania z datą stawiennictwa, a to znaczy, że jesteś gotowy by wstąpić w nasze szeregi!

Jeżeli chcesz umówić się z rekturerem z Twojej okolicy już dziś - wejdź na stronę https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl i skorzystaj z wyszukiwarki lub zadzwoń na Infolinię Wsparcia Rekrutacji - 800 696 077 (czynną od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30-15.30).


Pamiętaj, że kwalifikacja wojskowa to nie mobilizacja, ale stawiennictwo na niej jest obowiązkowe!

red. PZ

autor zdjęć: 10 ŚBOT

dodaj komentarz

komentarze


NATO coraz silniejsze
Terytorialsi strzelali z nowych Grotów
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Piekło „Pługa”
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Debata o bezpieczeństwie
Początek wielkiej historii
MON pomoże uczcić ofiary UPA
Program „Narew” się rozkręca
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Francuski most na Odrze
Artylerzyści z Węgorzewa w natarciu
Borsuki wyszły w pole
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Psiakrew, harmata!
PKW Irak ewakuowany
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Patrol z Syriusza
Sztuka spadania
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Czas nadziei, czas pokoju
Zostać pilotem Apache’a
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Szef MON-u: polskie Patrioty nie trafią na Bliski Wschód
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
A może studia na WAT?
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Taktyka „stopniowego oślepiania”
Szkoła pilotów FPV
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
Fabryka pocisków ziemia–powietrze
Testy autonomicznego Black Hawka
Nie tylko błękitne berety
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
„Ślązak” w warsztacie
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
Ćwiczą, aby bronić granicy
Akcja młodego terytorialsa
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Wypadek w PKW UNIFIL
Pasja i fart
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Pierwsze K9 w Braniewie
Lasery dla polskiego wojska
Świąteczne dowody wdzięczności i pamięci
Fińska armia luzuje rygory
Kompetencje warte ponad milion dolarów
Prototyp E-7 dla USAF
Ratunek na szczycie
Polska buduje przewagę w kosmosie
Polski sukces w Duńskim Marszu
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Polsko-estoński sojusz
Historyczny triumf terytorialsa
Daglezja bez tajemnic
Buty żołnierzy po nowemu
Syndrom Karbali
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Praktyki w AMW, czyli morska sztafeta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO