moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierskie sukcesy na lodzie i szermierczej planszy

Dwa medale wywalczyła reprezentacja Polski na XXVII Mistrzostwach Europy w Short Tracku – srebro sztafeta mieszana, a brąz sztafeta mężczyzn. Na podium stanęło m.in. troje żołnierzy: szer. Nikola Mazur, szer. Michał Niewiński i szer. Łukasz Kuczyński. Brąz w szermierczym Pucharze Świata zdobyły zaś florecistki z trzema reprezentantkami CWZS-u w składzie.

Gospodarzem XXVII Mistrzostw Europy w Short Tracku była Polska. Zawody odbyły się w dniach 12–14 stycznia w hali Olivia w Gdańsku. Łyżwiarze szybcy specjalizujący się w wyścigach na krótkim torze rywalizowali o dziewięć kompletów medali. Polacy z dwoma zdobytymi krążkami w klasyfikacji medalowej imprezy zajęli czwartą lokatę. Pierwszą wywalczyli Holendrzy – po cztery razy stali na pierwszym i drugim stopniu podium oraz dwukrotnie na trzecim. Druga w rankingu była reprezentacja Włoch (cztery złote, dwa srebrne medale), a trzecia drużyna narodowa z Belgii (po jednym złotym i srebrnym, cztery brązowe).

Biało-Czerwoni wywalczyli tytuł wicemistrzów Europy w sztafecie mieszanej na dystansie 2000 m. Triumfowali Holendrzy z czasem 2 min 41,376 s. Polska drużyna – w składzie: szer. Nikola Mazur, szer. Michał Niewiński (oboje z 9 Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa), Diané Sellier i Kamila Stormowska – przegrała złoto o 0,009 s. Brązowy medal zdobyli Belgowie, którzy byli słabsi od Polaków o 0,089 s. Trzecią lokatę w mistrzostwach reprezentanci Polski wywalczyli zaś w sztafecie mężczyzn na 5000 m. Po brąz pobiegli: szer. Michał Niewiński, szer. Łukasz Kuczyński (obaj z 9 BKPanc), Félix Pigeon i Diané Sellier. Pierwsze miejsce w finale zajęli Holendrzy, a drugie Belgowie.

REKLAMA

Poza medalowymi miejscami polscy łyżwiarze szybcy zajmowali wysokie lokaty. W trzeciej z rozgrywanych sztafet – sztafecie kobiet na 3000 m – Polki uplasowały się na czwartej pozycji. W sześciu konkurencjach indywidualnych tylko w dwóch gospodarzy nie było w finałach A z udziałem sześciu zawodników: w biegu na 1000 m mężczyzn i 1500 m kobiet. W biegu na 500 m czwarte lokaty zajęli: Kamila Stormowska i Dianė Sellier, a piąte: szer. Nikola Mazur i szer. Michał Niewiński. Ponadto Stormowska była czwarta w wyścigu na 1000 m, a Sellier szósty na 1500 m.

W podobnym czasie co Mistrzostwa Europy w Short Tracku w Gdańsku w Paryżu odbywały się zawody o szermierczy Puchar Świata. Brązowy medal wywalczyła na nich drużyna polskich florecistek. Nasz kraj reprezentowały: kpr. Martyna Synoradzka, st. szer. spec. Hanna Łyczbińska, st. szer. Julia Walczyk-Klimaszyk (wszystkie z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego) i Karolina Żurawska. W pierwszej rundzie Polki wygrały 34:25 z zawodniczkami z Korei Południowej. W ćwierćfinale nasze florecistki sprawiły miłą niespodziankę, pokonując drugie w światowym rankingu Amerykanki. W półfinale drogę do finału zamknęły reprezentantkom Polski Francuzki. Trójkolorowe wygrały z Biało-Czerwonymi 45:28. W pojedynku o brąz z kolei Polki pokonały 44:41 Japonki.

Na planszy w Paryżu rywalizowali również floreciści. W turnieju drużynowym złoto wywalczyli Amerykanie – w finale pokonali Japończyków. Brązowy medal zdobyli Francuzi. Reprezentanci Polski – w składzie: st. szer. Michał Siess (zawodnik z CWZS-u), Andrzej Rządkowski, Jan Jurkiewicz i Adrian Wojtkowiak – uplasowali się na siódmej pozycji.

Turniej o Puchar Świata w Paryżu florecistek i florecistów był przedostatnim rozstrzygającym o przepustkach na XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie, które w lipcu i sierpniu odbędą się w stolicy Francji. Pod koniec lutego o punkty PŚ i kwalifikację na igrzyska szermierze specjalizujący się we florecie walczyć będą w Kairze. Obie polskie drużyny mają szansę wywalczyć przepustki na igrzyska.

SZUS

autor zdjęć: Paweł Skraba / PZŁS, PZSZERM

dodaj komentarz

komentarze


Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
 
Abramsy w pętli
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
They Will Check The Training Results in Combat
Polska wiktoria na Monte Cassino
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Grand Quadriga ‘24”
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Piedimonte – samobójcza misja
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Polki pobiegły po srebro!
Nie szpital, a instytut
Bohater odtrącony
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Cień atomowej zagłady
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Serwis K9 w Polsce
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
NATO on Northern Track
Po śladach polskich bohaterów
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pływacy i maratończycy na medal
Wszystkie misje AWACS-a
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Wojna w świętym mieście, epilog
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ameryka daje wsparcie
By Polska była bezpieczna
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Nowe zadania szefa SKW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Układ nerwowy Mieczników
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Krwawa noc pośród puszczy
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Ryś” z laserem
„Pierwsza Drużyna” na start
Śladami ojca
Ostatnia droga Pileckiego
Mobilne dowodzenie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO