moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

By przetrwali w naszej pamięci

Wszyscy żołnierze, służąc Rzeczypospolitej i reprezentując Siły Zbrojne RP na misjach poza granicami państwa, budowali markę naszego wojska na świecie, nie tylko broniąc, lecz także niosąc ludziom pomoc – mówił prezydent Andrzej Duda w Dniu Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.

– Trzy dni przed Wigilią, 21 grudnia 2011 roku, nadeszła z Afganistanu do Polski paraliżująca wiadomość o śmierci pięciu żołnierzy w czasie służby dla Rzeczypospolitej – wspominał prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości przy Centrum Weterana. Zginęli wówczas wojskowi z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej: mł. chor. Piotr Ciesielski, sierż. Marcin Szczurowski, sierż. Łukasz Krawiec, sierż. Marek Tomala i sierż. Krystian Banach. By uczcić ich ofiarną służbę, 21 grudnia, rocznica tego najtragiczniejszego wydarzenia w historii polskich operacji zagranicznych, został ustanowiony Dniem Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.

Andrzej Duda podkreślił, że dzięki pełnej poświęcenia służbie na misjach polscy żołnierze cieszą się na świecie szacunkiem, a Polska jest uznanym sojusznikiem NATO. Prezydent wspomniał także, że obecnie Polacy pełnią służbę w dziesięciu zagranicznych kontyngentach. Andrzej Duda podziękował Centrum Weterana za opiekę nad żołnierzami i ich rodzinami oraz rodzinami poległych, a także fundacji „Dorastaj z Nami”, która troszczy się o ich dzieci.

REKLAMA

Obchody Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa tradycyjnie rozpoczęła msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiona w intencji tych, którzy nie powrócili z misji do domu. Następnie przy Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, przed pomnikiem poświęconym żołnierzom, odbył się uroczysty apel poległych. Uczestniczyli w nim m.in. gen. Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, przedstawiciele władz państwowych, z ramienia MON-u podsekretarz stanu Stanisław Wziątek. Obecni byli także przedstawiciele duchowieństwa, weterani i rodziny tych, którzy zginęli podczas zagranicznych operacji wojskowych.


Film: Maciej Bąkowski, Magdalena Kowalska-Sendek / ZbrojnaTV

Wszyscy podkreślali, że to ważny dla nich dzień. – Uroczystości 21 grudnia podtrzymują pamięć o naszych bliskich, którzy oddali życie, służąc ojczyźnie – mówiła Małgorzata Wilczyńska ze Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Poległych „Pamięć i Przyszłość”. Także weterani szczególnie dziś wspominają kolegów. – Każdego roku bierzemy udział w obchodach, bo pamiętamy o naszych kolegach, z którymi służyliśmy w Iraku czy Afganistanie. Im zabrakło żołnierskiego szczęścia i nie wrócili do domu. Dziś oddajemy im hołd – podkreślał Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. Co roku, 21 grudnia, Maria Szczurowska razem z mężem uczestniczą w uroczystościach w bartoszyckiej brygadzie, biorą też udział w obchodach Dnia Pamięci w Warszawie. – Chcemy, aby wspomnienie o naszym synu przetrwało – mówi matka sierż. Marcina Szczurowskiego.

Uroczystości ku czci poległych żołnierzy na misjach odbywają się w wielu jednostkach. Na mogiłach pojawiają się kwiaty i płoną znicze, a w kościołach garnizonowych odprawiane są w ich intencji nabożeństwa. Już dzień wcześniej, 20 grudnia, w Warszawie odbył się uroczysty capstrzyk, w którym wziął udział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Od 1953 roku, gdy po raz pierwszy polscy żołnierze i pracownicy wojska wzięli udział w zagranicznej operacji wojskowej, 123 z nich nie wróciło do domu.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Marek Borawski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
 
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Mobilne dowodzenie
Pokazali bojowego ducha
Hełmy – nowoczesne i na miarę
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Wszystkie misje AWACS-a
Serwis K9 w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Nowe zadania szefa SKW
Broń Hitlera w rękach AK
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Cień atomowej zagłady
Nie szpital, a instytut
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Piedimonte – samobójcza misja
Polki pobiegły po srebro!
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Po śladach polskich bohaterów
Honor weteranom misji!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
NATO on Northern Track
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Podróż po AWACS-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Przysięga w Limanowej
„Grand Quadriga ‘24”
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
WAM wraca po latach
„Pierwsza Drużyna” na start
They Will Check The Training Results in Combat
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Ryś” z laserem
Flota Bayraktarów w komplecie
Ratownicy na medal
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
By Polska była bezpieczna
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO