moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejni oficerowie dołączyli do WOT

Ponad 200 żołnierzy kursu oficerskiego Wojsk Obrony Terytorialnej „Agrykola” oraz żołnierzy rezerwy złożyło, 3 grudnia na Placu Marszałka Piłsudskiego w Warszawie, uroczyste oficerskie ślubowanie. Dzień wcześniej, podczas uroczystości w Zegrzu, otrzymali oni patenty oficerskie – symbol szczególnego wyróżnienia i ogromnego zobowiązania wobec Ojczyzny.

Wierny przysiędze wojskowej, świadom godności oficera Wojska Polskiego, składam Tobie Ojczyzno, uroczyste ślubowanie…” - te słowa wybrzmiały w minioną niedzielę na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. To już kolejna promocja oficerska żołnierzy rezerwy i OT. Wśród ponad 200 promowanych żołnierzy na pierwszy stopień oficerski, ponad 70 to żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, absolwenci kursu oficerskiego Agrykola. To oni w obecności władz państwowych, przełożonych oraz rodzin i bliskich przyjaciół wypowiedzieli słowa oficerskiego ślubowania. Uroczystego aktu promocji na pierwszy stopień oficerski dokonał m.in. cz.p.o. dowódcy WOT - gen. bryg. Krzysztof STAŃCZYK.

Jestem niezmiernie dumny, że mogłem dziś być tu z moimi żołnierzami i promować ich na pierwszy stopień oficerski. Są takie momenty w życiu żołnierza, które zapamiętuje się na całe życie – zostanie oficerem Wojska Polskiego jest właśnie jednym z nich. Życzę wszystkim nowo promowanym żołnierzom by dalej się rozwijali i wzmacniali potencjał Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Właśnie Ci ludzie są przyszłością naszej armii – powiedział gen. bryg Krzysztof STAŃCZYK.

REKLAMA

Promowany tego dnia mł. chor. Marcin, żołnierz 5 Mazowieckiej Brygady OT dodał zaś, że: - Czuję rozpierającą dumę, zaszczyt i honor. Promocja jest zwieńczeniem mojego wysiłku, który włożyłem by dostąpić zaszczytu bycia oficerem Wojska Polskiego. Jest to kontynuacja tradycji niepodległościowej, ponieważ bezpieczeństwo Ojczyzny jest dla mnie wartością najwyższą.

Dzień wcześniej, 2 grudnia br., w klubie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu wręczono patenty oficerskie. W uroczystości uczestniczyli m.in.: cz.p.o. Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Krzysztof STAŃCZYK, cz.p.o. Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Marek SOKOŁOWSKI, Dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Tomasz DOMINIKOWSKI, Zastępca Dyrektor Departamentu Kadr MON płk Adam KĘPIŃSKI, reprezentujący Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego płk. Bogdan SOWA oraz przedstawiciele jednostek wojskowych i instytucji MON.

Była to kolejna promocja żołnierzy OT, którzy ukończyli szkolenie, tradycjami nawiązujące do szkoły podchorążych rezerwy piechoty „Agrykola”. Szkoła ta została założona w 1941 roku przez Kedyw Komendy Głównej AK.

***

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej i eksperci z Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego MON opracowali program AGRYKOLA. Nazwa projektu nawiązuje do szkoły podchorążych rezerwy piechoty „Agrykola” założonej w 1941 roku przez Kedyw
Komendy Głównej AK. Podczas programu AGRYKOLA dzisiejsi Terytorialsi uczą się w Akademii Wojsk Lądowych i Wojskowej Akademii Technicznej. Zgodnie z koncepcją DWOT kurs podzielony jest na cztery etapy i trwa 13 miesięcy. Podchorążowie na zajęciach spędzają około 600 godzin.
Dotychczas po ukończeniu szkolenia „Agrykola” blisko sześciuset żołnierzy WOT zostało mianowanych na pierwszy stopień oficerski.

Tekst: Martyna Wojenka/ zespół prasowy DWOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Zachód przeciwko „korsarzom”
 
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Mocny sygnał od NATO
Bruksela przed szczytem
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Pierwszy skok
Śnieg może być groźną bronią
Liban uznany za strefę działań wojennych
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Ślubowanie kadetów OPW
Rakietowy szach
Podwójny Półmaraton Komandosa
Którą drogą do armii?
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Invictus w zimowym stylu
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Skromny początek wielkiej wojny
Będą kolejne „Daglezje-P”
Rusza kwalifikacja wojskowa
„Avenger” na Monte Cassino
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Wojna o porządek świata
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Nowy szef CWCR
Abramsy pod dobrą opieką
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Lista trupich główek
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Eurofightery znowu w Polsce
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Cud w Trewirze
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Nowe śmigłowce kawalerii
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zimowy sprawdzian podchorążych
Lekcje z frontu
Zielone światło dla Barbary
Offset dla „Wisły”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
W rezerwie pasywnej będą oceny
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Roszady personalne w PGZ-ecie
Szef MON-u w Brukseli
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Dobrowolsi – czas start!
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zamiana po włosku
Spadochroniarze na Podlasiu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO