moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Saperskie szkolenie C-IED

Saperzy z 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej przeprowadzili kurs basic C-IED (skrót od Counter – Improvised Explosive Device). W szkoleniu wzięło udział 15 żołnierzy o specjalności saper z pododdziałów 10 ŚBOT Kurs został zorganizowany w Kielcach w dniach 18-22 listopada.

Kurs bazowy z zasad przeciwdziałania atakom z użyciem improwizowanych urządzeń wybuchowych rozpoczęto od przyswojenia podstawowej wiedzy teoretycznej. Kursanci zostali zaznajomieni z obowiązującymi terminami i pojęciami. W tej części dowiedzieli się między innymi jak mogą być zbudowane improwizowane urządzenia wybuchowe, zrozumieli  zasadę ich działania oraz przyjęty podział IED. W dalszej części poświęcono uwagę na, możliwych sposobach inicjowania ataku przez przeciwnika z zastosowaniem improwizowanych urządzeń wybuchowych. Żołnierze przyswoili także wiedzę z zakresu  taktyki, technik i procedur (TTP) stosowanych  przez przeciwnika. Szkoleni zapoznali się również z podstawowymi procedurami rozpoznania oraz zachowania na wypadek podejrzenia występowania improwizowanych urządzeń wybuchowych jak również jakie należy podjąć procedury po ich wybuchu. Wykłady teoretyczne odbyły się na kieleckiej bukówce.

Po zaprezentowaniu właściwego sposobu działania w dalszej części szkolenia przyszedł czas na praktykę. Żołnierze zostali sprawdzeni pod kątem zastosowania procedur C – IED podczas realizacji zadań patrolowych. Również w praktyce terytorialsi wykorzystali sprzęt oraz procedury podczas rozpoznania przedmiotów wybuchowych, niebezpiecznych oraz IED. Zajęcia praktyczne odbyły się na „kieleckim stadionie”. Kurs został zakończony egzaminem, który jest przepustką do udziału w kursie zaawansowanym.

Improwizowane urządzenia wybuchowe to niekonwencjonalny sposób prowadzenia działań i uznawane są obecnie za szeroko stosowany środek walki. Stanowią one stosunkowo tanią oraz skuteczną alternatywę dla nowoczesnych systemów stosowanych przez regularne siły zbrojne. Mimo, że zazwyczaj są proste do zaprojektowania i łatwe do wykonania potrafią zadać dotkliwe straty – podkreśla płk Sławomir MACHNIEWICZ dowódca 10 ŚBOT.

Wykorzystanie IED stało się powszechne i stanowi trwałe zagrożenie stąd znajomość procedur międzynarodowych dotyczących przeciwdziałania atakom z użyciem improwizowanych urządzeń wybuchowych jest niezbędna i ułatwia współpracę z sojusznikami na teatrze działań – podkreśla plut. Anna saper instruktor 10 ŚBOT, organizator kursu.

To już kolejny kurs w grupie inżynieryjno-saperskiej organizowany przez Świętokrzyskich Terytorialsów. Saperzy z 10 ŚBOT doskonalą swoje umiejętności poprzez organizację kursów, podczas których przekazują swoje doświadczenie, a zarazem podnoszą swoje umiejętności. Dzięki żołnierzom ochotnikom nie brak innowacyjnych pomysłów i zaangażowania w procesie szkoleniowym.

Tekst: kpt. Marcin Kowal, ppor. Daniel Woś

red. PZ

autor zdjęć: 10 ŚBOT

dodaj komentarz

komentarze


Spartakiadowe zmagania w Łasku
 
Pracowity dyżur Typhoonów
Pilecki ucieka z Auschwitz
Feniks zakończony. Pomoc trwa
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
Dobra wiadomość dla miłośników lotnictwa
Sport kształtuje mentalność
Su-22, czyli cztery dekady w siłach powietrznych
Wyścig zbrojeń wystartował
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Polskie rakiety do Homara-K już za trzy lata
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Poznać rakietowego Homara
Prezydent wręczył awanse generalskie
Zmiany w organizacji bazy logistycznej w Jasionce
Niezawiniona śmierć niezłomnego gen. Fieldorfa
Rex Bolizlavus
Double Eagle – podwodny tropiciel
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wylicytuj Buzdygan i pomóż chorym dzieciom!
Medycyna na morzu
„Pułaski” na Atlantyku
Wyrok za tragiczny wypadek
Ile kosztują Starlinki dla Ukrainy
Podniebny Pegaz
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie?
Jeszcze więcej OPW w roku 2025
Podniebne wsparcie sojuszników
Powstaje armia dronów
Rodzina na wagę złota
Żołnierze usuwają skutki nawałnicy
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Poszukiwania ofiar rzezi wołyńskiej
Zatopiony problem
Żołnierze walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
Medale Pucharu Świata zdobyte przez żołnierzy na ringu
Zjednoczeni pod Biało-Czerwoną
Pierwsza misja Gripenów
Strażnik nieba
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Tych chwil z Dachau nie da się wymazać…
Święto ludzi z pasją
„Wojskowe” przepisy budowlane do zmiany
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
PKW Łotwa – sojusznicze zaangażowanie
W Ełku wykuwają charaktery
Składy wysokiego ryzyka
Baltic Sea Under Control
Viva Polaki! Viva liberatori!
Więcej polskiego trotylu dla USA
Henry Szymanski na tropie prawdy
Debiut polskiego AW149
Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”
Pod żaglami – niepokonani z AMW
Wywieś flagę państwową! Cześć Biało-Czerwonej!
Polska kupi najnowsze rakiety AMRAAM
Zwycięstwo mordercy
Więcej amunicji do Rosomaków
Tuzin rekordów Wojska Polskiego w pływaniu
Musimy być gotowi na najtrudniejsze scenariusze
Polskie F-16 w służbie NATO
Ratownicy medyczni szkolą się z samoobrony
Piękny przykład patriotyzmu
„Widziałem wolną Polskę. Jechała saniami”
Szabla hubalczyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejowy sabotaż udaremniony
Trzy dekady DGW
Więcej na mieszkanie za granicą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO