Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa ogłosiło nabór zawodników na międzynarodowe igrzyska sportowe Invictus Games, które zostaną rozegrane w lutym 2025 roku w Kanadzie. Zgłaszać mogą się byli i czynni żołnierze, którzy zostali ranni podczas służby. Na zawody pojedzie 19 reprezentantów wybranych przez komisję kwalifikacyjną.
Siódma edycja Invictus Games odbędzie się w Vancouver w terminie 8–16 lutego 2025 roku. Zapowiada się spora konkurencja, bo wysłanie zgłoszenia planuje wielu żołnierzy. Zapytani o to, dlaczego chcą wziąć udział w tej imprezie, zgodnie stwierdzają, że chcą poczuć tę niezwykłą atmosferę, w której odbywa się rywalizacja. Opowiadają o niej wszyscy zawodnicy, którzy uczestniczyli w tych igrzyskach. „Polecam każdemu rannemu weteranowi udział w Invictus Games. To nie tylko sport i rehabilitacja psychiczna i fizyczna, ale także niezapomniane przeżycia, nowe wyzwania i wspólne chwile z najbliższymi” – napisał na Facebooku płk Leszek Stępień, zdobywca srebrnego medalu w łucznictwie podczas tegorocznych zawodów, które odbyły się we wrześniu w Düsseldorfie. Wystąpiło w nich około pięciuset sportowców z 21 krajów. Polska reprezentacja wywalczyła 15 medali, w tym osiem złotych, trzy srebrne i cztery brązowe.
Podczas IG w Kanadzie zawodnicy rywalizować będą w siatkówce na siedząco, pływaniu, wioślarstwie halowym oraz w koszykówce i rugby na wózkach. W Vancouver po raz pierwszy również odbędą się rozgrywki w konkurencjach zimowych, takich jak curling na wózkach, skeleton, narciarstwo alpejskie i narciarstwo biegowe. – Nie uprawiałem dotychczas sportów zimowych, gdyż moją pasją są biegi, ale chciałbym spróbować swoich sił w narciarstwie biegowym – deklaruje st. chor. sztab. Jacek Schmidt, który już wysłał swoje zgłoszenie, zachęcony opowieściami kolegów. – Chciałbym poczuć tę niesamowitą atmosferę na własnej skórze i przeżyć towarzyszące tej rywalizacji emocje – przyznaje.
Dokumenty potrzebne do zakwalifikowania się do polskiej reprezentacji na Invictus Games w Kanadzie postanowił złożyć także st. kpr. Andrzej Kuciński. Był zawodnikiem rezerwowym na igrzyska w 2023 roku w Düsseldorfie. – Byłem przygotowany, że mogę nie pojechać, ale włożyłem w przygotowania dużo pracy i chciałbym ją kontynuować – mówi. Wśród dyscyplin, w których chce wystartować, wymienia wioślarstwo halowe, siatkówkę na siedząco oraz narciarstwo biegowe i skeleton. – Kiedyś uczyłem się zjeżdżać na nartach, a biegi są moją pasją – dodaje.
Mariusz Pogonowski, kierownik zespołu wsparcia weteranów Centrum Weterana, zapewnia, że każdy ma szansę zostać zakwalifikowany do Polskiej Reprezentacji Sportowej na Invictus Games Vancouver-Whistler 2025. – Zależy nam na tym, żeby zgłosili się obecni i byli żołnierze ranni w służbie, którzy potraktują udział w tych zawodach jako zachętę do dalszej rehabilitacji poprzez sport. Uprawianie sportów zimowych nie jest warunkiem – podkreśla. Na zachętę przytacza historię o tym, jak podczas pobytu w Vancouver spotkał kanadyjskiego sportowca, który sparaliżowany poruszał się na wózku inwalidzkim. – Kilka lat temu kolega poradził mu, aby wybrał sobie dyscyplinę sportu i zaczął ją trenować. Dziś zdobywa medale w bobslejach podczas zawodów dla osób z niepełnosprawnościami – mówi.
Organizatorem imprezy jest fundacja Invictus Games, którą założył książę Sussex Harry. Pierwszy raz zawodnicy rywalizowali w 2014 roku w Londynie, następne edycje igrzysk odbyły się w Orlando w 2016 roku oraz rok później w Toronto. W 2018 roku w Sydney zadebiutowała polska drużyna. Kolejne rozgrywki zostały przesunięte ze względu na pandemię COVID-19 – dopiero w 2022 roku weterani poszkodowani spotkali się w Hadze, gdzie Polacy zdobyli jeden złoty medal, dwa srebrne oraz pięć brązowych.
Zainteresowani udziałem w zawodach muszą wypełnić formularz opublikowany na stronie Centrum Weterana oraz do 12 grudnia 2023 roku wysłać jego skan w formacie pdf na adres centrumweterana@ron.mil.pl. Potem komisja kwalifikacyjna (złożona z przedstawicieli resortu obrony) wybierze Polską Reprezentację Sportową Invictus Vancouver-Whistler 2025 – 19 zawodników oraz dwóch rezerwowych. – O dokonanym wyborze poinformujemy kandydatów, przesyłając informacje na adres mailowy podany do korespondencji – mówi Mariusz Pogonowski.
Udział polskich weteranów w zawodach Invictus Games możliwy jest dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA. Za przygotowanie naszej reprezentacji odpowiada Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.
autor zdjęć: Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, sierż. Rafał Samluk / CC DORSZ
komentarze