moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister nagrodził żołnierzy

Strzegli granicy polsko-białoruskiej, pomagali ofiarom wypadków i pożarów. W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, wręczył medale wojskowym wyróżniającym się podczas służby. – Bierzmy przykład z żołnierzy, pomagajmy innym. To jest niezwykle istotne dla naszej przyszłości – zaznaczył szef MON-u podczas uroczystości.

W piątek w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej odbył się uroczysty apel z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości. – Po 123 latach niewoli Polska wybiła się na niepodległość. To bardzo ważna data w naszej historii, ale to też jest świadectwo tego, jak ważna jest polska państwowość, jak istotna jest dla rozwoju naszej ojczyzny – mówił szef resortu obrony. – Bez państwowości polskiej nie możemy iść naprzód, nie możemy czuć się gospodarzami na naszej ziemi. Stąd też niezwykle znacząca rola Wojska Polskiego jako gwaranta naszego bezpieczeństwa. Ale także gwaranta naszej niepodległości – zaznaczył.

 

REKLAMA

Podczas uroczystości minister Błaszczak wręczył medale, odznaczenia i nagrody finansowe żołnierzom wyróżniającym się podczas służby. Zarówno tym, którzy przyczynili się do ratowania życia, pomagając ofiarom pożarów, wypadków drogowych, tonącym, tym zaangażowanym w działania mające na celu zatrzymanie poszukiwanego przestępcy, jak i tym, którzy strzegą polsko-białoruskiej granicy. Wyróżnienia z rąk szefa resortu odebrali także dowódcy przodujących oddziałów Wojska Polskiego – 1 Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie oraz Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. – Gratuluję i dziękuję za państwa służbę – zwrócił się minister obrony do nagrodzonych. Podkreślił, że żołnierze zawsze reagują, gdy „widzą, że dzieje się coś złego, pomagają poszkodowanym, nie przechodzą obojętnie obok”. – To jest niezwykle istotna wartość, która cechuje żołnierzy Wojska Polskiego. Naśladujmy żołnierzy, bierzmy wzór z ich postawy, pomagajmy innym. To jest niezwykle istotne dla naszej przyszłości – zaznaczył.


Film: Magdalena Miernicka, Maciej Bąkowski/ ZbrojnaTV

Minister Błaszczak podkreślał także, że niepodległość jest ważna nie tylko z uwagi na rozwój Polski, ale także przyszłości kolejnych pokoleń. – Róbmy wszystko, aby ją utrzymać, rozwijajmy i wzmacniajmy Wojsko Polskie – dodał. Szef MON-u przekonywał, że to właśnie z tego powodu armia powinna liczyć 300 tys. żołnierzy. Zachęcał także, aby ci, którzy jeszcze nie zdecydowali o swojej zawodowej przyszłości, zainteresowali się ofertą wojska. Nawiązał też do modernizacji armii, dzięki której jednostki są wyposażane w nowoczesny sprzęt. Można go było obejrzeć m.in. podczas defilady „Silna Biało-Czerwona” czy pikników organizowanych w całym kraju. – Są tacy, którzy to krytykują, ale to jest najlepsza metoda, aby zachęcić ochotników do wstępowania do Wojska Polskiego. I ta metoda działa – zapewnił.

Szef MON-u zaznaczył także, że niepodległość należy chronić i zabiegać o nią również poprzez odstraszanie agresora, co jest szczególnie istotne teraz, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, a Rosja próbuje odbudować swoje imperium. Dlatego aby wróg nie odważył się wkroczyć na nasze terytorium, powinniśmy wzmacniać Wojsko Polskie. Mariusz Błaszczak dodał, że cały czas musimy starać się o zachowanie suwerenności. – Przez 123 lata niewoli decyzje, które dotyczyły nas, zapadały w Petersburgu, w Berlinie i w Wiedniu. Dbajmy o to, żeby decyzje, które dotyczą Polski i Polaków, zapadały w Warszawie – powiedział. Zaznaczył, że sojusze są bardzo ważne, a relacje Polski z partnerami zagranicznymi, m.in. ze Stanami Zjednoczonymi czy z Koreą Południową, układają się doskonale, ale to my, Polacy, musimy zadbać o bezpieczeństwo i suwerenność naszej ojczyzny. – Warto o tym mówić właśnie podczas Święta Niepodległości. Tak żeby Polska istniała, żeby Polska trwała, żeby ziemie polskie nie były wyłącznie terytorium zamieszkiwanym przez Polaków, ale żeby były niepodległym, suwerennym państwem – podkreślił.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Futsal na zakończenie rywalizacji
 
Zimowy test dobrowolsów
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Realia, a nie teoria
Laserowa rewolucja
Podchorążowie świętują
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Saperzy na wschodzie Polski
Kolejne Kraby dla wojska
Zielony talizman Polaków
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Terytorials na etacie
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem
Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie
PKW Orlik już w Estonii
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Co może Hugin
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Wszystkie Pilice w wojsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Misja: obronić Finlandię
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Szef MON-u o planach obrony kraju
Porozumienie Sikorski-Stalin
Wiara bez wiedzy
Fiński debiut w Sojuszu
PKW Orlik gotowy na misję
Kolejne zakupy dla wojska
Out of the Shadow
Polsko-koreańskie rozmowy
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
AW101 już w Darłowie
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Debiutancka misja Hugina
Uwolnić zakładników
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Zwycięstwo bez zwycięstwa
32 krążki pływaków-żołnierzy
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Unijna pomoc dla Ukrainy
Orka po koreańsku
Ekspresowa pomoc
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Polski dzień strzelania w Rumunii
Certyfikacja Eurokorpusu
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
PGZ rośnie w siłę
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Sokół czuwa w Tatrach
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Spoczęli w ojczyźnie
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Abramsy jadą na ukraiński front
Loty M-346 wstrzymane
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO