moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Święto niepodległej Polski

105 lat temu Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia, 11 listopada 1918 roku, Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Konflikt ten przyniósł klęskę wszystkim trzem zaborcom, a Polska odzyskała niepodległość .


Marszałek Józef Piłsudski podczas obchodów Święta Niepodległości w Warszawie

„Wobec grożącego niebezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, dla ujednostajnienia wszelkich zarządzeń wojskowych i utrzymania porządku w kraju, Rada Regencyjna przekazuje władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich, jej podległych, brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu”, głosiła odezwa Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego z 11 listopada 1918 roku. Trzy dni później Rada rozwiązała się i przekazała Piłsudskiemu pełnię władzy w kraju.

Jesienią 1918 roku dobiegała końca I wojna światowa, która przyniosła klęskę wszystkim trzem zaborcom. Monarchia austro-węgierska się rozpadała, Niemcy przegrały wojnę, a carska Rosja upadła w wyniku rewolucji bolszewickiej. 11 listopada we francuskim Compiègne przedstawiciele państw ententy i Niemiec podpisali rozejm kończący wojnę. – Powstały warunki do odrodzenia się państwa polskiego po 123 latach niewoli – mówi dr Henryk Lasocki, historyk XX wieku.

REKLAMA

Na ulicach Warszawy i innych miast trwało rozbrajanie żołnierzy armii zaborczych. W wielu miejscach zaczęły formować się ośrodki władzy: w Cieszynie 19 października powstała Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego, 28 października powołano w Krakowie Polską Komisję Likwidacyjną Galicji i Śląska Cieszyńskiego, a w nocy z 6 na 7 listopada utworzono w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej.


Generał Józef Haller przysięga na sztandar Błękitnej Armii we Francji

Rada Regencyjna 7 października 1918 roku proklamowała niepodległość wszystkich ziem polskich. 10 listopada przyjechał do Warszawy z Berlina Piłsudski uwolniony z magdeburskiej twierdzy, w której więziono go od lipca 1917 roku. 18 listopada powstał rząd Jędrzeja Moraczewskiego, a cztery dni później Piłsudski razem z premierem podpisał dekret o tymczasowych władzach Republiki Polskiej. Z kolei 28 listopada wydano dekret o wyborach do Sejmu, które miały się odbyć 26 stycznia 1919 roku.

– Rozpoczął się okres kształtowania polskiego państwa i formowania jego władz – wyjaśnia historyk. Był to dopiero początek budowy niepodległej Polski i ustalania jej granic. Odzyskiwanie niepodległości było procesem, w którym można wskazać kilka ważnych dat. Dlaczego więc wybrano 11 listopada? – W Polsce międzywojennej piłsudczykom zależało, aby powiązać fakt odzyskania przez Polskę niepodległości z osobą Marszałka, dodatkowo 11 listopada łączył się z innym doniosłym wydarzeniem, czyli podpisaniem w Compiègne rozejmu kończącego wojnę – tłumaczy dr Lasocki. Uznano więc tę datę za symboliczny moment odrodzenia się państwa polskiego.


Student uniwersytetu zawiesza flagę Polski na Pałacu Namiestnikowskim w Warszawie

Rocznicę 11 listopada obchodzono w Polsce od 1919 roku, jednak uroczystości miały głównie charakter wojskowy. Świętem państwowym ten dzień stał się w 1937 roku, kiedy Sejm uchwalił ustawę o Święcie Niepodległości. „Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości” – napisano w ustawie.

W czasie II wojny i okupacji świętowanie 11 listopada było zakazane, mimo to Polacy organizowali konspiracyjne obchody. W 1945 roku komunistyczne władze zlikwidowały Święto Niepodległości, a zamiast niego ustanowiły Narodowe Święto Odrodzenia Polski, którego obchody przypadały na rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN 22 lipca 1944 roku. W 1989 roku parlament przywrócił do kalendarza Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada. W preambule ustawy posłowie napisali: „Dla upamiętnienia odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego oraz walk pokoleń Polaków o wolność i niepodległość”.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: NAC, Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
 
WAT-owskie eksperymenty na ISS
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Flota Bayraktarów w komplecie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
WAM wraca po latach
„Ryś” z laserem
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Zawsze gotowi do pomocy
NATO on Northern Track
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Po śladach polskich bohaterów
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ameryka daje wsparcie
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
„Grand Quadriga ‘24”
Ratownicy na medal
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wszystkie misje AWACS-a
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Przysięga w Limanowej
They Will Check The Training Results in Combat
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Podróż po AWACS-ie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pokazali bojowego ducha
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Nie szpital, a instytut
Serwis K9 w Polsce
By Polska była bezpieczna
Piedimonte – samobójcza misja
Nowe zadania szefa SKW
Polki pobiegły po srebro!
Cień atomowej zagłady
Ostatnia droga Pileckiego
Broń Hitlera w rękach AK
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Pływacy i maratończycy na medal
Mobilne dowodzenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO