moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Spotkanie w BBN

Relacje z Unią Europejską, plany regionalne NATO, a także propozycje zmian w systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi, m.in. na te tematy rozmawiał w środę prezydencki minister z byłymi szefami BBN-u. – Sprawy bezpieczeństwa stanowią wyjątkowy obszar w tym absolutnie wyjątkowym czasie – mówił Jacek Siewiera, obecny szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, spotkał się w środę ze swoimi poprzednikami, by wspólnie omówić wyzwania dotyczące bezpieczeństwa, jakie czekają Polskę w najbliższych dekadach. Obecny i byli szefowie BBN-u rozmawiali również na temat „współpracy ośrodków władzy w kwestiach bezpieczeństwa podczas nowej kadencji parlamentu”, modernizacji armii oraz prezydenckich propozycji reformy systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP. W spotkaniu wzięli udział m.in. Paweł Soloch, Stanisław Koziej i Marek Siwiec.

– Omówiliśmy zagadnienia dotyczące doświadczeń panów ministrów, panów generałów, z czasów kohabitacji prezydentów Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Wałęsy, Bronisława Komorowskiego z rządami różnych stronnictw politycznych. Tego, w jaki sposób te relacje były kształtowane, w jaki sposób doprowadziły państwo, z wszystkimi jego blaskami i cieniami, do momentu, w którym jesteśmy dziś: suwerennego państwa o silnej pozycji międzynarodowej, silnego w sojuszach w Unii Europejskiej oraz Sojuszu Północnoatlantyckim – powiedział Jacek Siewiera po spotkaniu z byłymi szefami BBN-u. – Staraliśmy się omówić planowane działania z nieco większym dystansem wobec bieżącej polityki. Zwłaszcza, że mamy okres przejściowy, w którym współpraca zwierzchnika sił zbrojnych z większością parlamentarną i rządem będą ulegały zmianom – podkreślał prezydencki minister. Szef BBN-u powiedział też, że wśród poruszanych tematów znalazły się zagadnienia dotyczące rozwoju relacji z UE. – Chodzi zarówno o procesy integracji z Unią Europejską, jak i konieczność zachowania w nich suwerenności Rzeczypospolitej. Uważam, że będzie to jeden z istotniejszych elementów debaty politycznej w nadchodzących dekadach – przyznał Siewiera. Podczas spotkania rozmawiano również o bezpieczeństwie z punktu widzenia aktywności NATO. – Partycypacja w wydatkowaniu środków na obronność, uczestnictwo w realizowaniu planów regionalnych, zaangażowanie określonych sił wojskowych m.in. na wschodniej flance NATO – wymieniał szef BBN-u.

Obecny i byli szefowie Biura Bezpieczeństwa Narodowego wiele uwagi poświęcili ewentualnym zmianom w systemie kierowania i dowodzenia armią. – Omówiliśmy kwestie reformy systemu dowodzenia, stałych planów obrony i planów reagowania obronnego – powiedział Siewiera. Przyznał, że propozycja reformy dowodzenia cieszy się wśród jego poprzedników zrozumieniem i akceptacją. Podczas spotkania poruszono również kwestię podporządkowania wojsk obrony cyberprzestrzeni oraz wojsk specjalnych. Szef BBN-u zaznaczył, że oba rodzaje wojsk mogą zostać użyte w czasie pokoju i rodzi to wiele pytań m.in. o to, kto ponosi odpowiedzialność za wykonane przez nich zadania. – Reguły dowodzenia siłami zbrojnymi i prawo regulujące użycie sił zbrojnych powstawało w oparciu o konflikty zbrojne, które miały miejsce pół wieku temu – zauważył Jacek Siewiera. – Dzisiaj świat wymaga reagowania w ciągu kilkudziesięciu, a czasami nawet kilku minut. Potrzebujemy więc nowych rozwiązań legislacyjnych. Jedno z nich zostało przedstawione przez prezydenta Andrzeja Dudę, ale ta dyskusja jest wciąż otwarta – przyznał prezydencki minister. Zapowiedział również, że to, komu będą podporządkowane wojska specjalne oraz wojska obrony cyberprzestrzeni, będzie przedmiotem dyskusji z przyszłym ministrem obrony.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Przemysław Keler/ KPRP, Marek Borawski/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Bez technologii nie ma bezpieczeństwa
 
Poszukiwania ofiar rzezi wołyńskiej
Spokojnych świąt na granicy!
Zwycięstwo mordercy
Bliżej wojska
Żołnierze walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku
Walka z ogniem trwa
Priorytety dla Tarczy Wschód
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
Miliardy na wzmocnienie bezpieczeństwa
Ocalić resztki światła ukryte w sercu
Tuzin rekordów Wojska Polskiego w pływaniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Double Eagle – podwodny tropiciel
Tysiące świątecznych kartek dla żołnierzy
GROM pod ostrzałem
Musimy być gotowi na najtrudniejsze scenariusze
Podniebne wsparcie sojuszników
Kolejowy sabotaż udaremniony
Pierwsza misja Gripenów
Powstaje armia dronów
Nowi generałowie Wojska Polskiego
„Wojskowe” przepisy budowlane do zmiany
Test wytrzymałości
Power is Here
Wielkie czyszczenie poligonów
Pani oficer za sterami Jastrzębia
Medycyna na morzu
Pod żaglami – niepokonani z AMW
Dobra wiadomość dla miłośników lotnictwa
Pamięć ofiar
Herculesy pod lepszą opieką w Poznaniu
Kadisz za bohaterów
Niezawiniona śmierć niezłomnego gen. Fieldorfa
Medale Pucharu Świata zdobyte przez żołnierzy na ringu
Zmiany w organizacji bazy logistycznej w Jasionce
Więcej na mieszkanie za granicą
Razem w walce ze skażeniami
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie?
Hercules wydobyty, załoga nie żyje
Spartakiadowe zmagania w Łasku
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Trzy dekady DGW
Szef MON-u złożył życzenia żołnierzom w Krakowie
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”
„Pułaski” na Atlantyku
Rodzina na wagę złota
Pracowity dyżur Typhoonów
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Polskie rakiety do Homara-K już za trzy lata
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Wyrok za tragiczny wypadek
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażnik nieba
PKW Łotwa – sojusznicze zaangażowanie
Polskie F-16 w służbie NATO
Wielka lekcja
Viva Polaki! Viva liberatori!
Czy z „zetek” będą żołnierze?
Sport kształtuje mentalność
Więcej polskiego trotylu dla USA
Motocykliści na weterańskim szlaku
Żołnierze usuwają skutki nawałnicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO