moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ogólnopolskie spotkanie rodzin jeńców II wojny światowej

Ogólnopolskie spotkanie rodzin jeńców II wojny światowej to wydarzenie organizowane przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych. Celem jest integracja potomków żołnierzy, którzy przebywali w niewoli niemieckiej i radzieckiej, a także włączenie ich pamięci w misję realizowaną przez Muzeum. Spotkanie odbędzie się 16 listopada 2023 r. w Łambinowicach, a także on-line.

„Jest to okazja do wymiany refleksji, wspomnień i rodzinnych historii, związanych z pobytem przodka w niewoli – ojca, dziadka, pradziadka, oraz zaprezentowania pamiątek, często przez dziesięciolecia pieczołowicie przechowywanych przez całe pokolenia” – mówi o idei spotkań Iwona Cichoń-Halot z Archiwum CMJW Muzeum organizuje spotkania rodzin jenieckich od ośmiu lat. Jednak ich tradycja sięga znacznie dalej.

„Od początku swojego istnienia Muzeum było miejscem spotkań byłych jeńców II wojny światowej. Współcześnie pamięć o ich obozowych przeżyciach utrwalają naukowcy, pasjonaci historii i muzealnicy. Przede wszystkim jednak ich losami interesują się krewni – dzieci i wnukowie. To właśnie z myślą o nich, w 2016 r. po raz pierwszy zorganizowaliśmy spotkanie potomków polskich jeńców wojennych”, wyjaśnia dr Renata Kobylarz-Buła, zastępca dyrektora CMJW.

W tegorocznym programie przewidziane jest podsumowanie najnowszych badań dotyczących losów polskich żołnierzy w niewoli niemieckiej i radzieckiej, prezentacja przykładów współpracy Muzeum z rodzinami jeńców wojennych oraz darczyńcami pamiątek, a także panel przedstawicieli rodzin pt. Mój ojciec. Portret z pamięci i spotkania w grupach, odbywające się pod hasłem Mamy coś wspólnego. Co więcej: „Uczestnicy będą mogli zwiedzić Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach i najnowszą wystawę czasową poświęconą generałowi Mieczysławowi Smorawińskiemu. Wszyscy zainteresowani będę mieli także możliwość udziału w konferencji dotyczącej dawnych obozów jenieckich dzień po zjeździe, czyli 17 listopada”, informuje Anna Chłądzyńska-Gądek z Sekcji Komunikacji i Wizerunku CMJW.

Organizatorzy zapewniają przejazd autokarem z Opola do Łambinowic oraz powrót (o wyznaczonych godzinach), obiad i przerwy kawowe oraz możliwość uczestnictwa on-line w części spotkania.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Zgłoszenia przyjmowane są do 13 listopada pod adresem promocja@cmjw.pl.

Miejsce i data wydarzenia:
Łambinowice/YouTube, 16 listopada 2023 r. (czwartek), godz. 11.00
siedziba Muzeum przy ul. Muzealnej 4.
Kontakt: Dominik Marcinkowski, Sekcja Komunikacji i Wizerunku CMJW, e-mail: d.marcinkowski@cmjw.pl,
tel.: 573-785-910.

red. PZ

autor zdjęć: Arch. Centralne Muzeum Jeńców Wojennych

dodaj komentarz

komentarze


Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Jego ofiara – nasza pamięć
Ruszyły największe targi obronne
Ważne decyzje w Brukseli
Łączą nas wspólne cele
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Minister obrony RFN w Polsce
Podróż w ciemność
Na granicy stratosfery
Obronność, odporność i jeszcze raz pieniądze
Zbrodnicza farsa
Śmierć w sercu Azji
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Zełenski traci Order Orła Białego?
Lotnicze święto w Lesznie
Umowa na pociski do Patriotów
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kajakarze i judocy w medalowej formie
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Święto DGRSZ
Wielka gra na ukraińskim froncie
Stała baza wojsk USA w Polsce
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Na straży nieba
Kraków zaprosił weteranów
Premier powołał nową wiceminister obrony
Koło zamachowe gospodarki
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Czerwieńsze będą…
Generał z cienia
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Wsparcie ma znaczenie
Podchorążowie w dżungli
Sportowe jubileusze
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Koszykarskie widowisko
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Krok w stronę pokoju
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Polski wkład w operację „Overlord”
Mundur, medale i duma
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Saperzy rozglądają się za systemami bezzałogowymi
Uniforms Are Worn by Real People
Równanie z „Iksem”
Sojusz kontra drony
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
F-35 Changes Everything
Bez zmian w emeryturach
Prezydent z wizytą w Orzyszu
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
DOL(a) pilota
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Innowacje dla bezpieczeństwa
W centrum uwagi
Trening działań połączonych
Najzdrowsi z najtwardszych
Polska szykuje się do produkcji Panter

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO