Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało, że prezydent Andrzej Duda wskazał generała Wiesława Kukułę, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego jako osobę przewidzianą do mianowania na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych. Zgodnie z Konstytucją RP naczelny dowódca jest mianowany na czas wojny i dowodzi wojskiem w czasie operacji obronnej.
Andrzej Duda, prezydent RP i zwierzchnik sił zbrojnych, w drodze postanowienia wskazał generała broni Wiesława Kukułę, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, jako osobę przewidzianą do mianowania na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych – poinformowało w piątek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. W komunikacie podano, że postanowienie prezydenta zostało wydane na postawie art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy o obronie ojczyzny, na wniosek premiera. Generał Kukuła odebrał akt wskazania w Pałacu Prezydenckim w obecności ministra Jacka Siewiery, szefa BBN, oraz Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej.
Jak poinformował BBN, mianowanie kandydata na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych pozwala wskazanemu oficerowi przygotować się do pełnienia tak ważnej funkcji w czasie wojny. Chodzi tu m.in. o zapoznanie się z procedurami przewidzianymi na wypadek uruchomienia wojennego systemu dowodzenia, udziału w ćwiczeniach szczebla strategicznego, a także analizy potencjału wojskowego przewidzianego do użycia w operacji obronnej.
Zadania Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych reguluje Konstytucja RP. Zgodnie z art. 134 Ustawy Zasadniczej, naczelny wódz mianowany jest na czas wojny przez prezydenta. Podlega bezpośrednio prezydentowi, który to kieruje obroną państwa we współdziałaniu z Radą Ministrów. Oficer ten dowodzi też siłami zbrojnymi i innymi jednostkami podporządkowanymi mu zgodnie z narodowymi planami użycia armii do obrony państwa.
W czasie pokoju obowiązkiem kandydata na naczelnego dowódcę sił zbrojnych jest przygotowywanie się do realizacji zadań wynikających ze sprawowania tej funkcji, czyli m.in. udział w strategicznych grach i ćwiczeniach obronnych, w planowaniu użycia sił zbrojnych do obrony państwa oraz w przygotowywaniu wojennego systemu dowodzenia.
Instytucja kandydata na naczelnego dowódcę Sił Zbrojnych RP na czas wojny została wprowadzona w ramach reformy systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi już kilka lat temu. Jako pierwszy od 2015 roku pełnił tę funkcję gen. broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny RSZ. W 2018 roku prezydent wskazał na to stanowisko generała Rajmunda T. Andrzejczaka.
autor zdjęć: Marek Borawski/KPRP
komentarze