moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister z wizytą u dobrowolsów

Latem ubiegłego roku pierwsi ochotnicy skorzystali z możliwości, jakie daje dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Od tego czasu na szkolenie w ramach tej formy służby zdecydowało się łącznie aż 50 tys. osób. – To ogromny sukces – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak, który w czwartek obserwował trening dobrowolsów na terenie 1 Brygady Pancernej w Wesołej.

Dobrowoln a zasadnicza służba wojskowa (DZSW) umożliwia ochotnikom rozpoczęcie przygody z Wojskiem Polskim. Najpierw każdy z nich przechodzi 28-dniowe szkolenie podstawowe, a po jego ukończeniu składa przysięgę. Później podejmuje decyzję, czy chce kontynuować służbę. Jeśli tak, to w ramach kolejnego etapu odbywa 11-miesięczny kurs już na konkretnym stanowisku służbowym. Szkolenia DZSW odbywają się w jednostkach wojskowych w całym kraju. Tak jest chociażby na terenie 1 Brygady Pancernej, gdzie dobrowolsi, którzy zdobywają nowe umiejętności w Pułku Ochrony, biorą udział w zajęciach taktycznych. W czwartek rano spotkał się z nimi Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Jesteśmy świadomi, przed jakimi wyzwaniami stoi nasza ojczyzna. Przy naszej granicy toczy się wojna, a władcy Kremla chcą odbudować imperium. Jedyną skuteczną odpowiedzią jest budowanie silnego Wojska Polskiego – powiedział szef MON-u w Wesołej. Mariusz Błaszczak mówił o potrzebie zwiększania liczebności armii, ale też o konieczności wyposażania żołnierzy w nowoczesną broń. – Cieszę się, że przystąpiliście państwo do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. To są bardzo dobre perspektywy osobistego rozwoju, ale przede wszystkim jest to bardzo dobra wiadomość dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny – zwrócił się do ochotników.


Film:  Dominika Celińska, Magdalena Miernicka / ZbrojnaTV

REKLAMA

Minister Błaszczak przypomniał, że dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona w życie na mocy ustawy o obronie ojczyzny . Szef MON-u przypomniał też, że każdy, kto zdecyduje się na udział w szkoleniu, otrzymuje uposażenie w wysokości 4960 zł brutto. Poinformował również, że do tej pory ze szkolenia w ramach DZSW skorzystało łącznie prawie 50 tys. ochotników . – Mogę powiedzieć, że dobrowolna zasadnicza służba wojskowa okazała się strzałem w dziesiątkę. To jest sukces – ocenił minister obrony. Dodał, że wkrótce szkolenie rozpocznie kolejne 6 tys. osób, ale gdyby zaistniała taka konieczność, limit miejsc zostanie zwiększony. – Można powiedzieć, że po półtora roku naszych działań Wojsko Polskie powiększy się o ponad 55 tys. żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej – podkreślił.

Ochotnicy, którzy zdecydują się zasilić szeregi WP, mogą to zrobić także, wstępując do wojsk obrony terytorialnej. Wszystkie te działania mają doprowadzić do tego, aby polska armia liczyła 300 tys. żołnierzy. – Jestem przekonany, że ten cel osiągniemy – stwierdził szef resortu obrony. Zaznaczył, że szczególnie ważne jest to, aby w siłę rosły wojska lądowe. – Mogę państwu zagwarantować, że jeżeli tylko będziemy kontynuować naszą misję, to w ciągu dwóch lat nasze siły lądowe będą najsilniejsze w Europie – powiedział.

Minister Błaszczak przekonywał, że Wojsko Polskie musi być silne, aby odstraszyć agresora. – Podkreślam, nie chodzi nam o to, aby iść na wojnę, wręcz przeciwnie – zapewniał. Nawiązał też do maksymy „si vis pacem para bellum”, zgodnie z którą, aby utrzymać pokój, należy być gotowym na wojnę. – Przygotowanie dotyczy zwiększenia liczby żołnierzy Wojska Polskiego i wyposażenia go w nowoczesną broń – wyjaśnił.

Gen. bryg. Mirosław Bryś, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, poinformował, że obecnie w 43 jednostkach wojskowych w całym kraju szkolenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej przechodzi łącznie prawie 16 tys. osób, z czego 4530 ochotników jest na szkoleniu podstawowym, a 11 445 na szkoleniu specjalistycznym. – To pokazuje, jak wielkim zainteresowaniem cieszy się dobrowolna zasadnicza służba wojskowa – mówił. Według gen. Brysia nawet jeśli nie wszystkie osoby zdecydują się na karierę żołnierza zawodowego, to bardzo ważne jest, że zdobyli oni wiedzę i umiejętności związane z obronnością. – W tych niepewnych czasach tak liczna rzesza ochotników pokazuje, że Polakom nie są obojętne kwestie związane z bezpieczeństwem ojczyzny, że Polacy chcą się przygotować do jej obrony – podkreślił. Podziękował także wszystkim tym, którzy zdecydowali się związać swoją przyszłość z armią.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Kolejne FlyEle dla wojska
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży wschodniej flanki NATO
Szpej na miarę potrzeb
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Prawda o zbrodni katyńskiej
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO on Northern Track
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Święto stołecznego garnizonu
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Sprawa katyńska à la española
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kadisz za bohaterów
Sandhurst: końcowe odliczanie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Barwy walki
Strażacy ruszają do akcji
Rakiety dla Jastrzębi
Zachować właściwą kolejność działań
25 lat w NATO – serwis specjalny
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ramię w ramię z aliantami
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przygotowania czas zacząć
Charge of Dragon
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ocalały z transportu do Katynia
SOR w Legionowie
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, epilog
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
NATO na północnym szlaku
Zbrodnia made in ZSRS
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część druga
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Zmiany w dodatkach stażowych
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
V Korpus z nowym dowódcą
Mundury w linii... produkcyjnej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO