moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Czy jesteśmy w stanie zbudować jedną z najsilniejszych armii w Europie?

Aby mieć silną armię, trzeba mieć fundusze i chętnych do rozpoczęcia służby. Pieniądze na taki cel można zdobyć, co udowodnił rząd PiS-u. Przypomnę, że w 2015 roku na obronność państwo przeznaczało zaledwie 37 mld zł, w tym roku to suma wielokrotnie wyższa, wynosząca aż 137 mld zł. To pokazuje, że jeśli się chce – można znaleźć pieniądze na rozbudowę wojska, które jest gwarantem bezpieczeństwa, a więc i rozwoju państwa.

Wiele osób kwestionowało pomysł rozbudowy armii do 300 tys. żołnierzy. Wątpiło, czy będzie tylu chętnych do służby wojskowej. Tymczasem liczba zainteresowanych przewyższa limity określające liczbę osób, które mogą zostać przeszkolone w ciągu roku. Bo przecież do ich przeszkolenia potrzebna jest cała infrastruktura – jednostki, sale, place przykoszarowe i oczywiście instruktorzy. Okazuje się, że chętnych jest więcej, niż przewidywały to plany. To dobry prognostyk. To na pewno zasługa skutecznej kampanii rekrutacyjnej i polityki ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, który zainicjował wiele ciekawych programów skierowanych do obywateli, przybliżających im tematykę bezpieczeństwa i wzbudzających zainteresowanie służbą w wojsku. To programy typu „Trenuj z wojskiem” czy „Trenuj jak żołnierz”. W efekcie polska armia liczy już ponad 180 tys. żołnierzy, choć jeszcze kilka lat temu było to 95 tys. Oczywiście to żołnierze wszystkich form służby, ale przecież chodziło o to, by dostosować ofertę do możliwości. Jeden może zostać żołnierzem zawodowym, inny ma możliwość służenia jako żołnierz wojsk obrony terytorialnej, w której łączy cywilną pracę zawodową ze służbą. Jeszcze inny wybiera dobrowolną zasadnicza służbę wojskową. Wszystkie te formy służby prowadzą do jednego celu – zwiększenia liczebności polskiej armii. Dzięki temu polskie wojsko będzie w stanie zapobiec sytuacji, że agresor ze wschodu zajmie choćby piędź polskiej ziemi.

Wiele osób poddawało w wątpliwość czy będziemy w stanie uzbroić tylu żołnierzy, czy uda się kupić nowoczesny sprzęt wojskowy dla polskiej armii, ale minister obrony pokazał, że można skutecznie pozyskać nowoczesne uzbrojenie. Wszyscy wiemy, że zakupy sprzętu wojskowego odbywają się na specyficznych warunkach. Zwykle nie da się kupić 200 czołgów w roku. To nie jest też produkt, który można wziąć z półki. Dla przykładu, możliwości produkcyjne niemieckich zakładów zbrojeniowych są na poziomie 25 czołgów Leopard w roku! Sytuacja geopolityczna pokazuje, że Polska nie ma czasu, dlatego resort obrony kupuje najlepszy sprzęt na całym świecie: w USA, Korei Południowej, Francji czy Wielkiej Brytanii. Ważne jest, by państwo, od którego kupujemy broń, było naszym sojusznikiem i dysponowało nowoczesnymi technologiami. Dziś nasi żołnierze obsługują polskie systemy Patriot i ochraniają niebo nad stolicą.

W najbliższym czasie do polskiej armii mają być wdrażane nowoczesne systemy i uzbrojenie. O tym, że w ciągu kilku lat będziemy mieć najsilniejsze wojska lądowe w Europie piszą nie tylko media publiczne w Polsce, ale także zagraniczni eksperci, którzy analizują polskie plany dotyczące wzmocnienia sił zbrojnych. To nie są mrzonki. Zdecydowana większość umów i kontraktów jest już w fazie realizacji. To powód do dumy.

REKLAMA

W procesie modernizacji armii – na miarę swoich możliwości – będzie również brał udział polski przemysł, co jest istotne z perspektywy polskiej gospodarki. W krajowych zakładach sprzęt będzie serwisowany i modernizowany.

Michał Jach (PiS), przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej

autor zdjęć: kpr. Sławomir Kozioł

dodaj komentarz

komentarze


„Pierwsza Drużyna” na start
 
Pływacy i maratończycy na medal
Nowe zadania szefa SKW
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Polska wiktoria na Monte Cassino
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Układ nerwowy Mieczników
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Ryś” z laserem
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Zawsze gotowi do pomocy
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wszystkie misje AWACS-a
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Nie szpital, a instytut
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ameryka daje wsparcie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polki pobiegły po srebro!
Abramsy w pętli
NATO on Northern Track
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
They Will Check The Training Results in Combat
Cień atomowej zagłady
Śladami ojca
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Grand Quadriga ‘24”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Broń Hitlera w rękach AK
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Flota Bayraktarów w komplecie
Na straży nieba
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Mobilne dowodzenie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
By Polska była bezpieczna
Krwawa noc pośród puszczy
Serwis K9 w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO