Włoskie samoloty wielozadaniowe F-35 rozpoczęły prawie dwumiesięczny dyżur w Polsce w ramach natowskiej misji Air Policing, której celem jest zapewnienie osłony i ochrony wschodniej flanki Sojuszu w dynamicznie zmieniającym się środowisku bezpieczeństwa.
Od drugiej połowy września br. do 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku w ramach sojuszniczej aktywności Air Policing przybyły włoskie myśliwce F-35 w sile czterech maszyn. Głównym zadaniem samolotów będzie obserwacja przestrzeni powietrznej NATO nad Europą Wschodnią, jak również wspólne szkolenia sojusznicze z polskimi pilotami.
W ceremonii rozpoczęcia misji Task Force Air 32nd Wing na lotnisku 22 BLT uczestniczyli m.in. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, dowódca operacyjny RSZ gen. broni Tomasz Piotrowski, ambasador Włoch w Polsce Luca Franchetti Pardo, szef Sztabu Włoskich Sił Powietrznych gen. broni pil. Luca Goretti, zastępca dowódcy Joint Operations Command gen. broni pil. Nicola Lanza de Cristoforis oraz dowódca COP-DKP gen. dyw. pil. Ireneusz Stażyński.
Dla personelu 22 BLT będzie to kolejna okazja do współpracy z sojusznikami. Od 2014 roku, kiedy dowództwo NATO podjęło decyzję o wzmocnieniu misji NATO Baltic Air Policing, z Malborka operowały kontyngenty z Francji, Belgii, Niderlandów, Portugalii, Turcji oraz Włoch. „Obecność włoskich F-35 w Polsce to nie tylko wzmocnienie bezpieczeństwa NATO i demonstracja sojuszniczej solidarności. To także możliwość poznawania nowoczesnego sprzętu, jakim będą wkrótce operować Siły Powietrzne RP" – podkreślił dowódca operacyjny RSZ.
Witając pilotów włoskich sił powietrznych na polskiej ziemi, gen. broni Tomasz Piotrowski zaznaczył, że "zaangażowanie Włoskich Sił Powietrznych w osłonę nieba wschodniej flanki NATO, w tym Polski, jest dowodem nie tylko doskonałej współpracy między sojusznikami, ale przede wszystkim indykatorem rosnącego poziomu wspólnej świadomości co do istoty koncepcji odstraszania i odpowiedzialności za nasze wspólne bezpieczeństwo”.
Ochrona integralności suwerennej przestrzeni powietrznej członków Sojuszu jest stałym zadaniem w czasie pokoju, przyczyniającym się do zbiorowej obrony NATO. Jest to wyraźny znak spójności, odpowiedzialności i solidarności w całym Sojuszu.
Wszystkie myśliwce biorące udział w misji, patrolujące przestrzeń krajów bałtyckich, są dowodzone przez Sojusznicze Dowództwo Sił Powietrznych NATO (HQ AirCom) w Ramstein.
Tekst: mjr Ewa Złotnicka
autor zdjęć: sierż. Rafał Samluk
komentarze