moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Współpraca popłaca

W dniach 4-8 września 2023 w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zorganizowany został kolejny kurs dla żołnierzy z Naziemnych Zespołów Poszukiwawczo Ratowniczych. W szkoleniu udział wzięło kilkudziesięciu żołnierzy z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z całego kraju, a w czasie zajęć praktycznych szczególny nacisk położony został na współpracę NZPR z cywilnymi grupami poszukiwawczo-ratowniczych.

Naziemne Zespoły Poszukiwawczo – Ratownicze (NZPR) przeznaczone są do niesienia pomocy załogom i pasażerom statków powietrznych, które uległy awarii. Ich zadaniem jest odnalezienie miejsca wypadku, udzielenie pierwszej pomocy, zabezpieczenie śladów oraz ochrona mienia i wyposażenia. Ideą działania NZPR jest wparcie społeczeństwa nie tylko w sytuacji katastrof statków powietrznych, ale również w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego. W swojej codziennej działalności NZPR wykorzystują także współpracę z cywilnymi grupami poszukiwawczo ratowniczymi, z którymi wspólnie realizują zadania poszukiwawcze jak i ratowania życia ludzkiego.

W CSWOT staramy się aby każde szkolenie miało jak największy wymiar realizmu i praktyki. Tym razem w ramach kursu NZPR postanowiliśmy pokazać kursantom w jaki sposób, w czasie działań ratowniczych realizowana jest współpraca etatowego zespołu NZPR z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej z cywilną grupą poszukiwawczo ratowniczą z Jednostki Strzeleckiej 4051 Włocławek. Dzięki takiemu działaniu żołnierze mogli zobaczyć jak wygląda wymiana komunikacji, proces dowodzenia, a także podział zadań i ich wspólna realizacja.

REKLAMA

– powiedział płk Edward Chyła komendant Centrum Szkolenia WOT.

W czasie przygotowanego pokazu działania kursanci zapoznani zostali z etatowym wyposażeniem NZPR, zasadami nawiązywania łączności radiowej, a także zobaczyli pokaz współpracy żołnierzy z cywilną grupą poszukiwawczo ratowniczą. Przygotowany pokaz zakładał wspólne przeprowadzenie poszukiwań, odnalezienie rannych, a następnie udzielenie pomocy w przypadku wystąpienia wielonarządowych urazów u osób poszkodowanych.

Uczestnicząc w takich szkoleniach mamy możliwość przećwiczenia różnych scenariuszy z jakimi możemy spotkać się w czasie naszej codziennej służby. W czasie tego szkolenia ćwiczyliśmy także współpracę z cywilną grupą poszukiwawczo ratowniczą z JS 4051 Włocławek. Jak widać, dobra współpraca zawsze popłaca i dzięki takiemu współdziałaniu mogliśmy podzielić nasze zadania i jeszcze efektywniej nieść pomoc odnalezionym osobom poszkodowanym.

– powiedział dowódca NZPR z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT.

W siłach zbrojnych NZPR są wydzielane tylko przez brygady obrony terytorialnej. System taki został wprowadzony w 2018 roku. Wcześniej zadania takie realizowały grupy naziemnego poszukiwania wydzielane z wojsk operacyjnych. Za wprowadzonymi zmianami, czyli przeniesieniem zadań poszukiwawczo – ratowniczych w domenie lądowej na Wojska Obrony Terytorialnej, przemawiał aspekt terytorialności, równomiernego pokrycia terenu Polski przez pododdziały WOT i lokalny charakter formacji. NZPR-y są oczywiście włączone w system poszukiwania i ratownictwa lotniczego ASAR (Aeronautical Search And Rescue – poszukiwanie i ratownictwo lotnicze).

To mój pierwszy kurs NZPR w jakim biorę udział. Dzięki tego typu zajęciom mamy możliwość wymiany doświadczeń oraz poznania działania zespołów z innych Brygad. Ponadto w czasie przygotowanych zajęć praktycznych mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda współpraca naszych zespołów z grupami cywilnymi. Wspólne działania pozwalają nam znacząco zwiększyć naszą efektywność.

– powiedział jeden z uczestników szkolenia.

Tekst: ppor. Krzysztof Wójcik / Centrum Szkolenia WOT

red. PZ

autor zdjęć: CS WOT

dodaj komentarz

komentarze


Okręty NATO przeszukują wody Holandii
 
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Cyberżołnierze na szczycie NATO
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Nie uznaje półśrodków
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
Gdy zagraża ogień
Brązowa czwórka podwójna
Lecimy F-35
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Abramsy jadą na ukraiński front
Wirtualna walka na morzu
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Stawia na dobrą komunikację
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Szef rządu w Łuczniku
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Odliczanie do przysięgi
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Spełnia marzenia
Szwedzi na „Czernickim”
Śladem profesjonalistów
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
FA-50 doleciały!
Plan misji „Air Defender”
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Rakietowe kompetencje w Zielonce
Czerwona powódź
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Polsko-koreańskie rozmowy
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Długi marsz na wschód
Wojsko pomoże Słoweńcom
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Przysięga w Kolnie
RBN o rezultatach szczytu NATO
"Jesienny ogień” z ministrem
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Dwa medale w Budapeszcie
Wojskowe kontrakty w USA
16 Dywizja świętuje
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Raki dla podhalańczyków
Wyższe diety za służbę na granicy
Atak o świcie
Okręt w matni, załoga walczy
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Za nami Invictus Games w Düsseldorfie
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Konsekwentnie dąży do celu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO