moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

To już dwa miesiące działalności PKW Czernicki

Minęły już 2 miesiące odkąd dowodzenie nad Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1) objęli Polacy.

Minęły już 2 miesiące odkąd dowodzenie nad Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1) objęli Polacy. Sztab kierujący działaniami zespołu tworzą oficerowie i podoficerowie z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, którzy zaokrętowani na pokładzie okrętu flagowego całego zespołu NATO – ORP Kontradmirał X. Czernicki wraz z ORP Hańcza i ORP Drużno tworzą Polski Kontyngent Wojskowy Czernicki. Zespół SNMCMG1 niespełna tydzień temu zakończył udział w ćwiczeniu Sandy Coasts 2023 na Morzu Północnym, a już w najbliższą sobotę rozpoczyna się kolejne ćwiczenie pk. Northern Coasts 2023, czyli jedno z największych morskich manewrów w regionie Morza Bałtyckiego.

„Ćwiczymy bardzo intensywnie, przed naszym zespołem spore wyzwanie, jakim niewątpliwie będzie ćwiczenie Northern Coasts 2023. Kalendarz jest wyjątkowo napięty, ale udział w zakończonym już ćwiczeniu Sandy Coast 2023 u wybrzeży Niderlandów pozwolił nam na zgranie zespołu i jestem przekonany, że to doświadczenie zaprocentuje już w czasie Northern Coasts. Warto nadmienić, że jest to też ćwiczenie o nieporównywalnie większej skali, bowiem nie koncentruje się tylko na aspektach związanych z walką minową. Bardzo się cieszę, że poza okrętem dowodzenia jakim jest ORP Czernicki w zespole są również polskie trałowce proj. 207P tj. OORP Drużno i Hańcza. Dzięki temu zyskujemy na poziomie narodowym, ale również ponadnarodowym, uzupełniamy bowiem zdolności zespołu, których wiele krajów nie posiada, a na pewno nie w takim wymiarze jak Polska Marynarka Wojenna.” – komandor porucznik Piotr Bartosewicz, dowódca Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1.

Northern Coasts 2023 to ćwiczenie mające na celu poprawę zdolności sił morskich do prowadzenia połączonych operacji utrzymania stabilności i bezpieczeństwa, w szczególnie ważnym z naszego punktu widzenia regionie. Wspólna realizacja zadań to okazja do wzniesienia współpracy na wyższy poziom i wymiany doświadczeń pomiędzy sojusznikami. W manewrach weźmie udział około 3200 żołnierzy, blisko 30 okrętów (w tym jednostki podwodne), kilkanaście samolotów, a także jednostki lądowe.

***

Głównym zadaniem okrętów SNMCMG1, na czele którego stanęli w lipcu Polacy jest utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych. Poza tym istotnym zadaniem zespołu jest demonstrowanie solidarności członków sojuszu oraz realizacja jednego z najważniejszych wspólnych zadań czyli zapewnienia bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych. W ten sposób okręty zespołu tworzą system obrony przeciwminowej na akwenach morskich określany mianem "Tarczy Przeciwminowej" dla Europy. Siły te mogą być także skierowane do wsparcia operacji antyterrorystycznych, akcji ratowania życia oraz reagowania w sytuacjach kryzysowych. Zespoły okrętowe należą do najbardziej efektywnych elementów tzw. sił odpowiedzi (NRF - NATO Response Force). Większość czasu zespoły te spędzają na morzu, między innymi zgrywając współdziałanie wchodzących w ich skład okrętów oraz uczestnicząc w manewrach z marynarkami państw członkowskich i partnerskich NATO. Od lipca 2023 roku zespołem dowodzi polski sztab z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Obecnie w zespole operuje 8 okrętów: ORP Czernicki, ORP Hańcza, ORP Drużno, HMCS Shawinigan i HMCS Summerside z Kanady, BNS Crocus z Belgii, HNLMS Vlaardingen z Niderlandów oraz niemiecki FGS Bad Bevensen.

Tekst: kpt. mar. Łukasz Koziarski / PKW Czernicki

REKLAMA

red. PZ

autor zdjęć: SNMCMG1

dodaj komentarz

komentarze


O bezpieczeństwie w Białymstoku
 
Zaprojektuj mural o powstaniu
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
AWACS-y dostarczone
Przesmyk w grze
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
NATO on Northern Track
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Koszykarskie święto w Łodzi
Policjanci szkolą wojsko
Kajakarze i wioślarze na podium
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Latający radar
Plan na szczyt
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Gortat Team vs drużyna NATO
„Osiodłać krowę”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Podróż w ciemność
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Equipment Tailored to the Needs
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Trzy miecze pokoju
„Pierwsza Drużyna” na start
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Pokazali swoją siłę
Inwestycja potrzebna jak tlen
Więcej miejsc dla dobrowolsów
„Czarownice” nad Londynem
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sztandar dla cyberwojsk
Eurosatory 2024 idą na rekord
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Ameryka daje wsparcie
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Spadochroniarze w operacji TALO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Terytorialsi przechodzą certyfikację
„Umieram jak Polak”
Docenić „misjonarzy”
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Mistrzowie Spike`ów
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
AW149 wkrótce „made in Poland”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dzień, który zmienił bieg wojny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO