moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
To już dwa miesiące działalności PKW Czernicki

Minęły już 2 miesiące odkąd dowodzenie nad Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1) objęli Polacy.

Minęły już 2 miesiące odkąd dowodzenie nad Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1) objęli Polacy. Sztab kierujący działaniami zespołu tworzą oficerowie i podoficerowie z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, którzy zaokrętowani na pokładzie okrętu flagowego całego zespołu NATO – ORP Kontradmirał X. Czernicki wraz z ORP Hańcza i ORP Drużno tworzą Polski Kontyngent Wojskowy Czernicki. Zespół SNMCMG1 niespełna tydzień temu zakończył udział w ćwiczeniu Sandy Coasts 2023 na Morzu Północnym, a już w najbliższą sobotę rozpoczyna się kolejne ćwiczenie pk. Northern Coasts 2023, czyli jedno z największych morskich manewrów w regionie Morza Bałtyckiego.

„Ćwiczymy bardzo intensywnie, przed naszym zespołem spore wyzwanie, jakim niewątpliwie będzie ćwiczenie Northern Coasts 2023. Kalendarz jest wyjątkowo napięty, ale udział w zakończonym już ćwiczeniu Sandy Coast 2023 u wybrzeży Niderlandów pozwolił nam na zgranie zespołu i jestem przekonany, że to doświadczenie zaprocentuje już w czasie Northern Coasts. Warto nadmienić, że jest to też ćwiczenie o nieporównywalnie większej skali, bowiem nie koncentruje się tylko na aspektach związanych z walką minową. Bardzo się cieszę, że poza okrętem dowodzenia jakim jest ORP Czernicki w zespole są również polskie trałowce proj. 207P tj. OORP Drużno i Hańcza. Dzięki temu zyskujemy na poziomie narodowym, ale również ponadnarodowym, uzupełniamy bowiem zdolności zespołu, których wiele krajów nie posiada, a na pewno nie w takim wymiarze jak Polska Marynarka Wojenna.” – komandor porucznik Piotr Bartosewicz, dowódca Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1.

Northern Coasts 2023 to ćwiczenie mające na celu poprawę zdolności sił morskich do prowadzenia połączonych operacji utrzymania stabilności i bezpieczeństwa, w szczególnie ważnym z naszego punktu widzenia regionie. Wspólna realizacja zadań to okazja do wzniesienia współpracy na wyższy poziom i wymiany doświadczeń pomiędzy sojusznikami. W manewrach weźmie udział około 3200 żołnierzy, blisko 30 okrętów (w tym jednostki podwodne), kilkanaście samolotów, a także jednostki lądowe.

***

Głównym zadaniem okrętów SNMCMG1, na czele którego stanęli w lipcu Polacy jest utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych. Poza tym istotnym zadaniem zespołu jest demonstrowanie solidarności członków sojuszu oraz realizacja jednego z najważniejszych wspólnych zadań czyli zapewnienia bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych. W ten sposób okręty zespołu tworzą system obrony przeciwminowej na akwenach morskich określany mianem "Tarczy Przeciwminowej" dla Europy. Siły te mogą być także skierowane do wsparcia operacji antyterrorystycznych, akcji ratowania życia oraz reagowania w sytuacjach kryzysowych. Zespoły okrętowe należą do najbardziej efektywnych elementów tzw. sił odpowiedzi (NRF - NATO Response Force). Większość czasu zespoły te spędzają na morzu, między innymi zgrywając współdziałanie wchodzących w ich skład okrętów oraz uczestnicząc w manewrach z marynarkami państw członkowskich i partnerskich NATO. Od lipca 2023 roku zespołem dowodzi polski sztab z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Obecnie w zespole operuje 8 okrętów: ORP Czernicki, ORP Hańcza, ORP Drużno, HMCS Shawinigan i HMCS Summerside z Kanady, BNS Crocus z Belgii, HNLMS Vlaardingen z Niderlandów oraz niemiecki FGS Bad Bevensen.

Tekst: kpt. mar. Łukasz Koziarski / PKW Czernicki

REKLAMA

red. PZ

autor zdjęć: SNMCMG1

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
 
Abramsy jadą na ukraiński front
"Jesienny ogień” z ministrem
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Raki dla podhalańczyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
16 Dywizja świętuje
Plan misji „Air Defender”
Długi marsz na wschód
Polsko-czeska współpraca myśliwców
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Spełnia marzenia
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Brązowa czwórka podwójna
Stawia na dobrą komunikację
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Konsekwentnie dąży do celu
Szef rządu w Łuczniku
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
Okręt w matni, załoga walczy
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Za nami Invictus Games w Düsseldorfie
Wirtualna walka na morzu
Polsko-koreańskie rozmowy
Odliczanie do przysięgi
Śladem profesjonalistów
Wojsko pomoże Słoweńcom
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
FA-50 doleciały!
RBN o rezultatach szczytu NATO
Czerwona powódź
Szwedzi na „Czernickim”
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Gdy zagraża ogień
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Wyższe diety za służbę na granicy
Przysięga w Kolnie
Lecimy F-35
Nie uznaje półśrodków
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Dwa medale w Budapeszcie
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Atak o świcie
Wojskowe kontrakty w USA
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Rakietowe kompetencje w Zielonce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO