moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WZZ Podlasie

Żołnierze Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego (WZZ) Podlasie każdego dnia podejmują szereg działań, które zapewniają nie tylko bezpieczeństwo, ale przede wszystkim przygotowują do bezpiecznego i skutecznego wykonywania zadań w przypadku zagrożenia.

Większość zadań wykonywanych przez żołnierzy realizowana jest za bramami jednostek wojskowych, na poligonach oraz placach ćwiczeń. Jednak w czasie pokoju, żołnierze muszą się szkolić i przygotowywać do ekstremalnie trudnych warunków, które mogłyby ich spotkać na wypadek konfliktu. Dlatego też żołnierze WZZ Podlasie przechodzą nieustanne, permanentne szkolenie, aby być zdolnymi do działań w nieprzyjaznym środowisku, w trudnych warunkach atmosferycznych, klimatycznych i na nieznanym terenie.

Po przemieszczeniu wojsk na wschodnią granicę Polski, do województw podlaskiego i lubelskiego, żołnierze przez tydzień szkolili się w warunkach polowych. Odbywali zajęcia taktyczne i ogniowe w dzień i w nocy. Wojsko rozbijało obozowiska w lasach, w terenie przygodnym - tam gdzie aktualnie się szkoli. W takich okolicznościach żywienie odbywa się z wykorzystaniem suchych racji żywnościowych oraz w oparciu o kuchnie polowe. Szkolenie i bytowanie odbywa się w warunkach ekstremalnych, takich które jak najbardziej przygotują do ewentualnych, przyszłych działań. Po tygodniu takiego działania, żołnierze wrócili do baz, w których zakwaterowani są w namiotach, kontenerach oraz w oparciu o dostępną infrastrukturę, gdzie mają do dyspozycji stołówki czy pralnie.

REKLAMA

"Po raz pierwszy dowodzeni przez mnie żołnierze WZZ Podlasie wyszli ze strefy komfortu. Sprawdzamy siebie samych, testujemy naszą wytrzymaść, zdolności psychofizyczne, odporność na stres, rozłąkę z rodziną w ekstremalnie trudnych warunkach. Bardzo dobrze zdaję sobie z tego sprawę, bo jestem tutaj na miejscu z moimi żołnierzami. Każdy z nas, każdego dnia, musi przekraczać swoje granice wytrzymałości i przesuwać granice komfortu. Ale jest to jedyny sposób na to, aby dziś w warunkach pokojowych sprawdzać siebie i nowoczesny sprzęt, którym operujemy. Testujemy także wyposażenie, które jest potrzebne do funkcjonowania w warunkach polowych. Tego nie da się zrobić w jednostce wojskowej, w warunkach laboratoryjnych" - podkreślił gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk dowódca WZZ Podlasie.

Nowością dla żołnierzy szkolących się wzdłuż wschodniej granicy Polski jest teren. Dla większości to okolica nowa, mało znana. Jednak dzięki temu, istnieje możliwość rozwijania kolejnych umiejętności i zdolności. Szkolenie poza kompleksam wojskowymi daje zupełnie inne, nowe możliwości. Łatwo jest poruszać się "na swoim tereni", gdzie wszystkie ścieżki są znane. Tutaj na Podlasiu, dla większości żołnierzy tereny stanowią nowość i są nie lada wyzwaniem.

Jak podkreślił dowódca WZZ Podlasie, atmosfera i morale wśród żołnierzy są budujące i motywujące i powinny być przykładem dla młodych ludzi. Wszystkie podejmowane przez WZZ Podlasie działania mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa obywateli Polski oraz uzyskanie efektu odstraszania potencjalnego wroga, a także przygotowanie się na ewentuane zagrożenie z jego strony.

Źródło: MON

red. PZ

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Brąz Polki we wspinaczce sportowej
 
Okręt w matni, załoga walczy
Stop szkalowaniu polskiego munduru
16 Dywizja świętuje
Odliczanie do przysięgi
Długi marsz na wschód
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Polsko-koreańskie rozmowy
Śladem profesjonalistów
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
Dwa medale w Budapeszcie
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Lecimy F-35
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Za nami Invictus Games w Düsseldorfie
Rakietowe kompetencje w Zielonce
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Spełnia marzenia
Abramsy jadą na ukraiński front
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Brązowa czwórka podwójna
"Jesienny ogień” z ministrem
Szwedzi na „Czernickim”
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Przysięga w Kolnie
Stawia na dobrą komunikację
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Wirtualna walka na morzu
Raki dla podhalańczyków
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Atak o świcie
Nie uznaje półśrodków
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Gdy zagraża ogień
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Czerwona powódź
Wyższe diety za służbę na granicy
RBN o rezultatach szczytu NATO
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Konsekwentnie dąży do celu
Wojsko pomoże Słoweńcom
Szef rządu w Łuczniku
Wojskowe kontrakty w USA
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
FA-50 doleciały!
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Plan misji „Air Defender”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO