moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

WZZ Podlasie

Żołnierze Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego (WZZ) Podlasie każdego dnia podejmują szereg działań, które zapewniają nie tylko bezpieczeństwo, ale przede wszystkim przygotowują do bezpiecznego i skutecznego wykonywania zadań w przypadku zagrożenia.

Większość zadań wykonywanych przez żołnierzy realizowana jest za bramami jednostek wojskowych, na poligonach oraz placach ćwiczeń. Jednak w czasie pokoju, żołnierze muszą się szkolić i przygotowywać do ekstremalnie trudnych warunków, które mogłyby ich spotkać na wypadek konfliktu. Dlatego też żołnierze WZZ Podlasie przechodzą nieustanne, permanentne szkolenie, aby być zdolnymi do działań w nieprzyjaznym środowisku, w trudnych warunkach atmosferycznych, klimatycznych i na nieznanym terenie.

Po przemieszczeniu wojsk na wschodnią granicę Polski, do województw podlaskiego i lubelskiego, żołnierze przez tydzień szkolili się w warunkach polowych. Odbywali zajęcia taktyczne i ogniowe w dzień i w nocy. Wojsko rozbijało obozowiska w lasach, w terenie przygodnym - tam gdzie aktualnie się szkoli. W takich okolicznościach żywienie odbywa się z wykorzystaniem suchych racji żywnościowych oraz w oparciu o kuchnie polowe. Szkolenie i bytowanie odbywa się w warunkach ekstremalnych, takich które jak najbardziej przygotują do ewentualnych, przyszłych działań. Po tygodniu takiego działania, żołnierze wrócili do baz, w których zakwaterowani są w namiotach, kontenerach oraz w oparciu o dostępną infrastrukturę, gdzie mają do dyspozycji stołówki czy pralnie.

REKLAMA

"Po raz pierwszy dowodzeni przez mnie żołnierze WZZ Podlasie wyszli ze strefy komfortu. Sprawdzamy siebie samych, testujemy naszą wytrzymaść, zdolności psychofizyczne, odporność na stres, rozłąkę z rodziną w ekstremalnie trudnych warunkach. Bardzo dobrze zdaję sobie z tego sprawę, bo jestem tutaj na miejscu z moimi żołnierzami. Każdy z nas, każdego dnia, musi przekraczać swoje granice wytrzymałości i przesuwać granice komfortu. Ale jest to jedyny sposób na to, aby dziś w warunkach pokojowych sprawdzać siebie i nowoczesny sprzęt, którym operujemy. Testujemy także wyposażenie, które jest potrzebne do funkcjonowania w warunkach polowych. Tego nie da się zrobić w jednostce wojskowej, w warunkach laboratoryjnych" - podkreślił gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk dowódca WZZ Podlasie.

Nowością dla żołnierzy szkolących się wzdłuż wschodniej granicy Polski jest teren. Dla większości to okolica nowa, mało znana. Jednak dzięki temu, istnieje możliwość rozwijania kolejnych umiejętności i zdolności. Szkolenie poza kompleksam wojskowymi daje zupełnie inne, nowe możliwości. Łatwo jest poruszać się "na swoim tereni", gdzie wszystkie ścieżki są znane. Tutaj na Podlasiu, dla większości żołnierzy tereny stanowią nowość i są nie lada wyzwaniem.

Jak podkreślił dowódca WZZ Podlasie, atmosfera i morale wśród żołnierzy są budujące i motywujące i powinny być przykładem dla młodych ludzi. Wszystkie podejmowane przez WZZ Podlasie działania mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa obywateli Polski oraz uzyskanie efektu odstraszania potencjalnego wroga, a także przygotowanie się na ewentuane zagrożenie z jego strony.

Źródło: MON

red. PZ

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
 
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Serwis K9 w Polsce
Cień atomowej zagłady
Ostatnia droga Pileckiego
Mobilne dowodzenie
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Flota Bayraktarów w komplecie
„Pierwsza Drużyna” na start
Krwawa noc pośród puszczy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wszystkie misje AWACS-a
Piedimonte – samobójcza misja
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zawsze gotowi do pomocy
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ameryka daje wsparcie
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Nowe zadania szefa SKW
Polki pobiegły po srebro!
„Grand Quadriga ‘24”
By Polska była bezpieczna
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
„Ryś” z laserem
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Podróż po AWACS-ie
Broń Hitlera w rękach AK
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Układ nerwowy Mieczników
Po śladach polskich bohaterów
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polska wiktoria na Monte Cassino
They Will Check The Training Results in Combat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO