moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała kontrakt na sprzedaż karabinków modułowych MSBS Grot do jednego z państw Afryki Wschodniej. Informacja o wartości zamówienia objęta jest tajemnicą handlową. Wiadomo jednak, że umowa dotyczy produkowanych przez Łucznik karabinków kalibru 7,62 mm z podwieszanymi granatnikami, a także celownikami optycznymi firmy PCO.

Modułowy system broni strzeleckiej Grot jest w wyposażeniu Wojska Polskiego od 2017 roku. Teraz w broń, która jest sztandarowym produktem Fabryki Broni „Łucznik”– Radom sp. z o.o., zostanie uzbrojone wojsko jednego z państw w Afryce Wschodniej.

Zagraniczny odbiorca zdecydował się kupić karabinki zasilane amunicją „postsowieckiego” kalibru 7,62x39 mm (taką samą jak w karabinkach AK) oraz wyposażone dodatkowo w podwieszany granatnik, a także w celownik optyczny produkowany przez firmę PCO S.A. Ze względu na tajemnicę handlową Polska Grupa Zbrojeniowa nie ujawnia, ile zamówiono Grotów, ani za jaką kwotę je sprzedano.

Przypomnijmy, że to już drugi eksport karabinków Łucznika. Zgodnie z informacją podaną przez wiceministra obrony Wojciecha Skurkiewicza pierwszym zagranicznym odbiorcą polskiego karabinka została ukraińska armia, której przekazaliśmy w ramach pomocy militarnej 10 tys. sztuk tej broni. – Karabinek MSBS Grot dołącza do puli produkowanego przez nas uzbrojenia, które trafiło do wyposażenia sił zbrojnych innych armii. Intensywnie pracujemy nad projektami eksportowymi, czego najlepszym dowodem jest zawarta właśnie umowa – mówił Sebastian Chwałek, prezes PGZ.

Przedstawiciele grupy podkreślają, że sprzedaż Grotów do Afryki to efekt dobrej zagranicznej polityki marketingowej. Zdaniem Seweryna Figurskiego, członka zarządu Fabryki Broni „Łucznik”, obrana przez spółkę strategia związana z promocją wyrobów sygnowanych znakiem FB (Fabryka Broni) jest skuteczna na rynkach zagranicznych, czego dowodem jest zawarty właśnie kontrakt.

Modułowy system broni strzeleckiej to pierwszy po II wojnie światowej karabinek maszynowy zaprojektowany i w całości wyprodukowany w Polsce – siłami naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej oraz inżynierów z Łucznika. Grot jest konstrukcją modułową, co pozwala na wymianę lufy na dłuższą, zmianę kalibru z 5,56 mm na 7,62 mm, doczepienie granatnika, zamontowanie dodatkowego uchwytu i celownika oraz zmianę układu kolbowego.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: PGZ S.A.

dodaj komentarz

komentarze


Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Kursy podoficerskie po nowemu
Ferie na poligonie, czyli zimowa próba charakteru
Oko na Bałtyk
Maj polskich żywych torped
Medycyna pod ostrzałem
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Rusza kwalifikacja wojskowa 2026
Ostatnia minuta Kutschery
Invictus, czyli niezwyciężony
Sprawdzili się na macie i w ringu
HIMARS-y w Rumunii
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Żołnierze zdominowali zapaśniczą imprezę mistrzowską
Zatrzymanie pracownika MON-u
Ojciec chrzestny bojowego wozu piechoty Borsuk
Terytorialsi konstruktorami dronów
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Ferie z wojskiem
Medal Honoru dla Ollisa
„Ratownik” o krok bliżej
Terytorialsi niosą pomoc po wypadku na torach
GROM szkoli przyszłych operatorów
Gladius wzmacnia armię
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Taniec na „Orle”
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba
Premier wojenny
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Kierunek Rumunia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Amunicja dla Pilicy i Rosomaków zamówiona
Pracownik MON-u szpiegował – służby mają dowody
Są zarzuty dla zatrzymanego pracownika MON-u
Kolejne Husarze prawie gotowe
Together on the Front Line and Beyond
Na styku zagrożeń
Nowy starszy podoficer w SGWP
Partnerstwo Polski i Litwy
Litwa stawia na poligony
Buzdygan Internautów – głosowanie
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Outside the Box
Szwedzi z Piorunami
Partnerstwo daje siłę
To nie mogło się udać, ale…
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Podwyżki coraz bliżej
Negocjacje w sprawie gruntów pod bazę śmigłowców
Zimowi podhalańczycy
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Co nowego w przepisach?
Bojowy duch i serce na dłoni
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO