moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Tygrysy wracają na poligon w Orzyszu

Międzynarodowy tłum, ostry wycisk, pot. Czasem krew, czasem łzy. Po dotarciu do mety, zawsze, niesamowita satysfakcja z przezwyciężenia własnych słabości. 19 sierpnia w Orzyszu wystartuje XI edycja ekstremalnego Biegu Tygrysa.

W przeszłości nie wszyscy potrafili sprostać morderczej trasie. Zwłaszcza, że dosłownie każdej z poprzednich edycji towarzyszyły upały. Na słynny, niemiłosiernie przypiekany słońcem wojskowy poligon padał wówczas jedynie cień… legendarnej „Jednostki Karnej”.

Orzyski bieg ekstremalny garściami czerpie bowiem z tradycji okrytego "mieszaną sławą" 7 Oddziału Dyscyplinarnego 1370. Od początku lat 70. żołnierze "będący na bakier z dyscypliną" trafiali do tej jednostki, by przejść "szkołę życia". Jeśli podołali 40-dniowej służbie, do końca życia mogli cieszyć się przydomkiem tytułowego „Tygrysa”.

I choć czasy się zmieniły, to jedno pozostało niezmienne. Jeśli "charakternicy" mogą zostać gdzieś bezlitośnie "przeczołgani", to właśnie w Orzyszu, określanym często mianem Wojskowej Stolicy Polski.

Pomoże w tym blisko 100 przeszkód, którymi najeżona zostanie przeszło 30-kilometrowa trasa elitarnej Dużej Beczki (bieg z dodatkowym obciążeniem, obowiązkowe buty i spodnie typu wojskowego). Od tych naturalnych (śmiałkom wielokrotnie przyjdzie np. przeprawiać się przez gęste zarośla, jezioro, pieszo pokonywać rzeki oraz „kradnące” buty głębokie błoto) po sztuczne (przedzieranie się przez „ciężki sprzęt” w postaci czołgów i innych pojazdów opancerzonych, nie zapominając przy tym o niezliczonych ściankach, zasiekach, wilczych dołach, równoważniach itp.).

Do dyspozycji „Tygrysów” oddane zostaną jeszcze dwie inne kategorie indywidualne: Zaprawa (10 km, 30 przeszkód) oraz Mała Beczka (20 km, 60 przeszkód).

Od 2012 roku, gdy wystartowała pierwsza edycja, z legendą Tygrysa zmierzyły się już rzesze doświadczonych biegaczy ekstremalnych nie tylko z najróżniejszych stron Polski, ale i zza granicy. Od lat cywile i przedstawiciele wszelkich polskich służb mundurowych mają w Orzyszu unikatową okazję, by zmierzyć się na trasie z żołnierzami Batalionowej Bojowej Grupy NATO (m.in. Amerykanie, Brytyjczycy, Chorwaci, Rumuni).

red. PZ

autor zdjęć: Arch. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Orzyszu

dodaj komentarz

komentarze


Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
 
Strażnicy polskiego nieba
Rakiety dla polskich FA-50
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
„Różycki” zwodowany
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Marynarka świętuje i zaprasza na okręty
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
NATO przechodzi do działania
Odbudowa obrony cywilnej kraju
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Pionierski dron
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Wyższe stawki dla niezawodowych
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Nowa dostawa Homarów-K
GROM’s DNA
Pancerny kot w polskim wojsku
Strategia odstraszania. Czy zadziała?
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
Policjanci w koszarach WOT
Musimy być szybsi niż zagrożenie
Polki wicemistrzyniami Europy w szabli
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku
Świat F-35
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Podróż w ciemność
Drukowanie dronów
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Planowano zamach na Zełenskiego
Specjalsi pod nowym dowództwem
K2. Azjatycka pantera
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Ratownik w akcji
Wypadek Rosomaka
Flyer, zdobywca przestworzy
Święto sportów walki w Warendorfie
Kajakami po medale
Bałtyk – wciąż bezpieczny czy już nie?
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Polska z dodatkowym wsparciem sojuszników
Śmierć gorsza niż wszystkie
Podejrzane manewry na Bałtyku
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Więcej na obronność, silniejsze NATO
Dzień, który zmienił bieg wojny
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
The Power of Infrastructure
Ewakuacja Polaków z Izraela
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Na Dolnym Śląsku „Wakacje z WOT” coraz popularniejsze
Terytorialsi z Dolnego Śląska najlepiej wysportowani
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Szkutnik o planach 18 Dywizji
Inwestycja w żołnierzy
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO