moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze zapraszają na defiladę

Stołeczną Wisłostradą przejadą Abramsy, K2, Kraby i HIMARS-y. Na niebie zobaczymy F-16, CAS-y, Herculesy, FA-50 oraz śmigłowce. 15 sierpnia warto być w Warszawie, by na żywo zobaczyć żołnierzy oraz ich uzbrojenie. – W dzień naszego święta bądźcie z nami! Silna Biało-Czerwona! – na defiladę z okazji Święta Wojska Polskiego żołnierze zapraszają wszystkich przyjaciół wojska.

15 sierpnia warszawską Wisłostradą przedefiluje ponad 2 tys. żołnierzy ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych i 200 jednostek sprzętu wojskowego. Nad miastem pojawi się sto statków powietrznych. – To wyjątkowy dzień dla żołnierzy i będzie nam bardzo miło, jeśli zechcecie Państwo spędzić go z nami – zapraszał na defiladę podczas konferencji prasowej mjr Michał Tomczyk z Centrum Operacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej. Wojskowa defilada wróciła na ulice stolicy po trzech latach nieobecności i w tym roku organizowana jest pod hasłem „Silna Biało-Czerwona”.

Co będzie można zobaczyć 15 sierpnia w stolicy? Przede wszystkim Wisłostradą przemaszerują żołnierze reprezentujący każdy rodzaj sił zbrojnych, a więc wojska lądowe, marynarkę wojenną, siły powietrzne, wojska obrony terytorialnej, wojska specjalne oraz żandarmerię wojskową i wojska obrony cyberprzestrzeni. Wraz z polskimi żołnierzami świętować będą sojusznicy z armii amerykańskiej, brytyjskiej, chorwackiej oraz rumuńskiej. Wojskowym będzie towarzyszył sprzęt, którym posługują się na co dzień. Wojska lądowe zaprezentują m.in. czołgi K2 Black Panther, samobieżne armatohaubice Krab, moździerze samobieżne Rak, haubice na podwoziu gąsiennicowym K9, czołgi Abrams, wyrzutnie rakietowe HIMARS, system Patriot, bojowe wozy piechoty Borsuk, lekkie pojazdy rozpoznawcze Żmija oraz transportery Rosomak. Podczas wyczekiwanej przez miłośników lotnictwa powietrznej części defilady zobaczymy m.in. myśliwce wielozadaniowe F-16, samoloty transportowe, jak CASA czy Hercules, a także całe lotnictwo śmigłowcowe i bezzałogowe. – Na pewno gratką dla wszystkich będzie pojawienie się FA-50. Podczas defilady samolot z biało-czerwoną szachownicą i polską załogą zaprezentuje się przed państwem po raz pierwszy – mówi ppłk Magdalena Busz, zastępca rzecznika prasowego Dowództwa Generalnego. – Pojawią się również statki powietrzne naszych sojuszników. Jakie? Niech to będzie dla państwa niespodzianka – dodała ppłk Busz. By dojechać na defiladę na czas, wojskowy sprzęt będzie zjeżdżał do Warszawy prawie tydzień wcześniej. – Bardzo prosimy kierowców w całej Polsce, by zachowali bezpieczeństwo podczas wyprzedzania wojskowych kolumn – zaapelowała ppłk Busz.

REKLAMA

Defilada rozpocznie się o godzinie 14 w okolicy Multimedialnego Parku Fontann. Miejsce przemarszu zostanie zamknięte dla ruchu samochodowego, nie będzie tam również działać komunikacja miejska. W czasie defilady będą też zamknięte przejścia podziemne. Żołnierze sugerują, by dojechać w okolice Starego lub Nowego Miasta samochodem, metrem lub autobusem i stamtąd spacerem przejść w okolicę Parku Fontann. – Tam przygotujemy dla Państwa dogodne miejsca widokowe, z których będzie doskonale widać to, co będzie się działo na defiladzie – zapewniał ppłk Artur Sak, rzecznik Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczną się w całej Polsce już 13 sierpnia. – Bardzo nam zależy, by byli z nami mieszkańcy i dużych, i małych miast, dlatego na terenie całego kraju, w ponad 70 miejscach zorganizujemy wojskowe pikniki – zapowiedziała ppłk Justyna Balik, rzecznik prasowy Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Na piknikach prezentowany będzie sprzęt i wyszkolenie żołnierzy, odbędą się również koncerty orkiestr wojskowych, gry i zabawy dla dzieci. Pikniki odbędą się m.in. w Raszynie, Jordanowie, Giżycku, Ossowie i Tarczynie. Pełna lista pikników znajduje się na stronie MON.

– Ale to nie wszystko. Dla tych, którzy chcą świętować aktywnie, przygotowaliśmy dwa biegi. „Piątka z żołnierzem” odbędzie się 15 sierpnia na błoniach Stadionu Narodowego, a „Falcon – Żelazny Bieg” – 13 sierpnia i jego trasa rozpocznie się w Okuniewie, zakończy zaś w Ossowie. Udział w biegach jest bezpłatny, a wszystkie szczegóły znajdziecie Państwo na naszych stronach internetowych – zachęcała ppłk Balik. Na piknikach do dyspozycji osób zainteresowanych wstąpieniem do wojska będą rekruterzy z WCR-ów. – Odpowiedzą na wszystkie pytania związane ze służbą i wskażą, w jaki sposób wstąpić w nasze szeregi – mówiła ppłk Justyna Balik.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, epilog
 
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
By Polska była bezpieczna
„Pierwsza Drużyna” na start
Śladami ojca
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Więcej hełmów dla żołnierzy
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Nowe zadania szefa SKW
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polki pobiegły po srebro!
Serwis K9 w Polsce
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Krwawa noc pośród puszczy
Abramsy w pętli
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Po śladach polskich bohaterów
Wszystkie misje AWACS-a
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Cień atomowej zagłady
Ameryka daje wsparcie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Flota Bayraktarów w komplecie
Zawsze gotowi do pomocy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Układ nerwowy Mieczników
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Grand Quadriga ‘24”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO