Pożar budynku w kompleksie wojskowym na kieleckiej Bukówce. W akcji ratunkowej: straż pożarna, śmigłowiec oraz samolot gaśniczy. Na szczęście to tyko ćwiczenia przeciwpożarowe zrealizowane 17 lipca.
Żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspólnie z 33 Wojskowym Odziałem Gospodarczym zorganizowali ćwiczenia przeciwpożarowe. Scenariusz szkolenia przewidywał, iż 17 lipca o godz. 10:00 z bliżej nie określonych przyczyn powstał pożar w budynku 101 batalionu lekkiej piechoty wojskowego kompleksu na kieleckiej Bukówce. Uruchomiony system sygnalizacji pożaru, zapoczątkował przeprowadzenie ewakuacji żołnierzy i pracowników z budynku. Zostały powiadomione odpowiednie służby. Na miejsce zdarzenia przybyły pierwsze zastępy PSP z Kielc, które otrzymały informację, że kilka osób nie mogło opuścić budynek ze względu na duży rozmiar pożaru i duże zadymienie korytarza. Dowódca akcji wraz z Komendantem Garnizonu będącym na miejscu zdarzenia, podjął decyzję o zadysponowaniu przystosowanego do działań ratownictwa wysokościowego śmigłowca z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz Grupy Ratownictwa Wysokościowego PSP z Kielc. Przy pomocy śmigłowca który współpracuje z GRW, jedną osobę najbardziej poszkodowaną ewakuowano wykorzystując śmigłowiec, a pozostałe zostały ewakuowane przy pomocy technik alpinistycznych. Po ewakuacji pierwszej pomocy medycznej udzielili ratownicy Grupy Zabezpieczenia Medycznego 10 ŚBOT.
W trakcie akcji ratowniczych, jednocześnie prowadzone były także działania gaśnicze i sprawdzano pomieszczenia. Podczas prowadzonych czynności obiekty wojskowe zabezpieczała Żandarmeria Wojskowa. Po zakończonej akcji ewakuacyjnej z niewyjaśnionych przyczyn powstał pożar poszycia leśnego, który doprowadził do rozprzestrzenienia się pożaru na wierzchołki drzew iglastych znajdujących się na terenie kompleksu. Ze względu na duże powiewy wiatru podjęto decyzję o poinformowaniu przedstawiciela Lasów Państwowych, który zadysponował samolot gaśniczy w celu dokonania zrzutu wody i ograniczeniu rozprzestrzenienia się pożaru na pobliskie obiekty i magazyny. Po wykonaniu czynności i dogaszeniu pojedynczych ognisk pożaru działania zakończono.
Przeprowadzone ćwiczenie było pierwszym tego typu, na tak szeroką skalę. Duże zaangażowanie wszystkich służb pozwoliło przetestować przyjęte procedury i w praktyce sprawdzić współpracę pomiędzy instytucjami – podkreśla płk Sławomir Machniewicz dowódca 10 ŚBOT.
Zorganizowane ćwiczenie sprawdziło procedury alarmowania i dysponowania do działań sił i środków służb munduroych, zgodnie z przyjętymi zasadami oraz procedurami współdziałania. Ćwiczenie miało też na celu doskonalenie procesu dowodzenia i kierowania procesem zgrywania sił i środków biorących udział w ćwiczeniach. Pozwoliło dopracować jednolite zasad obiegu informacji wśród organów decyzyjnych i wykonawczych. Pozwoliło również na współpracę wielu służb i podmiotów: 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 33 Wojskowego Oddziału Gospodarczego, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, Centrum Przygotowań Do Misji Zagranicznych, Żandarmerii Wojskowej, Policji, Straży Pożarnej, Lasów Państwowych.
Tekst: kpt. Marcin Kowal, ppor. Daniel Woś
autor zdjęć: 10 ŚBOT
komentarze