Polscy generałowie obejmą wysokie stanowiska służbowe w Eurokorpusie. Gen. broni Jarosław Gromadziński jeszcze w tym miesiącu stanie na czele dowództwa tej wielonarodowej struktury, a gen. bryg. Adam Rzeczkowski we wrześniu zasili jej sztab. Akty mianowania na nowe stanowiska służbowe wręczył oficerom wicepremier Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
W środę rano resort obrony poinformował, że wicepremier Mariusz Błaszczak wręczył oficerom nominacje na nowe stanowiska służbowe. Na mocy tej decyzji 29 czerwca gen. broni Jarosław Gromadziński obejmie stanowisko dowódcy Eurokorpusu, a 1 września gen. bryg. Adam Rzeczkowski zostanie zastępcą szefa sztabu w dowództwie tej struktury.
Obaj generałowie to bardzo doświadczeni oficerowie. Gen. broni Jarosław Gromadziński, który obecnie służy w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, Akademii Obrony Narodowej (uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych), Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Obrony NATO w Rzymie i Szkoły NATO w Niemczech. Służył także w 14 Brygadzie Zmechanizowanej, 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej, 16 Dywizji Zmechanizowanej, Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, 12 Dywizji Zmechanizowanej, dowodził również 15 Brygadą Zmechanizowaną, 18 Dywizją Zmechanizowaną, był też zastępcą dowódcy Międzynarodowego Zespołu ds. Pomocy Ukrainie. Uczestniczył w misjach wojskowych w Syrii i w Iraku. – Nowe stanowisko, nowe wyzwanie, nowe doświadczenie! – skomentował w mediach społecznościowych dzisiejszą nominację gen. Gromadziński.
Z kolei gen. bryg. Adam Rzeczkowski ukończył Akademię Marynarki Wojennej, studia podyplomowe w Akademii Dowódczej MW Newport w USA oraz studia generalskie w Akademii Sztuki Wojennej. Służbę wojskową rozpoczął w helskim 11 Dywizjonie Ścigaczy, a kontynuował ją w 9 Flotylli Obrony Wybrzeża. Od 2004 roku jest związany z Dowództwem Operacyjnym RSZ, w międzyczasie był kierowany do służby poza granicami kraju, m.in. w Dowództwie JFC w Brunssum, jest także weteranem misji w Iraku i Afganistanie. W latach 2016–2018 był dyrektorem Ośrodka Monitorowania i Analiz MON. Od grudnia 2018 roku pełni funkcję szefa pionu – zastępcy szefa sztabu ds. planowania w Dowództwie Operacyjnym RSZ.
Eurokorpus, gdzie wkrótce stanowiska dowódcze obejmą polscy oficerowie, to wielonarodowa struktura odpowiadająca za siły szybkiego reagowania przeznaczone do działania podczas operacji kryzysowych, humanitarnych i militarnych realizowanych pod auspicjami Unii Europejskiej i NATO. Został utworzony w 1992 roku, a jego siedziba znajduje się w Strasburgu.
Szeregi Eurokorpusu zasilają żołnierze z 11 państw. Przy czym sześć z nich: Francja, Niemcy, Belgia, Hiszpania, Luksemburg, a od stycznia 2022 roku także Polska, mają status państw ramowych, co oznacza, że mogą delegować do dowództwa oficerów, a także mieć wpływ na strukturę, funkcjonowanie i wykorzystanie w przyszłości tej formacji. Natomiast Austria, Grecja, Włochy, Rumunia i Turcja mają status państw stowarzyszonych.
Dotychczas żołnierze pod dowództwem Eurokorpusu operowali m.in. w Bośni i Hercegowinie, Kosowie, Afganistanie, Mali i w Republice Środkowej Afryki.
autor zdjęć: MON
komentarze