moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Litwini kupią zestawy Grom

W Warszawie odbyło się czwarte posiedzenie polsko-litewskiej rady ministrów obrony. Wicepremier Mariusz Błaszczak i minister Arvydas Anušauskas zapowiedzieli zacieśnienie współpracy m.in. w obszarze cyberbezpieczeństwa, współdziałania sił specjalnych i zakupów uzbrojenia. Litwini za ponad 20 mln euro kupią przeciwlotnicze zestawy Grom polskiej produkcji.

W posiedzeniu w Warszawie wzięły udział delegacje z Polski i Litwy, a obradom przewodniczyli szefowie resortów obrony: wicepremier Mariusz Błaszczak i Arvydas Anušauskas. Omówili dotychczasową współpracę wojskową i wskazali nowe kierunki rozwoju. Tematem rozmów polityków była także sytuacja bezpieczeństwa w Europie i przygotowania do lipcowego szczytu NATO w Wilnie.

– Jesteśmy zainteresowani obroną i odstraszaniem w północno-wschodniej części Polski oraz zapewnieniem bezpieczeństwa w przesmyku suwalskim, który łączy nasze państwa – powiedział podczas konferencji prasowej wicepremier Błaszczak. – Rozmawialiśmy również na temat wspólnych zakupów uzbrojenia. Bardzo dziękuję za decyzję dotyczącą zakupu Gromów [przeciwlotnicze zestawy rakietowe Grom – przyp. red.] dla sił litewskich. To już kolejna tego typu transakcja, która świadczy o naszych bardzo dobrych relacjach – zaznaczył szef polskiego MON-u.

Wicepremier Błaszczak dodał, że ministrowie omówili możliwości współdziałania w zakresie cyberbezpieczeństwa, a także kwestię współpracy polskich i litewskich sił specjalnych. Politycy rozmawiali też o perspektywach wsparcia wojskowego walczącej Ukrainy. – Zdajemy sobie sprawę z zagrożeń. Jesteśmy jednomyślni, jeśli chodzi o przeciwstawianie się próbom odbudowy rosyjskiego imperium przez Putina – podkreślił polski minister obrony.

Arvydas Anušauskas stwierdził, że Litwa podobnie jak Polska postrzega Rosję jako długoterminowe zagrożenie dla „bezpieczeństwa Zachodu, wartości demokratycznych i stabilności międzynarodowego systemu opartego na wzajemnym zaufaniu”. – Ponieważ Moskwa i Mińsk wymachują bronią, w tym nuklearną, wiemy, że nie można iść na ustępstwa wobec reżimu Kremla. Musimy za to współpracować zarówno w formacie dwustronnym, jak i wykorzystując możliwości NATO oraz UE – mówił w Warszawie szef litewskiego resortu obrony. – Zgadzamy się na intensyfikację wojskowych ćwiczeń bilateralnych i będziemy współpracować w zakresie zakupu uzbrojenia – dodał. Minister wyjaśnił, że siły zbrojne Litwy kupują przeciwlotnicze zestawy rakietowe Grom polskiej produkcji o wartości 20 mln euro.


Film: MON

– Długofalowe odstraszanie Rosji i odpowiedź na agresję wymagają zwiększenia zdolności bojowych na wschodniej flance Sojuszu. Wzmocnienie sił zbrojnych przez Polskę jest wzorem do naśladowania dla innych państw sojuszniczych – podkreślił Arvydas Anušauskas. Zapowiedział także, że podczas zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie rozmowy dotyczyć będą m.in. kolejnego wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu, m.in. w zakresie obrony powietrznej i przeciwrakietowej.

Podczas posiedzenia ministrowie obrony Polski i Litwy podpisali umowę dotyczącą rozwoju dalszej współpracy wojskowej na rzecz bezpieczeństwa.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Leszek Chemperek/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1686384600
Może powinni w celu np. unifikacji swego uzbrojenia i ten sprzęt zakupić u Niemców? Myślę że u nas nie byłoby wielkiego.
D1-98-B9-90

Legion Medyczny na poligonie
Z prądem i pod prąd
Flanka pod strażą
Generał w niewoli
Gorący lipiec PKW Łotwa
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wicher" wkrótce na wodzie
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Jak powstają polskie fregaty. Kulisy budowy Miecznika
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Walka, entuzjazm i nadzieja
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Bataliony przyszłości
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Coraz więcej Alpha Scramble
Odnaleziono „Roja”
Próba przed morską paradą
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Rosną inwestycje w rozwój wojsk obrony cyberprzestrzeni
„Wicher” na wodzie
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Śmigłowiec przyszłości dla NATO
Wsparcie ma znaczenie
W Sejmie o rosyjskim pocisku
PGZ o koalicji antybalistycznej
Szkolenia na pomostówkę
Nocna próba na Wisłostradzie
Wicher na morzu
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Łódź centrum serwisowym Apache’y
PKW Irak zostaje w Jordanii
Azjatycka szansa
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Cyfrowa tarcza F-16
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Zapraszamy na defiladę
Powietrzna defilada
Szachownica na Wisłostradzie
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Abordaż z polskim wsparciem
Medale dla żołnierzy i pracowników wojska
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
MON i MSZ o szczycie NATO
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Nowi generałowie na święto wojska
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Młodzi medycy na poligonie
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO