23 maja miały miejsce silne wichury w powiecie buskim, które uszkodziły linie energetyczne wysokiego i średniego napięcia. Starostwo powiatowe zostało pozbawione zasilania. Pomocną energię samorządowcy otrzymali od świętokrzyskich terytorialsów. To tylko scenariusz wspólnych ćwiczeń przeciwkryzysowych.
„Pomocna Energia 23” to wspólne ćwiczenie żołnierzy 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Starostwa Powiatowego Busku Zdroju, Polskiej Grupy Energetycznej rejon Busko - Zdrój oraz Wydziału Zarzadzania Kryzysowego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. W scenariuszu zaplanowano epizod z silnymi wichurami po których uszkodzeniu uległy linie energetyczne wysokiego i średniego zasilania na terenie powiatu.
Na skutek awarii budynek Starostwa Powiatowego w Busku – Zdroju w dniu 23 maja został pozbawiony dopływu energii elektrycznej. W zaistniałej sytuacji starosta buski skierował wniosek do wojewody świętokrzyskiego o wsparcie ze strony wojska w zakresie dostarczania energii elektrycznej. Wojewoda na podstawie art. 25 ust.1 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007r. o zarządzaniu kryzysowym zwrócił się do Ministra Obrony Narodowej o skierowanie wydzielonych sił i środków Sił Zbrojnych RP do wsparcia administracji publicznej. Z pomocą ruszyli żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Terytorialsi w środę 24 maja przewieźli i zainstalowali przy siedzibie Starostwa Powiatowego w Busku – Zdroju Kontenerową Elektrownię Polową KEP 900. Przy współpracy z pracownikami PGE Busko-Zdrój polowa elektrownia została podłączona do obiektu i zostało przywrócone zasilanie.
Ćwiczenie pk. „Pomocna Energia 23” miało na celu sprawdzenie działania oraz rozstawienia przez obsadę Kontenerowej Elektrowni Polowej KEP 900, sprawne przemieszczenie wydzielonych środków w sytuacji kryzysowej w stały rejon odpowiedzialności oraz współdziałanie elementów administracji rządowej, samorządowej, PGE z wojskiem. - Dostępność do energii elektrycznej podczas sytuacji kryzysowych jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania administracji samorządowej oraz lokalnej społeczności. 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej dysponuje zasobami pozwalającymi na wsparcie samorządowców i mieszkańców naszego regionu podczas kryzysu. Wspólne ćwiczenia pozwalają nam wypracować skuteczne współdziałanie – podkreśla płk Sławomir Machniewicz dowódca 10 ŚBOT.
W wyposażeniu WOT znajdują się między innymi Kontenerowe Elektrownie Polowe KEP-900 o mocy 900 kW każdy oraz wiele Mobilnych Zespołów Spalinowo – Elektrycznych o mniejszej mocy. Ponadto na podstawie porozumienia z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych oraz Planu Zarządzania Kryzysowego, Wojska Obrony Terytorialnej mogą wykorzystywać agregaty prądotwórcze znajdujące się w zasobach Agencji w celu wsparcia lokalnych społeczności w sytuacjach kryzysowych.
Na mocy Ustawy o obronie Ojczyzny oraz Decyzji Ministra Obrony Narodowej w sprawie Systemu Zarządzania Kryzysowego RON, WOT odpowiada za niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Dowódca WOT jest Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, natomiast dowódcy Brygad OT odpowiadają za współpracę z wojewodami w obszarze koordynacji i realizacji wsparcia ze strony Sił Zbrojnych RP.
Tekst: kpt. Marcin Kowal, ppor. Daniel Woś
autor zdjęć: 10 ŚBOT
komentarze