moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pomocna energia świętokrzyskich terytorialsów

23 maja miały miejsce silne wichury w powiecie buskim, które uszkodziły linie energetyczne wysokiego i średniego napięcia. Starostwo powiatowe zostało pozbawione zasilania. Pomocną energię samorządowcy otrzymali od świętokrzyskich terytorialsów. To tylko scenariusz wspólnych ćwiczeń przeciwkryzysowych.

„Pomocna Energia 23” to wspólne ćwiczenie żołnierzy 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Starostwa Powiatowego Busku Zdroju, Polskiej Grupy Energetycznej rejon Busko - Zdrój oraz Wydziału Zarzadzania Kryzysowego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. W scenariuszu zaplanowano epizod z silnymi wichurami po których uszkodzeniu uległy linie energetyczne wysokiego i średniego zasilania na terenie powiatu.

Na skutek awarii budynek Starostwa Powiatowego w Busku – Zdroju w dniu 23 maja został pozbawiony dopływu energii elektrycznej. W zaistniałej sytuacji starosta buski skierował wniosek do wojewody świętokrzyskiego o wsparcie ze strony wojska w zakresie dostarczania energii elektrycznej. Wojewoda na podstawie art. 25 ust.1 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007r. o zarządzaniu kryzysowym zwrócił się do Ministra Obrony Narodowej o skierowanie wydzielonych sił i środków Sił Zbrojnych RP do wsparcia administracji publicznej. Z pomocą ruszyli żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Terytorialsi w środę 24 maja przewieźli i zainstalowali przy siedzibie Starostwa Powiatowego w Busku – Zdroju Kontenerową Elektrownię Polową KEP 900. Przy współpracy z pracownikami PGE Busko-Zdrój polowa elektrownia została podłączona do obiektu i zostało przywrócone zasilanie.

REKLAMA

Ćwiczenie pk. „Pomocna Energia 23” miało na celu sprawdzenie działania oraz rozstawienia przez obsadę Kontenerowej Elektrowni Polowej KEP 900, sprawne przemieszczenie wydzielonych środków w sytuacji kryzysowej w stały rejon odpowiedzialności oraz współdziałanie elementów administracji rządowej, samorządowej, PGE z wojskiem. - Dostępność do energii elektrycznej podczas sytuacji kryzysowych jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania administracji samorządowej oraz lokalnej społeczności. 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej dysponuje zasobami pozwalającymi na wsparcie samorządowców i mieszkańców naszego regionu podczas kryzysu. Wspólne ćwiczenia pozwalają nam wypracować skuteczne współdziałanie – podkreśla płk Sławomir Machniewicz dowódca 10 ŚBOT.

W wyposażeniu WOT znajdują się między innymi Kontenerowe Elektrownie Polowe KEP-900 o mocy 900 kW każdy oraz wiele Mobilnych Zespołów Spalinowo – Elektrycznych o mniejszej mocy. Ponadto na podstawie porozumienia z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych oraz Planu Zarządzania Kryzysowego, Wojska Obrony Terytorialnej mogą wykorzystywać agregaty prądotwórcze znajdujące się w zasobach Agencji w celu wsparcia lokalnych społeczności w sytuacjach kryzysowych.

Na mocy Ustawy o obronie Ojczyzny oraz Decyzji Ministra Obrony Narodowej w sprawie Systemu Zarządzania Kryzysowego RON, WOT odpowiada za niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Dowódca WOT jest Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, natomiast dowódcy Brygad OT odpowiadają za współpracę z wojewodami w obszarze koordynacji i realizacji wsparcia ze strony Sił Zbrojnych RP.

Tekst: kpt. Marcin Kowal, ppor. Daniel Woś

red. PZ

autor zdjęć: 10 ŚBOT

dodaj komentarz

komentarze


Koniec XI zmiany PKW Orlik
 
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
„Nasze granice w Monte Cassino”
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Narada przed szczytem NATO
Anakonda na Bałtyku
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Finlandia w NATO
Litwini kupią zestawy Grom
Uczniowska rywalizacja na drawskim poligonie
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
WOT i „Anakonda”
Włosi na straży polskiego nieba
Morawiecki w poznańskiej bazie US Army
Więcej miejsc na studiach w LAW
Maszerowali, lecz nie ginęli
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Pół wieku w zespole
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Cegiełka na morzu
Razem gotowi na wszystko
Wojsko poza schematem
Czy pracownicy wojska założą mundury?
Jelcz szuka działki pod rozbudowę
Topaz dla Bułgarii
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Do końca walczył z tyranią
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Śladem profesjonalistów
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Piekielny ogień dla polskiej armii
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Kto wygra ze st. szer. Aleksandrą Mirosław?
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Słowa jak pociski
Nowy regulamin dla żołnierzy
Nowy wymiar wojska
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
B9 stawia na solidarność
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
Polska wśród światowych liderów
Bez szklanego sufitu
Najsprawniejsi wieloboiści
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO