moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy Świat, nowe zadania

Ćwiczenia „Zalew ‘23” były dla nas okazją do zdobycia zupełnie nowych doświadczeń. Załoga ORP „Albatros” przesondowała na przykład morskie dno na torze żeglugowym, który został wyznaczony zaledwie kilka miesięcy temu – tak o szkoleniu w rejonie Mierzei Wiślanej mówi kmdr Piotr Sikora, dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. 

To były pod wieloma względami wyjątkowe ćwiczenia. Nigdy wcześniej nie szkoliliście się w tym rejonie...

kmdr Piotr Sikora: To prawda. Kilka tygodni temu przez kanał na Mierzei Wiślanej przeszedł wprawdzie należący do 8 FOW niszczyciel min ORP „Albatros”, a nieco wcześniej zadania realizował tam jeden z naszych kutrów transportowych, ale dopiero teraz mieliśmy okazję wziąć udział w pełnoprawnych ćwiczeniach, i to z udziałem kilku rodzajów sił zbrojnych.

I jak wrażenia?

Doskonale! Za nami bardzo cenny sprawdzian. W ćwiczenia zaangażowany został ORP „Albatros” i okręt transportowo-minowy ORP „Toruń”. Załoga pierwszego z nich poznawała tor wodny, który prowadzi do portu Nowy Świat i dalej przez przekop mierzei na Zalew Wiślany. Tor został wyznaczony ledwie kilka miesięcy temu. Teraz załoga „Albatrosa” przeprowadziła tam sondaż morskiego dna przy użyciu nowoczesnych pojazdów podwodnych Hugin i Gavia, a także sonaru holowanego Kraken Katfish. To ważne, bo marynarka wojenna jest zobowiązana monitorować kluczowe szlaki żeglugowe, a także podejścia do wszystkich portów bez wyjątku. Tutaj dopiero gromadzimy wiedzę, budujemy własną bazę danych. ORP „Albatros” podczas ćwiczeń wszedł na kanał przez Mierzeję Wiślaną, kiedy śluza z obydwu stron była otwarta. Załoga napotkała na prąd o sile 2 w. Niezbyt duży, ale na okręcie odczuwalny. To detal, na razie nie wiemy jeszcze, czy taki sam prąd mielibyśmy jesienią czy zimą, ale konsekwentnie budujemy własną bazę danych.

Kmdr Piotr Sikora, dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Fot. 8 FOW

Tymczasem nowości było chyba więcej. Załoga ORP „Toruń” po raz pierwszy miała okazję ćwiczyć z pododdziałami 16 Dywizji Zmechanizowanej. Na czym polegały wasze zadania?

Na transporcie techniki wojskowej. W porcie wojennym Gdynia na pokład ORP „Toruń” wjechały m.in. PTS-y, czyli pływające transportery opancerzone, które zostały przerzucone na Mierzeję Wiślaną. Wyładunek odbył się na plaży, w okolicy kanału żeglugowego. Podobne zadania załoga okrętu realizowała już wielokrotnie, tyle że z innymi jednostkami. Regularnie współpracujemy na przykład z 12 Brygadą Zmechanizowaną czy 7 Brygadą Obrony Wybrzeża. Z 16 Dywizją faktycznie tego jeszcze nie robiliśmy, więc ćwiczenia „Zalew ‘23” i tutaj miały posmak nowości.

Okręty transportowo-minowe typu Lublin mają przestronne ładownie i szerokie opuszczane rampy załadunkowe, przez które pojazdy wjeżdżają na pokład. Pozornie więc załadunek jest prosty. Żeby go jednak zrealizować sprawnie i szybko, należy zadbać o detale. Kierowcy muszą na przykład rozumieć sygnały, które daje im kierujący ruchem, wiedzieć, w jaki sposób poruszać się po ładowni, w jaki sposób się w niej ustawić i zabezpieczyć pojazd. To wymaga praktyki, dlatego takie treningi są niezwykle cenne dla obydwu stron.

Rozumiem, że to nie koniec i w najbliższym czasie na torze podejściowym do portu Nowy Świat będziecie pojawiać się częściej?

Na pewno. I nie wynika to tylko z konieczności poznawania i zabezpieczania nowych szlaków, które przecież mogą stać się obiektem ataku hybrydowego. Tutaj nasi marynarze także mogą doskonalić umiejętności, które przydadzą im się podczas służby na różnych akwenach. Elementem kanału prowadzącego przez mierzeję jest śluza. Okręt wchodzi do niej, wrota za jego rufą zostają zamknięte, poziom wody wyrównany, po czym otwierają się wrota przed nim. I znów – mechanizm prosty, ale załoga musi wiedzieć, jak w takiej śluzie okręt ustawić, w jaki sposób utrzymać go w określonej pozycji, a to wymaga precyzji i... praktyki. Warto jednak ćwiczyć, bo podobne przejścia znajdziemy na wielu europejskich akwenach – u wybrzeży Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec. Pełno tam także trudnych nawigacyjnie rejonów ścieśnionych – wąskich przesmyków, cieśnin, kanałów.

Załogi naszych „Kormoranów” będą miały z nimi do czynienia regularnie. Okręty zostały przecież stworzone m.in. po to, by służyć w natowskich zespołach przeciwminowych. Konstrukcja jednostek sprawia, że nie są ograniczone do Bałtyku czy Morza Północnego. Mogą operować właściwie na całym świecie. Oczywiście na Kormoranach służy wielu doświadczonych marynarzy, którzy mają za sobą międzynarodowe ćwiczenia, misje. Tyle że na poszczególnych stanowiskach dochodzi do rotacji. Przychodzą nowi, trzeba zgrywać załogi, szukać okazji do ćwiczeń.

A czy ORP „Albatros” przy okazji ćwiczeń „Zalew ‘23” pojawił się także na Zalewie Wiślanym?

Nie, bo na razie nie ma takiej możliwości. Tor żeglugowy do Elbląga nie jest jeszcze gotowy. Ale kiedy tak się stanie, na pewno nasze okręty pojawią się na Zalewie Wiślanym oraz w samym Elblągu. Jak już wspominałem, musimy poznawać nowe akweny, szlaki żeglugowe, porty i regularnie je monitorować. Tego wymaga bezpieczeństwo państwa.

Rozmawiał: Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Michał Szafran, por. mar. Damian Przybysz

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1682504280
Wysłać nasz okręty desantowe na Ukrainę.
C0-8E-8A-A5
~Scooby
1682266140
MW na sadzawkę bałtycką - nieistotna. Lotnictwo.
C0-8E-8A-A5

Buzdygany wręczone!
 
Szkolenie na DOL-ach będzie odbywało się cyklicznie
Wojsko pomoże Słoweńcom
Wojskowe kontrakty w USA
AWL, czyli renoma budowana latami
Pamięć o pomordowanych
Ekspresowa pomoc
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
16 Dywizja świętuje
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Lecimy F-35
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Tak rodziła się konspiracja
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Brytyjscy piloci w Polsce
Z pułku w brygadę
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Wyższe diety za służbę na granicy
Kadeci na poligonie
Polska rozdarta przez okupantów
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
Szef MON-u o planach obrony kraju
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
RBN o rezultatach szczytu NATO
Drogi do wolności
Szwedzi na „Czernickim”
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Przysięga w Kolnie
Jak gasło powstanie
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Odliczanie do przysięgi
Start w nowy etap żołnierskiego życia
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Plan misji „Air Defender”
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Raki dla podhalańczyków
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Przesłanie bohaterów Armii Krajowej
Trening na awaryjnym lotnisku
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Polsko-koreańskie rozmowy
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Abramsy jadą na ukraiński front
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Nowy pancerz dla Borsuka
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Unijna pomoc dla Ukrainy
Nowa brygada dla 18 Dywizji Zmechanizowanej
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Podchorążowie AWL ślubowali
Brązowa czwórka podwójna
Śladem profesjonalistów
Triumf Czarnej Dywizji w biegach na orientację
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
WOT świętuje sześciolecie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO