moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kraken dla Kormoranów

Sonar obserwacji bocznej Katfish wraz z autonomicznym systemem wodowania to kolejne nowoczesne urządzenie, z którego będą mogły skorzystać załogi dwóch budowanych właśnie niszczycieli min typu Kormoran II. Kanadyjska firma Kraken Robotics Inc. dostarczy je Polsce najpóźniej jesienią przyszłego roku.

Sonar Katfish służy do przeczesywania morskiego dna w poszukiwaniu min i niewybuchów. Urządzenie działa w oparciu o technologię apertury syntetycznej, która pozwala na uzyskiwanie obrazu w bardzo wysokiej rozdzielczości. Jest on przesyłany na pokład okrętu w czasie niemal rzeczywistym, dzięki czemu marynarze mogą na bieżąco oceniać zarejestrowane obiekty. Mało tego, dzięki konstrukcji sonaru jednostka pływająca, nawet holując go, może zachować znaczącą prędkość.

Już wkrótce z urządzenia skonstruowanego przez kanadyjską firmę Kraken Robotics Inc. będą mogły skorzystać załogi budowanych właśnie niszczycieli min typu Kormoran II. – Do korzystania z sonaru zostaną przystosowane obie jednostki seryjne: ORP „Albatros” i ORP „Mewa” – informuje Grzegorz Landowski, dyrektor ds. komunikacji w przedsiębiorstwie Remontowa Holding SA. – Część wyposażenia będzie się na stałe znajdować na obu okrętach. Natomiast sonar obserwacji bocznej Katfish 180 Towed SAS System wraz z autonomicznym systemem wodowania ALARS będzie okrętowany każdorazowo na tej z jednostek, której misja będzie wymagała korzystania z tego typu sprzętu – dodaje.

Sprzęt powinien zostać dostarczony do Stoczni Remontowa w Gdańsku, gdzie budowane są obydwa okręty, najpóźniej 1 listopada przyszłego roku. „Nasza firma jest zaszczycona mogąc pracować z partnerem tak znaczącym dla NATO. Spodziewamy się, że ten kontrakt stanie się silnym bodźcem także dla innych państw Sojuszu. Jeżeli Polsce udałoby się wyeksportować Kormorany, zyskalibyśmy szanse na sprzedaż naszych urządzeń na kolejnych zagranicznych rynkach” – podkreśla Karl Kenny, szef firmy Kraken, w komunikacie opublikowanym na stronie firmy.

Kormoran II to seria nowoczesnych niszczycieli min, konstruowanych z myślą o polskiej marynarce. Prototypowa jednostka ORP „Kormoran” trafiła do służby jesienią 2017 roku. Weszła w skład 13 Dywizjonu Trałowców, przyporządkowanego 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Okręt cały czas jeszcze przechodzi badania eksploatacyjno-wojskowe. Ostatnio przebywał na Morzu Północnym, na krótko zawijając do portu w szkockim Edynburgu.

W stoczni Remontowa trwa budowa kolejnych dwóch jednostek z serii Kormoran II. W październiku ubiegłego roku został tam zwodowany ORP „Albatros”, stoczniowcy położyli też stępkę pod ORP „Mewa”. Kadłuby obydwu, tak jak w przypadku prototypu, są budowane z amagnetycznej stali. Takie rozwiązanie pozwala zmniejszyć ryzyko zainicjowania detonacji miny, która reaguje na pole magnetyczne przepływającej nad nią jednostki. Zgodnie z projektem wszystkie Kormorany zostaną też wyposażone w pędniki cykloidalne, zapewniające dużą zwrotność. Jednostki seryjne będą jednak miały nieco inne wyposażenie niż prototyp. Załogi skorzystają na przykład z pojazdów Double Eagle Sarov, które służą do identyfikacji min morskich oraz podkładania pod nie ładunków wybuchowych i mogą pracować nawet przy silnych prądach. Dostaną też do dyspozycji autonomiczne pojazdy podwodne Gavia, w ich najnowszej konfiguracji. Urządzenia przeczesują dno morskie z dużą dokładnością, także bezpośrednio pod swoim kadłubem. Sarov i Gavia zastąpią dwa inne pojazdy podwodne wykorzystywane na ORP „Kormoran” – Double Eagle Mk III oraz Morświn. Inna zmiana wiąże się z pokładową armatą. Pierwszy z Kormoranów został wyposażony w 23-milimetrowego Wróbla, podczas gdy kolejne dwa otrzymają 35-milimetrowy zestaw OSU-35 Tryton.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: krakenrobotics.com

dodaj komentarz

komentarze

~dzikiJOE
1600712760
2055 no moze max 2060 i to nie jest zart, szybciej sie nie da
41-D2-65-48
~ja
1600365180
Kiedy wymiana archaicznego Wróbla 2x23mm na działo 35mm? ktoś coś wie?
87-BC-C5-01

Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
 
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Którą drogą do armii?
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Offset dla „Wisły”
Eurofightery znowu w Polsce
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Palmiry – miejsce kaźni
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Priorytety dla armii
Dobrowolsi – czas start!
Wojenny bohater na szubienicy
Kleszcze dla wojska
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Będzie za co kupić koreańską broń
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Leopardy jadą na poligon
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Abramsy pod dobrą opieką
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Przerwany lot „Orlika”
Nowy szef CWCR
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Sztandar dla Dowództwa WOT
Pamiętamy o Niezłomnych
Wielki test w West Point coraz bliżej
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Tajna misja polskiej agentki
Zachód przeciwko „korsarzom”
Mocny sygnał od NATO
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Polska przystań brytyjskich jeńców
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Nowoczesna łączność dla armii
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Telefon zaufania dla żołnierzy
Lista trupich główek
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Rusza morski „Dragon”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zamiana po włosku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO