Rusza kolejna edycja programu „Wakacje z WOT”. A w nim 16 dni wypełnionych szkoleniem m.in. z taktyki, strzelania i pomocy przedmedycznej. Terytorialsi wychodzą naprzeciw uczniom, studentom i nauczycielom, którzy w ciągu roku szkolnego nie mogą wziąć udziału w „szesnastkach”. W czasie letniej przerwy mają okazję zdobyć pierwsze żołnierskie szlify i złożyć przysięgę wojskową.
Program „Wakacje z WOT” istnieje od 2019 roku. Od tego czasu skorzystało z niego już ponad 11 tys. ochotników. W tym roku przed uczniami i studentami, a także nauczycielami otworzyła się kolejna szansa na dołączenie do terytorialsów. Do udziału w wakacyjnych szkoleniach namawia gen. bryg. Maciej Klisz, dowódca wojsk obrony terytorialnej, który podkreśla, że decyzja o zasileniu szeregów WOT-u dla wielu może być pierwszą ważną lekcją w dorosłym życiu. – Projekt „Wakacje z WOT” adresowany jest przede wszystkim do ludzi młodych, którzy dopiero wkroczyli w dorosłość. Dołączając do WOT-u, mogą oni podjąć pierwsze poważne zobowiązanie i odbyć lekcję odpowiedzialności, a jednocześnie w sposób aktywny i ciekawy spędzić wakacje – mówi generał. Program jednak jest skierowany nie tylko do uczniów. – Wyzwanie mogą podjąć również rodzice, nauczyciele oraz wszyscy, którzy chcą dobrze wykorzystać swoją letnią przerwę. 16-dniowe szkolenie podstawowe jest szansą na rozpoczęcie kariery wojskowej, a uczestnictwo w kolejnych szkoleniach rotacyjnych umożliwia ciągły rozwój w dziedzinie wojskowości – zaznacza gen. Klisz.
Wojska obrony terytorialnej opublikowały już terminy 16-dniowych szkoleń, które w czasie letniej przerwy będą się odbywały w całej Polsce. Najwcześniej – 23 czerwca – „szesnastki” rozpoczną się w Batalionie Dowodzenia WOT oraz 9 Łódzkiej Brygadzie OT i 12 Wielkopolskiej Brygadzie OT. Dzień później ruszą w 20 Podkarpackiej Brygadzie OT, 18 Stołecznej Brygadzie OT, 13 Śląskiej Brygadzie OT, 7 Pomorskiej Brygadzie OT i 7 Mazowieckiej Brygadzie OT. Szkolenia w kolejnych jednostkach będą się odbywać aż do końca sierpnia.
Wakacyjne „szesnastki” nie będą odbiegać od tych organizowanych w pozostałych miesiącach. Przyszli żołnierze nauczą się m.in. posługiwania się bronią, przetrwania, pomocy przedmedycznej i topografii. Każdy, kto przystąpi do szkolenia, zostanie wyposażony w mundur, broń, śpiwór, karimatę, indywidualny pakiet medyczny i okulary balistyczne. Po zakończeniu szkolenia złoży przysięgę wojskową i stanie się żołnierzem obrony terytorialnej. Co miesiąc otrzyma 496 zł uposażenia. Oprócz tego na terytorialsów czekają wyróżnienia i nagrody finansowe, zapomogi, 78% zniżki na przejazdy komunikacją miejską oraz zniżki na paliwo na stacjach Orlen.
Aby odbyć szkolenie, które umożliwia wejście w struktury WOT-u, wystarczy skontaktować się z rekruterem. Wniosek o powołanie można też złożyć w Wojskowym Centrum Rekrutacji lub elektronicznie przez platformę ePUAP.
W wakacje będą się odbywać również szkolenia wyrównawcze. Może z nich skorzystać każdy, kto złożył już przysięgę wojskową.
autor zdjęć: DWOT
komentarze