moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wydobyte z popiołów

Powstanie w getcie było heroiczną walką o wolność i godność – mówiono podczas otwarcia wystawy w warszawskiej galerii Kordegarda. Ekspozycja „Pamięć 1943” upamiętnia 80. rocznicę zrywu w getcie. Zobaczymy na niej m.in. materiały z raportu Jürgena Stroopa dowodzącego pacyfikacją powstania, przedmioty należące do mieszkańców getta, rysunki i plakaty.

– Otwierając wystawę, pochylamy się nad historią ukrytą w bunkrach i z artefaktów wydobytych z popiołów warszawskiego getta odczytujemy opowieść o żydowskiej Warszawie – mówił Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, podczas wernisażu wystawy „Pamięć 1943” w warszawskiej galerii Kordegarda. Ekspozycja jest elementem obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

Wiceminister podkreślił, że Niemcy ponoszą odpowiedzialność za śmierć prawie 6 mln obywateli Polski, w tym 3 mln polskich Żydów. – Pamięć o niemieckich zbrodniach popełnionych na terenie naszego kraju to element naszej tożsamości, Holokaust jest wciąż krwawiącą raną i niewyobrażalnie potworną zbrodnią, której nie zapomnimy – zaznaczył Sellin. Dodał też, że powstanie w getcie, podobnie jak późniejsze powstanie warszawskie, było heroiczną i tragiczną walką mieszkańców okupowanego miasta o wolność i godność. – Ten zryw stał się symbolem ludzi, którzy walczyli nie tylko o swoje życie, ale także o swój honor – podkreślił Jacov Livne, ambasador Izraela w Polsce.

Wystawa składa się z dwóch części. Wewnątrz galerii prezentowane są materiały z raportu gen. SS Jürgena Stroopa, dowodzącego niemieckimi siłami likwidującymi getto i pacyfikującymi powstanie. Ten unikatowy dokument, pokazujący tragedię getta z perspektywy niemieckich zbrodniarzy, zawiera m.in. meldunki oraz 52 czarno-białe fotografie.

Na ekspozycji obok zdjęć umieszczono przedmioty codziennego użytku, wydobyte w trakcie badań archeologicznych w 2022 roku z piwnic zniszczonych kamienic przy ul. Miłej 18 i Miłej 20. W czasie powstania miał tu siedzibę sztab Żydowskiej Organizacji Bojowej. 8 maja 1943 roku w otoczonym przez hitlerowców bunkrze bojowcy popełnili zbiorowe samobójstwo. Zginęło około 120 powstańców, wśród nich Mordechaj Anielewicz, dowódca ŻOB-u. Wśród wydobytych z piwnic przedmiotów są m.in. fragmenty naczyń, przedmioty kultu religijnego, elementy dziecięcego wózka, guziki, łyżki, kafle piecowe, ceramiczne płytki podłogowe. Z dwóch tysięcy odnalezionych rzeczy na wystawie prezentowanych jest ponad trzydzieści obiektów. Będą one w przyszłości eksponatami w Muzeum Getta Warszawskiego.

Na wystawie można także obejrzeć fotografie Marcina Czechowicza oraz rysunki Zofii Lipeckiej, współczesnej polskiej artystki i malarki, które powstały na podstawie zdjęć z raportu Stroopa. Prace te uzupełniają wspomnienia Zofii Majewskiej, która do wybuchu II wojny mieszkała na terenie warszawskiego dziecięcego szpitala Bersohnów i Baumanów, a gdzie teraz będzie się mieścić Muzeum Getta Warszawskiego.

Na drugą, plenerową część ekspozycji, która została otwarta 3 kwietnia przed Kordegardą, składają się plakaty Kuby Mazurkiewicza. Umieszczone na nich infografiki opowiadają o powstaniu warszawskiego getta i jego dziejach. Na plakatach umieszczono kody QR, które odsyłają na stronę MGW po bardziej szczegółowe informacje historyczne.

Twórcy wystawy przywołują także cytaty Szmula Zygielbojma, polsko-żydowskiego polityka, członka Rady Narodowej RP w Londynie. Polityk po upadku powstania w getcie popełnił samobójstwo. „Moi towarzysze w getcie warszawskim polegli z bronią w ręku w ostatnim bohaterskim boju. […] Śmiercią swoją pragnę wyrazić najsilniejszy protest przeciw bierności, z którą świat przygląda się i dopuszcza zagłady ludu żydowskiego” – napisał w liście pożegnalnym.

Wystawa „Pamięć 1943” została przygotowana przez Muzeum Getta Warszawskiego i Narodowe Centrum Kultury. Jest otwarta dla zwiedzających w galerii Kordegarda na Krakowskim Przedmieściu do 7 maja. Wstęp jest bezpłatny.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Radek Zawadzki/ NCK

dodaj komentarz

komentarze


„Grand Quadriga ‘24”
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Cień atomowej zagłady
Po śladach polskich bohaterów
„Ryś” z laserem
Ostatnia droga Pileckiego
„Pierwsza Drużyna” na start
Serwis K9 w Polsce
Ratownicy na medal
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przysięga w Limanowej
Piedimonte – samobójcza misja
Nowe zadania szefa SKW
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Zawsze gotowi do pomocy
They Will Check The Training Results in Combat
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Mobilne dowodzenie
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wszystkie misje AWACS-a
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Pływacy i maratończycy na medal
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Broń Hitlera w rękach AK
Flota Bayraktarów w komplecie
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Podróż po AWACS-ie
By Polska była bezpieczna
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
WAM wraca po latach
NATO on Northern Track
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Pokazali bojowego ducha
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Polki pobiegły po srebro!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ameryka daje wsparcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO