moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Produkcją K2PL zajmie się konsorcjum

Koreański czołg K2 w wersji spolonizowanej wraz ze specjalistycznymi pojazdami będzie produkowany w Poznaniu, Stalowej Woli i Kaliszu. Zajmie się tym konsorcjum powołane przez Polską Grupę Zbrojeniową, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne i koreański koncern Hyundai Rotem Company. Dziś w tej sprawie została podpisana umowa.

Porozumienie o utworzeniu polsko-południowokoreańskiego konsorcjum przemysłowego zostało zawarte w Orzyszu, w obecności wicepremiera Mariusza Błaszczaka. – Silne i nowoczesne wojsko to klucz do bezpiecznej Polski. Koncentrujemy nasze wysiłki na tym, żeby wzmocnić Siły Zbrojne RP zarówno liczebnie, jak i poprzez wyposażenie armii w nowoczesną broń – komentował szef MON-u.

Powołanie konsorcjum, które tworzą Polska Grupa Zbrojeniowa, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne i koncern Hyundai Rotem Company (producent K2), przyspieszy rozpoczęcie produkcji spolonizowanych czołgów K2. Mówił o tym podczas uroczystości Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – Konsorcjum, które zawiązaliśmy, jest podstawą do dalszych rozmów na temat zaangażowania pozostałych spółek grupy w roli podwykonawców przy produkcji czołgów K2PL. Teraz w ramach dialogu z zamawiającym, czyli Agencją Uzbrojenia, ustalimy szczegóły dotyczące zamówienia – podkreślił prezes Chwałek.

Choć większość produkcji czołgów K2PL dla polskiej armii ma odbywać się w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu, to do ich współprodukcji oraz wytwarzania pojazdów specjalistycznych – wozów zabezpieczenia technicznego, wozów dowodzenia – przygotowują się również inne spółki z PGZ. Nowe fabryki na potrzeby programu „pancernego” mają powstać m.in. w Stalowej Woli oraz Kaliszu.

Co więcej, przedstawiciele PGZ-etu podkreślają, że nowe konsorcjum ma zajmować się nie tylko produkcją K2PL i wozów specjalistycznych, lecz również naprawami, serwisem oraz późniejszą modernizacją już zakontraktowanych (i od kilku miesięcy dostarczanych) koreańskich czołgów K2.

K2 Black Panther jest uznawany za jeden z najnowocześniejszych spośród obecnie produkowanych czołgów podstawowych. Na tle konkurencji wyróżnia go m.in. mała waga, duża manewrowość oraz nowoczesne systemy kierowania ogniem i wsparcia dowodzenia

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: kpr. Piotr Szafarski / Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Power is Here
 
Tuzin rekordów Wojska Polskiego w pływaniu
GROM pod ostrzałem
Test wytrzymałości
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Wielka lekcja
Polskie rakiety do Homara-K już za trzy lata
Pracowity dyżur Typhoonów
Wylicytuj Buzdygan i pomóż chorym dzieciom!
Strażnik nieba
Niezawiniona śmierć niezłomnego gen. Fieldorfa
Walka z ogniem trwa
Sport kształtuje mentalność
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Żołnierze usuwają skutki nawałnicy
Hercules wydobyty, załoga nie żyje
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Pani oficer za sterami Jastrzębia
Priorytety dla Tarczy Wschód
Rodzina na wagę złota
Więcej na mieszkanie za granicą
Ocalić resztki światła ukryte w sercu
Spokojnych świąt na granicy!
Pilecki ucieka z Auschwitz
Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”
PKW Łotwa – sojusznicze zaangażowanie
Szef MON-u złożył życzenia żołnierzom w Krakowie
Zwycięstwo mordercy
Miliardy na wzmocnienie bezpieczeństwa
Musimy być gotowi na najtrudniejsze scenariusze
Bliżej wojska
Bez technologii nie ma bezpieczeństwa
Tysiące świątecznych kartek dla żołnierzy
Wielkie czyszczenie poligonów
Więcej polskiego trotylu dla USA
„Wojskowe” przepisy budowlane do zmiany
Double Eagle – podwodny tropiciel
Pamięć ofiar
Polskie F-16 w służbie NATO
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie?
Medycyna na morzu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsza misja Gripenów
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Herculesy pod lepszą opieką w Poznaniu
Pod żaglami – niepokonani z AMW
Spartakiadowe zmagania w Łasku
Viva Polaki! Viva liberatori!
Wyrok za tragiczny wypadek
Poszukiwania ofiar rzezi wołyńskiej
Podniebne wsparcie sojuszników
Zmiany w organizacji bazy logistycznej w Jasionce
Rex Bolizlavus
Zatopiony problem
Razem w walce ze skażeniami
Kolejowy sabotaż udaremniony
Kadisz za bohaterów
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
Trzy dekady DGW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Medale Pucharu Świata zdobyte przez żołnierzy na ringu
Czy z „zetek” będą żołnierze?
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
W Ełku wykuwają charaktery
Żołnierze walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku
Motocykliści na weterańskim szlaku
Dobra wiadomość dla miłośników lotnictwa
„Pułaski” na Atlantyku
Powstaje armia dronów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO