Realizacja projektów badawczych oraz szkolenie żołnierzy i osób cywilnych w obszarze ochrony dóbr kultury na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych to główne obszary deklarowanej współpracy pomiędzy Wojskową Akademią Techniczną a Międzynarodowym Ośrodkiem Szkolenia i Badań nad Dziedzictwem Kultury w Zagrożeniu.
List intencyjny podpisali 20 marca 2023 r. Rektor-Komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak i Dyrektor Ośrodka płk Sławomir Krywko.
Rektor-Komendant WAT podkreślił, że Wojsko Polskie jest współodpowiedzialne za ochronę dziedzictwa narodowego. „Podczas działań wojennych czy sytuacji kryzysowych wiele zabytków jest narażonych na uszkodzenia oraz zaginięcie. Aby temu zapobiegać należy opracować innowacyjne rozwiązania, które będą niezawodne w ochronie dziedzictwa kultury. Współpraca uczelni technicznej i Ośrodka niewątpliwie przyczyni się do wypracowania najlepszych rozwiązań. Wiele technologii rozwijanych na wydziałach akademickich naszej Uczelni może być pomyślnie wykorzystanych w tym celu, m.in. termowizja, technologie terahercowe i mikrofalowe, techniki wykrywania materiałów niebezpiecznych, technika laserowa, inżynieria mechaniczna, informatyka czy elektronika” – podkreślił gen. bryg. prof. Przemysław Wachulak.
Jak wyjaśnił płk Sławomir Krywko, Międzynarodowy Ośrodek Szkolenia i Badań nad Dziedzictwem Kultury w Zagrożeniu ma na celu upowszechnianie dobrych praktyk z zakresu ochrony dóbr kultury, w tym implementowanie prawa międzynarodowego i krajowego w obszarze ochrony dóbr kultury oraz realizację procesu przygotowania specjalistów w tym zakresie w sytuacjach kryzysowych i w czasie wojny. Placówka jest jednostką podległą Ministrowi Obrony Narodowej. W ramach działalności szkoleniowej organizuje warsztaty z zakresu ochrony dóbr kultury w sytuacjach kryzysowych. „Celem warsztatów jest wypracowanie rekomendacji optymalnych wariantów skutecznej ochrony dóbr kultury, właściwego przygotowania osób oraz odpowiednich służb do realizacji zadań oraz skoordynowania działań zmierzających do budowy efektywnej i skutecznej ochrony dóbr kulturalnych w sytuacjach kryzysowych” – mówił płk Krywko.
Doświadczenia historyczne, takie jak II wojna światowa, wskazują na to, że w obszarze ochrony zabytków i dzieł sztuki nie istniały rozwiązania systemowe zapobiegające ich utracie czy uszkodzeniu. „Ewakuacja cennych zabytków w tym okresie była inicjatywą pojedynczych osób. Niewątpliwie istnieje potrzeba realizacji projektów, które przyczynią się do ochrony naszego dziedzictwa narodowego w przypadku wystąpienia zagrożeń” – podkreśla prof. dr hab. Wojciech Włodarkiewicz, dyrektor Instytutu Organizacji i Zarządzania Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT.
Obie strony zadeklarowały podjęcie działań, których celem ma być wypracowanie warunków do nawiązania stałej współpracy polegającej m.in. na prowadzeniu konsultacji w rozwijaniu programów szkoleniowych, przygotowywaniu materiałów szkoleniowych i publikacji naukowych w zakresie ochrony dóbr kultury, realizacji wspólnych projektów w obrębie działalności naukowej, wydawniczej i badawczej oraz wymianie doświadczeń w zakresie ochrony dóbr kultury, w tym kierowanie specjalistów do prowadzenia zajęć w ramach organizowanych kursów i szkoleń.
W spotkaniu uczestniczyli również zastępca dziekana Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT płk dr inż. Jarosław Zelkowski oraz dr Andrzej Strychalski. Ośrodek reprezentowali także zastępca dyrektora ppłk rez. dr Zbigniew Zielonka i główny specjalista ppłk rez. Janusz Zając.
Tekst: Ewa Jankiewicz/WAT
autor zdjęć: Katarzyna Puciłowska/WAT
komentarze