Polskie śmigłowce AW-149 zostaną uzbrojone w amerykańskie rakiety przeciwpancerne. – Departament Stanu wyraził zgodę na zakup przez Polskę 800 rakiet Hellfire, w które zostaną wyposażone polskie śmigłowce wsparcia AW149. Integracji rakiet ze śmigłowcami dokona PZL Świdnik. Czekamy na notyfikację Kongresu Stanów Zjednoczonych – poinformował wicepremier Mariusz Błaszczak.
AGM-114R2 Hellfire II (Hellfire Romeo) to najnowsza wersja (produkowanych od początku lat siedemdziesiątych) kierowanych pocisków przeciwpancernych klasy powietrze–ziemia. Mierząca 180 cm i ważąca niecałe 50 kg rakieta osiąga prędkość maksymalną 1,3 Ma i może razić cele oddalone o 8 km (eksperci wskazują, że może to być nawet 11 km).
16 marca wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w mediach społecznościowych, że rząd Stanów Zjednoczonych dał producentowi rakiet, firmie Lockheed Martin, zielone światło na sprzedaż Polsce tej nowoczesnej broni. – Departament Stanu wyraził zgodę na zakup przez Polskę 800 rakiet Hellfire, w które zostaną wyposażone polskie śmigłowce wsparcia AW149. Integracji rakiet ze śmigłowcami dokona PZL Świdnik. Czekamy na notyfikację Kongresu Stanów Zjednoczonych – napisał szef resortu obrony.
Co ważne, zgoda Departamentu Stanu obejmuje nie tylko pociski, ale także pakiet szkoleniowy i logistyczny, który umożliwi integrację rakiet AGM-114R2 Hellfire II (czyli piekielny ogień II) z wielozadaniowymi śmigłowcami AW-149. W ubiegłym roku polskie wojsko zamówiło 32 maszyny tego typu, wartość kontraktu wyniosła ponad 8 mld zł. Departament Stanu USA określił, że za 800 pocisków AGM-114R2 Hellfire II koncern Lockheed Martin może zażądać od polskiego rządu maksymalnie 150 mln dolarów.
Ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, poinformował, że w pociski AGM-114R2 Hellfire II mogą zostać wyposażone nie tylko AW-149, ale również wiropłaty AH-64E Apache. Polska wystąpiła w ubiegłym roku do rządu USA o zgodę na sprzedaż 96 sztuk tych maszyn.
To jednak nie wszystko. Polska chce w najbliższym czasie kupić też inny typ przeciwpancernych rakiet klasy powietrze–ziemia. – Przewidywane jest również pozyskanie na potrzeby Lotnictwa Wojsk Lądowych amerykańskich pocisków AGM-179 JAGM – poinformowała Agencja Uzbrojenia.
Eksperci często przedstawiają AGM-179 JAGM jako „następcę” pocisków AGM-114 Hellifire. Rakieta, która konstrukcyjnie wywodzi się z Hellfire (dzieli z nią kilka elementów), dysponuje podobnym zasięgiem, ale została wyposażona w znacznie bardziej zaawansowane systemy naprowadzania na cel – odporniejsze na zakłócenia nieprzyjacielskich systemów obrony.
Na razie nie wiadomo, ile pocisków AGM-179 JAGM chcą pozyskać Siły Zbrojne RP ani kiedy mogłaby zostać zawarta umowa w sprawie ich dostawy.
autor zdjęć: U.S. Army, 1st Lt. Aaron DeCapua/ 40th Combat Aviation Brigade
komentarze