moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Umowa na Perkozy podpisana

Polscy żołnierze otrzymają nowe wielozadaniowe śmigłowce. Wart 8 mld 250 mln zł kontrakt na dostawę 32 wiropłatów AW149 firmy Leonardo Helicopters podpisano dziś w obecności wicepremiera i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Śmigłowce zostaną wyprodukowane w PZL Świdnik. – Pierwsze trafią do Wojska Polskiego już w przyszłym roku – zapowiedział wicepremier.

Ich maksymalna masa to ponad 8 ton, w locie osiągają najwyższą prędkość 311 km/h. W powietrzu zaś mogą spędzić prawie 5 godzin, co przekłada się na około 960 km, a na pokład mogą zabrać 19 żołnierzy desantu. W przyszłym roku wojska lądowe otrzymają nowe śmigłowce AW149 opracowane przez inżynierów z koncernu Leonardo Helicopters. Armia kupiła maszyny w ramach programu „Perkoz”.

Umowę na dostawę 32 sztuk wiropłatów (wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym) podpisano dzisiaj w obecności wicepremiera i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Kontrakt wart jest 8 mld 250 mln zł. – Do wyposażenia polskich sił lądowych trafią nowoczesne śmigłowce i to już w przyszłym roku. To jest niezwykle ważne w kontekście sytuacji międzynarodowej. Tego, że Rosja napadła na Ukrainę, że za naszą wschodnią granicą toczy się wojna – mówił wicepremier Błaszczak.

Szef resortu obrony narodowej podkreślał, że w Wojsku Polskim AW149 będą wykonywały bardzo wiele zadań. – Będą służyć do transportu żołnierzy, do wsparcia z powietrza, a więc do operacji ewakuacyjnych i poszukiwawczych – wymieniał wicepremier. Dodał, że Polska kupuje „dozbrojoną” wersję AW149. Śmigłowce będą bowiem wyposażone również w kierowane pociski przeciwpancerne (standardowa wersja AW149 ich nie ma).

Maszyny, które zamówiła armia, powstaną w polskiej spółce, a dokładniej w PZL Świdnik, będącej częścią Leonardo Helicopters. Jej prezes, Jacek Libucha, podkreślał znaczenie kontraktu nie tylko dla spółki, lecz także dla całego regionu. – W naszej 70-letniej historii PZL Świdnik nigdy nie produkował tak zaawansowanego śmigłowca, o tak dużym tonażu, z tak zaawansowaną techniką w środku i takimi wysokimi technologiami produkcji. Robimy olbrzymi skok w przyszłość – mówił. Podkreślał, że to historyczna chwila dla przedsiębiorstwa. – Mamy szansę nie tylko zbudować nową linię produkcyjną, nie tylko stworzyć wiele miejsc pracy, nie tylko pozyskać dodatkowe technologie, lecz przede wszystkim zbudować zdolności przemysłowe takie, których do tej pory nie mieliśmy – podkreślał Libucha.

Film: MON

Opracowany przez koncern Leonardo Helicopters śmigłowiec AW149 jest przystosowany do lotów w każdych warunkach pogodowych, zarówno w dzień (tryb lotu – Visual Flight Rules/Instrumental Flight Rules – VFR/IFR), jak i w nocy (tryb lotu – Night Vision Conditions – NVC). W zależności od potrzeb – i danej wersji maszyny – AW149 może mieć tylko uzbrojenie strzeleckie wewnątrz kabiny albo dodatkowo rakietowe systemy (kierowane lub niekierowane) montowane na zewnątrz kadłuba na specjalistycznych węzłach (pylonach).

Wielozadaniowy śmigłowiec AW149 jest produkowany od 2009 roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON, grafika PZ

dodaj komentarz

komentarze

~andy
1656760260
po AW 101, Si 70 z Mielca kolejny typ maszyny której rozwój samodzielnie (za naszą kasę -bez żadnych korzyści dla budżetu i bonusów będziemy włoskiej firmie finansować ... i szkoda że tak drogo ...
E4-C6-16-61

Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Na granicy stratosfery
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Koszykarskie widowisko
Saperzy rozglądają się za systemami bezzałogowymi
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Krok w stronę pokoju
Apetyt Smoka rośnie
Łączą nas wspólne cele
Bez zmian w emeryturach
Bursztynowa Dywizjo, ognia!
DOL(a) pilota
Ważne decyzje w Brukseli
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Kraków zaprosił weteranów
Polska szykuje się do produkcji Panter
Zbrodnicza farsa
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Premier powołał nową wiceminister obrony
Śmierć w sercu Azji
Podróż w ciemność
Sojusz kontra drony
Trening działań połączonych
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Najzdrowsi z najtwardszych
Czerwieńsze będą…
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Mistrzostwa klas mundurowych bez taryfy ulgowej
Podchorążowie w dżungli
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Święto DGRSZ
Zełenski traci Order Orła Białego?
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Umowa na pociski do Patriotów
Równanie z „Iksem”
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Ruszyły największe targi obronne
Bezzałogowce zdobyły Paryż
Wielka gra na ukraińskim froncie
Stała baza wojsk USA w Polsce
Lotnicze święto w Lesznie
Obronność, odporność i jeszcze raz pieniądze
Na straży nieba
AMW oferuje mieszkania
Koło zamachowe gospodarki
F-35 Changes Everything
Mundur, medale i duma
Sportowe jubileusze
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
W centrum uwagi
„Strzała weterana” spaja środowisko
Innowacje dla bezpieczeństwa
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Uniforms Are Worn by Real People
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Wsparcie ma znaczenie
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Minister obrony RFN w Polsce
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Generał z cienia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polski wkład w operację „Overlord”
Jego ofiara – nasza pamięć
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO