moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty

Ukraińscy żołnierze wkrótce otrzymają kolejne Groty – karabinki wyprodukowane w Fabryce Broni „Łucznik”. Dziś rano na antenie radiowej „Jedynki” o zamówieniu armii ukraińskiej poinformował wicepremier Mariusz Błaszczak. W wywiadzie komentował również sprawę przekazania polskich MiG-ów-29 na front oraz zatrzymanie osób podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji.

– Mam kolejną dobrą wiadomość. Ukraińcy postanowili zamówić w fabryce broni w Radomiu kolejne egzemplarze karabinków Grot – powiedział dziś wicepremier Mariusz Błaszczak w wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia. Szef MON-u nie odpowiedział na pytanie o to, jak duże będzie zamówienie Ukraińców. – Tę informację zostawmy sobie na później, ale zapewniam, że nie będzie to śladowe zamówienie – mówił Błaszczak. – Informacja o zakupie karabinków jest już pewna – dodał wicepremier.

Ukraińcy znają już broń z Łucznika, ponieważ w ramach wsparcia Polska przekazała im partię Grotów w 2022 roku. Karabinki są bardzo dobrze oceniane przez walczących na froncie żołnierzy.

Produkowany w Fabryce Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o. modułowy system broni strzeleckiej Grot kalibru 5,56 mm w najbliższych latach stanie się podstawowym karabinkiem żołnierzy Wojska Polskiego.

Podczas rozmowy w radiu Mariusz Błaszczak był również pytany o sukces funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, którzy rozbili siatkę rosyjskich szpiegów w Polsce. – To była grupa ludzi, którzy zbierali informacje na rzecz tych, którzy zaatakowali Ukrainę i dokonują zbrodni wojennych. Zagrożenie było realne – komentował wicepremier. Informacja o zatrzymaniu podejrzanych o działanie na korzyść Rosji została podana do publicznej informacji wczoraj. Wicepremier Błaszczak zaapelował do słuchaczy „Jedynki”, by powiadamiali służby, gdy zauważą coś niepokojącego, na przykład osoby fotografujące obiekty infrastruktury wojskowej. – Proszę o powiadomienie polskich służb, by nie dopuszczać do potęgowania ryzyka – powiedział Mariusz Błaszczak.

Wicepremier mówił również o MiG-ach-29, które Polska chce przekazać Ukrainie. – Chcemy, by i w tej sprawie zawiązała się koalicja. Na pewno przystąpi do niej Słowacja. Jesteśmy otwarci na kolejne państwa – komentował szef MON-u. O przekazaniu myśliwców MiG-29 poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Powiedział, że przekazanie sprzętu nastąpi w ciągu najbliższych czterech, sześciu tygodni. Swoje myśliwce Ukrainie odda również Słowacja. „Myślę, że czas na podjęcie takiej decyzji. Ludzie w Ukrainie umierają. Jesteśmy w stanie realnie im pomóc” – napisał słowacki minister obrony Jaroslav Nad’ w mediach społecznościowych.

Ewa Korsak

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Łączność działa jak w zegarku
Znamy ekstraKLASĘ wojskową
Piekło „Pługa”
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Pancerna nauka strzelania
Zielone światło dla potwora
Podwodne drony przypłyną z Polski
Generał Molenda doradcą NATO
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przeszedł certyfikację
Buzdygany 2025 wręczone
Polskie antydrony z Gdyni
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Nowy system w miejsce AWACS-ów
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Więcej pieniędzy dla niezawodowych
Symboliczny powrót gen. Skrzypczaka
Przecieranie szlaków
Trójskok Belmy
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Rekompensaty dla weteranów
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Klucz do przyszłości
The Beginning of Great History
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Cel: Podwoić moc
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Zacięta walka o medale pod siatką
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Bułgarzy patrzą na Wizjery
Nie pozwala spocząć na laurach
Po pierwsze taktyka i przywództwo
PFM bez tajemnic
Zmiany kadrowe w Wojsku Polskim
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Patrol z Syriusza
Zakochałam się w slalomie
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Together on the Front Line and Beyond
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Wodny test Rosomaków
Co kryje Bałtyk
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Powaga w lekkości
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Inwestycje w „bardzo ważnym miejscu na mapie Polski”
Nie ma nudy
Tankowanie w przestworzach
Prezydenckie weto dla SAFE
Leopard nie stoi w kolejce
PKW Irak ewakuowany
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Krok w przyszłość
Siła współpracy
Polska będzie zbrojna!
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Nowy wymiar szkolenia przeciwlotników w Szkole Orląt
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Wojskowa jajecznica: polowa vs. galowa – która lepsza?
Gala Buzdyganów – transmisja na żywo
Francuska tarcza dla NATO
Polska i Szwecja razem dla bezpieczeństwa
Oko na Bałtyk
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
W poszukiwaniu wyzwań
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
OSA wystartowała!
Kierunek: przyszłość
Polski sukces w Duńskim Marszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO