moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wyborowe Groty

Wojsko dostanie samopowtarzalne karabiny wyborowe Grot o kalibrze 7,62 mm, których zasięg rażenia wynosi ponad 800 m. Kontrakt na nową broń skonstruowaną w radomskim Łuczniku zatwierdził dziś wicepremier Mariusz Błaszczak. To jednak nie wszystko. Szef MON-u podpisał też kolejny aneks do umowy na dostawy Grotów o kalibrze 5,56 mm. Armia otrzyma dodatkowe 88 tys. modułowych karabinków.

To już drugi w ciągu dwóch miesięcy aneks do kontraktu, który w 2020 roku wojsko podpisało z Fabryką Broni „Łucznik” na dostawę karabinków MSBS Grot o kalibrze 5,56 mm. W styczniu wicepremier Mariusz Błaszczak zatwierdził aneks o wartości zamówienia 800 mln zł. Zakłada on wyprodukowanie 70 tys. sztuk tej broni w latach 2023–2026. Dzisiejsza umowa opiewa na jeszcze wyższą kwotę –1 mld zł. Na jej mocy Łucznik ma dostarczyć armii do końca 2026 roku dodatkowe 88 tys. Grotów.

 

Sprawdzony w Ukrainie

– Wzmacniamy Wojsko Polskie poprzez wyposażanie go w nowoczesną broń. Przykładem są karabinki Grot. To dobra broń, która sprawdziła się w rękach polskich żołnierzy, sprawdziła się też na wojnie, w rękach Ukraińców – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak podczas uroczystości w Radomiu. Bardzo dobre oceny Grotów płynące z wojny w Ukrainie podkreślał również Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – W mediach społecznościowych można znaleźć wiele relacji żołnierzy z zagranicznych oddziałów ochotniczych, którzy zamieniają swoją rodzimą broń właśnie na nasze Groty – mówił prezes PGZ. Dodał, że podpisanie drugiego w ciągu dwóch miesięcy aneksu na produkcję tej broni dowodzi jej jakości i gwarantuje dalszy rozwój Łucznika. – Ten rok dla Fabryki Broni jest szczególny. To rok rozwoju, który potwierdza, że radomscy inżynierowie, konstruktorzy i pracownicy świetnie wykonują swoje zadanie – podkreślał Sebastian Chwałek. Zadeklarował też, że Łucznik w najbliższym czasie znacząco zwiększy swoje moce produkcyjne.

Wicepremier Błaszczak zaznaczył, że Polska dla własnego bezpieczeństwa musi rozbudowywać zdolności swojego przemysłu obronnego. Szef resortu obrony przypomniał, że dzień wcześniej podpisano również dwie kluczowe umowy. Pierwsza powołuje do życia konsorcjum utworzone przez PGZ i Hyundai Rotem, które zajmie się produkcją w Polsce czołgów K2 Black Panther. Druga to porozumienie pomiędzy PGZ a Hanwha Aerospace w sprawie produkcji w naszym kraju armatohaubic K9 Thunder.

Wyborowy i podstawowy

Nowe moce w zbrojeniówce przydadzą się nie tylko do produkcji Grotów o kalibrze 5,56 mm. Dziś oprócz zamówienia większej liczby karabinków tego modelu podpisana została umowa na produkcję kolejnej wersji MSBS-a.

Film: MON

Do końca 2024 roku Fabryka Broni „Łucznik” ma dostarczyć wojsku 250 karabinów wyborowych MSBS Grot zasilanych amunicją 7,62 x 51 mm NATO.

Choć to umowa o wartości „jedynie” 11 mln zł, jej znaczenie dla polskiej armii jest bardzo duże. – Ta broń zastąpi postsowieckie karabiny wyborowe – podkreślał wicepremier Błaszczak. Wyjaśnił, że nowe wyborowe Groty to następcy wysłużonych karabinów SWD i SWD-M (Snajperskaja Wintowka Dragunowa) zasilane radzieckim typem amunicji 7,62x 51R.

Grot SKBW (samopowtarzalny karabin wyborowy) umożliwia rażenie celów na odległościach przekraczających 800 m. Producent podkreśla również ich trwałość, zostały bowiem tak skonstruowane, by można było z nich oddać co najmniej 30 tys. strzałów.

Zawarte dziś umowy oznaczają, że latach 2017–2023 polska armia zamówiła w Fabryce Broni „Łucznik” około 184 tys. karabinków modułowych Grot w wersjach A0, A1 i A2 o łącznej wartości 2,1 mld zł. Dzięki temu do końca 2026 roku to Groty staną się podstawowym uzbrojeniem strzeleckim polskich żołnierzy.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Szachownice nie dotarły nad Finlandię
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Abramsy w pętli
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
They Will Check The Training Results in Combat
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
Na straży nieba
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Nie szpital, a instytut
„Pierwsza Drużyna” na start
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojna w świętym mieście, epilog
Układ nerwowy Mieczników
Mobilne dowodzenie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Zawsze gotowi do pomocy
Serwis K9 w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Krwawa noc pośród puszczy
Ameryka daje wsparcie
NATO on Northern Track
Nowe zadania szefa SKW
„Grand Quadriga ‘24”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Cień atomowej zagłady
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Piedimonte – samobójcza misja
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Bohater odtrącony
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Wszystkie misje AWACS-a
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ostatnia droga Pileckiego
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Polki pobiegły po srebro!
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polska wiktoria na Monte Cassino
Śladami ojca
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO