To dwudzieste ósme wcielenie w historii 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dzisiaj rano o 6:00, przed bramami koszar 82 batalionu lekkiej piechoty w Inowrocławiu na rozpoczęcie szkolenia podstawowego i wyrównawczego czekało blisko 170 osób.
8 Kujawsko-Pomorska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej funkcjonuje już piąty rok. Cyklicznie organizowane są szkolenia dla osób, które nigdy nie miały nic wspólnego z wojskiem, jak również dla osób, które są już po przeszkoleniu, czy nawet długoletniej służbie.
Dzisiejsze wcielenie jest 28 wcieleniem w historii brygady. Jest to kolejne tak liczne przedsięwzięcie, jednakże tym razem znacznie więcej osób wraca do munduru, niż szkoli się od podstaw. Wcześniejsze szkolenie w charakterze „Ferie z WOT” było bardzo oblegane przez uczniów, studentów i nauczycieli. W tym właśnie rozpoczynającym się szkoleniu udział bierze znacznie więcej osób, które już wcześniej nosiły mundur, obecnie pracuje i ma własne zobowiązania.
Pan kapitan, jeden z rekrutów, przyznał, że służył przez dwadzieścia parę lat. Jest już na emeryturze od jakiegoś czasu. Dodał, że niektórzy mogliby uznać, że w mundurze już przeżył „swoje”. Jednak wierzy, że jego wiedza może się przydać w WOT i wstąpił, bo zachęcił go do tego sam dowódca brygady.
Roksana zaciągnęła się, bo zachęcił ją mąż, żołnierz zawodowy i chciała sprawdzić czy się do tego nadaje. „W sumie nie wiem, do końca na co się piszę, bo przecież nigdy nie byłam w wojsku i nie wiem, jak to będzie wyglądało. Ale chcę poznać to środowisko i być może w przyszłości związać się z mundurem na stałe. Czas pokaże, jak to będzie.” Na pytanie: Czy nie będzie tęsknić do dwuletniej córeczki odpowiedziała, że „nie, bo przecież córka ma też tatę i teraz te szesnaście dni, to będzie czas na to, żeby ona mogła nauczyć się czegoś nowego”.
Karolina ma około 40 lat, jest asystentką stomatologiczną, jest też higienistką i technikiem sterylizacji. W najbliższym czasie planuje rozpocząć studia z zakresu pielęgniarstwa. Uważa, że ma dobre podstawy medyczne. Wstąpiła do wojska, bo jest pewna, że jej przygotowanie medyczne może być pomocne. Wojskowości zaś chce się nauczyć właśnie na szkoleniu podstawowym. Wśród rekrutów jest też Antoni (lat 19) z Nowego- uczeń szkoły średniej, dla którego wojsko może okazać się drogą do dorosłości.
Nowo wcielonych na szkolenie podstawowe czeka 16 dni wytężonej nauki, gdzie będą uczyć się podstaw terenoznawstwa, pierwszej pomocy, topografii. Będą uczyć się również strzelać i pracy w zespole. Przysięgę złożą 25 marca. Rekruci szkolenia wyrównawczego będą przypominać sobie wojskowe rzemiosło, jak również zdobywać wiedzę z zakresu funkcjonowania lekkiej piechoty.
8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej jest jednostką, która w 90% bazuje na żołnierzach ochotnikach, osobach, które na co dzień wykonują różne zawody, uczą się lub studiują. Kujawsko-pomorscy terytorialsi szkolą się by być Zawsze gotowym i Zawsze blisko i wspierać lokalne społeczności w potrzebie.
Jeśli uważasz, że ten rodzaj służby jest być może dla Ciebie, już dziś odwiedź najbliższe Wojskowe Centrum Rekrutacji.
Tekst: ppor. Julia Rozworowska/ oficer prasowy 8 K-PBOT
autor zdjęć: 8 K-PBOT
komentarze