moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Takie jesteśmy

Kobiety pracują w różnych zawodach i pełnią różne funkcje. Dziś w Dzień Kobiet w 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Wojsk Obrony Terytorialnej odebrały życzenia od swojego dowódcy.

Siły Zbrojne rozpoczęły rekrutację kobiet do armii oficjalnie w 1988 roku. Wtedy były one rekrutowane spośród absolwentek wybranych kierunków cywilnych, najczęściej medycznych. Oficjalne źródła podają, że obecnie, w Wojsku Polskim służy blisko 10% kobiety. Płeć już nie ogranicza. Panie sprawdzają się na stanowiskach zarówno dowódczych, technicznych, medycznych, wychowawczych, jak i jako szeregowi żołnierze.

Znacznie większy procent kobiet służy w Wojskach Obrony Terytorialnej. W całej formacji jest to blisko 20% wszystkich żołnierzy. W 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Wojsk Obrony Terytorialnej ogółem służy blisko 500 kobiet. Tylko trzydzieści z nich to żołnierze zawodowi. Pozostałe panie na co dzień w środowisku cywilnym wykonują różne zawody. Dodatkowo są mami, żonami i często podstawowym filarem rodziny. Służbę pełnią weekendowo lub dodatkowo powołując się do wyznaczonych zajęć służbowych. Przyznają, że „Siła jest kobietą” ale mundur zobowiązuje i w wojsku nie ma podziału na płeć. „Żołnierz to żołnierz”.

REKLAMA

St. kpr. Agata ma dwadzieścia sześć lat. W WOT jest od 5 lat. Od zawsze marzyła o tym, aby być żołnierzem, choć w jej rodzinie nie było tradycji wojskowych. Kończyła liceum mundurowe. Aktywnie uczestniczyła w strukturach włocławskiej jednostki strzeleckiej. Zaznaczyła, że zarówno w szkole, jak i w strzelcu oprócz musztry i regulaminów nauczyła się przede wszystkim dyscypliny i pracy ze swoimi słabościami. „Nigdy nie odczułam, tego, że jestem inna niż moi koledzy. Nie zauważyłam dyskryminacji ze względu na płeć ani w szkole, ani w strzelcu ani tutaj w jednostce.” Na początku służyła w terytorialnej służbie wojskowej, a od dwóch lat jest żołnierzem zawodowym i nie wyobraża sobie, że wykonuje inny zawód.

Szer. Lidia jest związana w wojskiem od kilkunastu lat. Jest pracownikiem cywilnym i w jednostce pełni bardzo ważną funkcje. Z uśmiechem przyznaje, że była chyba drugą osobą zaraz po dowódcy, która zaczynała budować strukturę 8.K-PBOT. W weekendy jest też żołnierzem ochotnikiem. Swoją służbę rozpoczęła wtedy, kiedy zbliżała się do tzw. 50 tki. „Dla wielu wiek mógłby być przeszkodą. Dla mnie nie jest. Na początku wstąpiłam po to, aby się sprawdzić. Teraz wiem, że daję radę. Dzięki służbie czuję się potrzebna i Polsce, i naszemu społeczeństwu. Bywam zaangażowana naprawdę w wiele działań i nie stanowi to dla mnie problemu. Służba to służba.”- zaznacza kobieta.

W brygadzie służą: nauczycielki, przedszkolanki, panie prawnik, psycholog, panie z uprawnieniami kierowcy, fizjoterapeutki, panie dyrektor, prezes ale również mamy na pełny, kobiety pracujące przy wyrąbie drzew, dietetyczki i studentki i uczennice. Patronką 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest gen. Elżbieta Zawacka, ps. „Zo” żołnierz wyklęty, profesor, propagatorka upamiętniania służby kobiet. Służące wśród kujawsko-pomorskich terytorialsów panie zaznaczają, że taka patronka zobowiązuje i często jako punkt honoru traktują możliwość służby i chęć pokazania, że dadzą radę.

Jeśli uważasz, że i Ty możesz dołączyć do 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, zgłoś się już dziś do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Czekamy być może właśnie na Ciebie.

Tekst: ppor. Julia Rozworowska/ oficer prasowy 8 K-PBOT

red. PZ

autor zdjęć: 8 K-PBOT

dodaj komentarz

komentarze


„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
 
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Na trasie legendarnego biegu
Medic on the Battlefield
Na jakich zasadach gratyfikacja?
„Hubal” bije Niemców
Słowo czekisty
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Cegiełka na morzu
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
F-35 w powietrzu
Śladem profesjonalistów
Polski wkład w „Wisłę”
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
Karą mogła być tylko śmierć
Defilada powraca!
Kormorany, czyli praca zespołowa
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Air Policing piątej generacji
Młot na dyktatora
Celne oko strzelców CWZS-u
Więcej Bystrych dla armii
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Będziemy produkować więcej amunicji
Wspólne zakupy amunicji
Kraby strzelały w Danii
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Biały Dom o polskich MiG-ach
Pod okiem rangersów
Na ratunek „Rudemu”
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Wojna w świecie popkultury
Koniec XI zmiany PKW Orlik
NATO patrzy na wschód
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Nowatorskie manewry Marszałka
NATO podsumowało 2022 rok
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Startuje „Jaskółka”
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Great Game on the Sea
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
GROM szuka odważnych
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
To dobra ustawa dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO