moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rajd przez fabrykę

Walka w pofabrycznych zabudowaniach, jazda konna, zajęcia na strzelnicy – to program szkolenia, które żołnierze 151 Batalionu Lekkiej Piechoty ze Skwierzyny przeprowadzili wspólnie z US Army. To już kolejne takie przedsięwzięcie. – Ćwiczymy współdziałanie i wymieniamy się doświadczeniami – tłumaczy ppłk Krzysztof Słowik, dowódca batalionu.

Celem był budynek opuszczonej przetwórni. – Żołnierze musieli do niego podejść, przeprowadzić rozpoznanie i bezpiecznie dostać się do wnętrza – wyjaśnia chor. Jacek Klimanek ze 151 Batalionu Lekkiej Piechoty, który odpowiadał za organizację tej części szkolenia. W przestronnej hali fabrycznej czekał na nich tor przeszkód, na którym instruktorzy rozmieścili prawie dziesięć różnej wielkości celów. – Żołnierze pokonywali go parami. Korzystali z karabinków MSBS Grot, wyposażonych w specjalne zestawy konwersyjne. Strzelały one barwiącą amunicją, dzięki czemu mogliśmy ocenić, na ile skuteczny był prowadzony przez żołnierzy ogień – wspomina podoficer. Tor przeszkód pokonywali zarówno instruktorzy WOT-u, jak też amerykańscy żołnierze z batalionu wsparcia Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, na co dzień stacjonujący w Skwierzynie. – Efekt okazał się niezły. Widać było, że Amerykanie już wcześniej szkolili się w podobny sposób – przyznaje chor. Klimanek.

Na tym jednak nie koniec. W programie zgrupowania była też jazda konna. – W batalionie praktykujemy ją od roku. Nie mamy co prawda swoich koni ani wydzielonej sekcji, ale służą u nas żołnierze, którzy potrafią jeździć, a my chcemy wykorzystać ich umiejętności – tłumaczy ppłk Krzysztof Słowik, dowódca skwierzyńskiego batalionu, który podporządkowany jest 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. – Tego rodzaju przedsięwzięcia wpisują się w koncepcję, która w przyszłości ma być stałym elementem szkolenia w wojskach obrony terytorialnej – dodaje.

Skwierzyńscy terytorialsi na co dzień współpracują więc z miejscowym gospodarstwem, które udostępnia im konie. – Podczas ostatnich zajęć nasi żołnierze ćwiczyli podstawy jeździectwa. Oporządzali konie, zakładali siodła, przygotowywali się do zadania, a następnie odbyli standardową jazdę – opowiada chor. Klimanek. Dodaje, że w przyszłości żołnierze z umiejętnościami jeździeckimi mogliby wchodzić w skład nieetatowych grup zajmujących się rozpoznaniem. – Prowadzenie działań konno daje tu wiele możliwości. Zwierzę porusza się cicho, można nim wjechać w trudno dostępne miejsca – wylicza podoficer. – W regionie, gdzie działa nasz batalion konie mogą się okazać szczególnie przydatne, bo jest u nas dużo lasów i jezior. Tak więc chcielibyśmy doskonalić umiejętności jeździeckie naszych żołnierzy. W przyszłości zamierzamy na przykład zorganizować szkolenie poświęcone pokonywaniu konno przeszkody wodnej – zapowiada. Polsko-amerykańskie szkolenie zakończyło się treningiem na strzelnicy garnizonowej w Skwierzynie.

– Nasz batalion współpracuje z Amerykanami od dawna. Na współpracy zależy nam z wielu powodów. W Skwierzynie współdzielimy koszary. Warto, by żołnierze lepiej się poznali, wymienili doświadczenia. Mocno stawiamy też na interoperacyjność, czyli umiejętność współpracy pomiędzy żołnierzami różnych specjalizacji, którzy w dodatku pochodzą z różnych państw. To przecież jedna z fundamentalnych zasad NATO – podkreśla ppłk Słowik. Batalionem dowodzi od połowy listopada. Objęcie przez niego obowiązków zbiegło się z rotacją stacjonujących w mieście wojsk USA. – Odbyliśmy rozmowy, kreśląc ramy współpracy. Amerykanie zadeklarowali, że chcą realizować z nami treningi strzeleckie, a jako logistycy są nam gotowi pomóc w obsłudze sprzętu, oczywiście w granicach naszych przepisów. Nas najbardziej chyba interesuje jednak medycyna pola walki. Amerykanie mają profesjonalne wyposażenie przeznaczone do takich działań, a w swoich szeregach – sanitariuszy i lekarzy. Chcielibyśmy, aby podzielili się doświadczeniem z naszymi żołnierzami – zaznacza ppłk Słowik.

151 Batalion Lekkiej Piechoty w Skwierzynie powstał w 2019 roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Co z podwyżkami dla żołnierzy?
 
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Lekcje z frontu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zimowy sprawdzian podchorążych
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Lista trupich główek
Jakie podwyżki dla żołnierzy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Śnieg może być groźną bronią
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zachód przeciwko „korsarzom”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zamiana po włosku
Rakietowy szach
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Nowy szef CWCR
Cud w Trewirze
Pierwszy skok
Liban uznany za strefę działań wojennych
Którą drogą do armii?
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Nowoczesna łączność dla armii
Rusza kwalifikacja wojskowa
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Szef MON-u w Brukseli
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Abramsy pod dobrą opieką
Skromny początek wielkiej wojny
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Mocny sygnał od NATO
Eurofightery znowu w Polsce
Wojenny bohater na szubienicy
Wojna o porządek świata
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Air Show ’25 – do zobaczenia
Bruksela przed szczytem
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Roszady personalne w PGZ-ecie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zielone światło dla Barbary
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Dobrowolsi – czas start!
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Invictus w zimowym stylu
Podwójny Półmaraton Komandosa
„Avenger” na Monte Cassino
Offset dla „Wisły”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO