Od początku tworzenia formacji stawiamy na charyzmę dowódców oraz nowoczesny leadership. W realizację tego celu wpisuje się Szkoła Podoficerska SONDA, która rozpoczęła swoje funkcjonowanie 1 października 2019 r. Odpowiada ona za kształcenie liderów na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wojsk operacyjnych. Dotychczas przeszkolono ponad 2700 podoficerów.
Nazwa Szkoły wywodzi się od Szkoły Niższych Dowódców „Belweder” – potocznie zwanej Sondą, która została utworzona w konspiracji w czasie II wojny światowej. Szkolili się tam nie tylko żołnierze piechoty, ale także specjaliści np. łączności. Nawiązując do tych tradycji odwołujemy się do dobrych wzorców i rozwiązań, które wdrażano w modelu kształcenia niższych kadr dowódczych, czyli podoficerów AK, a także czynimy ukłon w stronę kadry zawiązującej Szkołę, a więc łącznościowców. Patronem Szkoły Podoficerskiej SONDA w Zegrzu jest strzelec Włodzimierz Markowski ps. „Rybka”.
Szkoła Podoficerska SONDA w Zegrzu kształci kandydatów na podoficerów z terytorialnej i zawodowej służby wojskowej, ale także kandydatów z cywila. Dodatkowo prowadzi szkolenia kwalifikacyjne dla tych, którzy są przygotowywani do objęcia nowego stanowiska służbowego. Prowadzi również kursy instruktorskie. Szkolenie odbywa się nie tylko w Zegrzu, ale także we wszystkich brygadach OT oraz jednostkach wojskowych wojsk operacyjnych.
Dotychczas instruktorzy Szkoły Podoficerskiej SONDA przeszkolili 2728 osób, w tym 1200 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej w brygadach Obrony Terytorialnej, 434 żołnierzy zawodowych WOT i wojsk operacyjnych na kursach stacjonarnych w Zegrzu i 454 żołnierzy zawodowych wojsk operacyjnych w kursach zamiejscowych. Wszyscy otrzymali promocję na pierwszy stopień podoficerski. Szkolenia podoficerskie prowadzono też dla kandydatów ze środowiska cywilnego. W kursie wzięło udział 38 ochotników. Ponadto na kursach kwalifikacyjnych (na wyższy stopień podoficerski) przeszkolono 509 żołnierzy zawodowych i TSW. SP SONDA przeszkoliła również 93 instruktorów spośród podoficerów zawodowych i TSW, którzy wspierają dowódców brygad w prowadzeniu szkoleń bazowych.
– Wojsko Polskie szybko się rozwija, dlatego by nadążyć za nowymi trendami czy stawianymi nam wyzwaniami szukamy pomysłów i rozwiązań pozwalających na zwiększenie możliwości szkoleniowych młodych podoficerów, na których czeka wiele jednostek wojskowych, zarówno z Wojsk Obrony Terytorialnej, jak i wojsk operacyjnych – jednym z takich rozwiązań było wprowadzenie zamiejscowych szkoleń prowadzonych bezpośrednio w jednostkach wojskowych – mówi komendant szkoły st. chor. sztab. Piotr Pechta.
2023 rok przynosi nowe wyzwania i nowe zadania. Szkoła Podoficerska SONDA w tym roku planuje przeszkolić na kursach podoficerskich, kwalifikacyjnych oraz wyrównawczych ponad 2300 kandydatów. Dodatkowo instruktorzy szkoły przeprowadzą szkolenia dla funkcjonariuszy Służby Więziennej. A już 4 i 18 lutego oraz 11 marca br. na terenie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu odbędzie się jednodniowe szkolenie dla ochotników, którzy zgłosili się do projektu „Trenuj z Wojskiem”.
Tekst: mjr Witold Sura/ rzecznik prasowy DWOT
autor zdjęć: DWOT
komentarze