moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podoficerowie solą armii

Od początku tworzenia formacji stawiamy na charyzmę dowódców oraz nowoczesny leadership. W realizację tego celu wpisuje się Szkoła Podoficerska SONDA, która rozpoczęła swoje funkcjonowanie 1 października 2019 r. Odpowiada ona za kształcenie liderów na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wojsk operacyjnych. Dotychczas przeszkolono ponad 2700 podoficerów.

Nazwa Szkoły wywodzi się od Szkoły Niższych Dowódców „Belweder” – potocznie zwanej Sondą, która została utworzona w konspiracji w czasie II wojny światowej. Szkolili się tam nie tylko żołnierze piechoty, ale także specjaliści np. łączności. Nawiązując do tych tradycji odwołujemy się do dobrych wzorców i rozwiązań, które wdrażano w modelu kształcenia niższych kadr dowódczych, czyli podoficerów AK, a także czynimy ukłon w stronę kadry zawiązującej Szkołę, a więc łącznościowców. Patronem Szkoły Podoficerskiej SONDA w Zegrzu jest strzelec Włodzimierz Markowski ps. „Rybka”.

Szkoła Podoficerska SONDA w Zegrzu kształci kandydatów na podoficerów z terytorialnej i zawodowej służby wojskowej, ale także kandydatów z cywila. Dodatkowo prowadzi szkolenia kwalifikacyjne dla tych, którzy są przygotowywani do objęcia nowego stanowiska służbowego. Prowadzi również kursy instruktorskie. Szkolenie odbywa się nie tylko w Zegrzu, ale także we wszystkich brygadach OT oraz jednostkach wojskowych wojsk operacyjnych.

REKLAMA

Dotychczas instruktorzy Szkoły Podoficerskiej SONDA przeszkolili 2728 osób, w tym 1200 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej w brygadach Obrony Terytorialnej, 434 żołnierzy zawodowych WOT i wojsk operacyjnych na kursach stacjonarnych w Zegrzu i 454 żołnierzy zawodowych wojsk operacyjnych w kursach zamiejscowych. Wszyscy otrzymali promocję na pierwszy stopień podoficerski. Szkolenia podoficerskie prowadzono też dla kandydatów ze środowiska cywilnego. W kursie wzięło udział 38 ochotników. Ponadto na kursach kwalifikacyjnych (na wyższy stopień podoficerski) przeszkolono 509 żołnierzy zawodowych i TSW. SP SONDA przeszkoliła również 93 instruktorów spośród podoficerów zawodowych i TSW, którzy wspierają dowódców brygad w prowadzeniu szkoleń bazowych.

– Wojsko Polskie szybko się rozwija, dlatego by nadążyć za nowymi trendami czy stawianymi nam wyzwaniami szukamy pomysłów i rozwiązań pozwalających na zwiększenie możliwości szkoleniowych młodych podoficerów, na których czeka wiele jednostek wojskowych, zarówno z Wojsk Obrony Terytorialnej, jak i wojsk operacyjnych – jednym z takich rozwiązań było wprowadzenie zamiejscowych szkoleń prowadzonych bezpośrednio w jednostkach wojskowych – mówi komendant szkoły st. chor. sztab. Piotr Pechta.

2023 rok przynosi nowe wyzwania i nowe zadania. Szkoła Podoficerska SONDA w tym roku planuje przeszkolić na kursach podoficerskich, kwalifikacyjnych oraz wyrównawczych ponad 2300 kandydatów. Dodatkowo instruktorzy szkoły przeprowadzą szkolenia dla funkcjonariuszy Służby Więziennej. A już 4 i 18 lutego oraz 11 marca br. na terenie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu odbędzie się jednodniowe szkolenie dla ochotników, którzy zgłosili się do projektu „Trenuj z Wojskiem”.

Tekst: mjr Witold Sura/ rzecznik prasowy DWOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Bieg pod dyktando niebieskich beretów
 
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Nowa strzelnica w Piastowie
Dodatek już nie za klasę
Orlik w natowskiej misji
The Fall of the Superpower Myth
Armia Czerwona niesie śmierć
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Wojskowi lotnicy na pomoc cywilom
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
F-35 rozpoczynają Air Policing
Ukraina czeka na czołgi
Ochotnicy rozpoczynają służbę
W hołdzie powstańcom styczniowym
Wojskowa rodzina w hali sportowej
Modernizacyjne priorytety wojska
Dłuższa służba się opłaci
Droga do mistrzostwa
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
Abramsy jadą do Ukrainy!
Walczymy z imperium zła
To był wielki cios dla polskiej armii
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bicz Boży dla zgrai moskiewskiej
Terenowe motocykle II RP
Upominki dla tureckich dzieci
4% PKB na Wojsko Polskie
SAROV w opcji
Snowboardziści otworzyli medalową passę
Weź udział w konkursie katyńskim
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Z Radomia do Las Vegas
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Pamięć o powstańcach styczniowych
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Dwie dekady WIM-u
Przetarcie przed manewrami
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Desant w Forcie Bragg
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Styczniowy poligon terytorialsów
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Powstanie styczniowe: czas nadziei, czas klęski
Śladem profesjonalistów
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Tons on Board
Nie zmarnować szansy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO