moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Koszalińskie obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

Dyktator powstania styczniowego przeciwko imperium jest patronem Centrum Szkolenia Sił Powietrznych oraz Zespołu Szkół nr 9 w Koszalinie. W przededniu wybuchu powstania spotkały się te dwie społeczności, by razem uczcili postać ostatniego dyktatora powstańczego zrywu.

Powstanie styczniowe było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym w epoce porozbiorowej. Do walki wciągnęło wszystkie warstwy społeczeństwa, odcisnęło się silnie na ówczesnych stosunkach międzynarodowych, a wreszcie spowodowało ogromny przełom społeczny i ideowy w dziejach narodowych, co wywarło decydujący wpływ na rozwój nowoczesnego społeczeństwa polskiego.

W przededniu wybuchu powstania spotkały się dwie społeczności, których patronem jest generał Romuald Traugutt: Zespoł Szkół nr 9 oraz Centrum Szkolenia Sił Powietrznych. Była to wspaniała okazja, abyśmy razem uczcili postać ostatniego dyktatora powstańczego zrywu. Był postacią nietuzinkową. Często powtarzał, że „władza jest u nas aktem poświęcenia, a nie ambicji". Jego honor i miłość ojczyzny wymagały, aby pełnił swą funkcję do końca. Wkrótce potem ostatni przywódca Powstania Styczniowego sam stał się symbolem wierności i poświęcenia dla ojczyzny, osobą powszechnie darzoną czcią i szacunkiem.

W pierwszej części uroczystości pod pomnikiem generała Romualda Traugutta delegacje władz samorzadowych, organizacji kombatanckich, Politechniki Koszalińskiej oraz reprezentujący jednostki i instytucje Wojska Polskiego złożyły kwiaty. Odczytany został list wiceprezesa Rady Ministrów, ministra obrony narodowej Mariusz Błaszczaka skierowany do uczestników obchodów 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W dalszej części w Klubie Centrum uczestnicy wysłuchali wykład adiunkta Muzeum Obrony Przeciwlotniczej im. płk. Stanisława Paszkiewicza - ppłk SG w st. spocz. dr Wojciecha Grobelskiego. Uroczystość zakończył okolicznościowy koncert Orkiestry Wojskowej z Koszalinie w repertuarze pieśni patriotycznych i wojskowych.

Tekst: kpt. Jarosław Barczewski/ CSSP

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Jarosław Barczewski/ CSSP

dodaj komentarz

komentarze


Z prądem i pod prąd
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
MON i MSZ o szczycie NATO
Jak reagować w kryzysie?
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
W hołdzie powstańcom warszawskim
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Odniesione w walce rany łączą
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Święto wojska pod hasłem SAFE
Triumf wojskowych lekkoatletów
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Walka, entuzjazm i nadzieja
Służby badają miejsce upadku pocisku
Odnaleziono „Roja”
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Innowacje z PERUNA
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Śmierć w sercu Azji
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Rakietowcy na Hawajach
Wojsko przerzuca strażaków do Hiszpanii
Jelcze z Raciborza
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Marzenia częściowo spełnione
Trudne początki polskich bombowców
Azjatycka szansa
Kolejne przechwycenie rosyjskiego samolotu
PKW Irak zostaje w Jordanii
Salto mortale komandosa
Polskie wojsko wesprze misję strażaków w Hiszpanii
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Paliwowy krwiobieg NATO
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Spadochronowy triumf
Pancerne starcie
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Jak obronić się przed dronami?
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Pierwszy krok do Invictusa
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Kajakiem na światowe podium
Zmiana warty na granicy
USA sprawdzają swoje wojska w Europie
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Rywalizacja o indeks WAT-u
Niezidentyfikowany obiekt spadł koło Lublina
Baobaby docierają do wojska
Wsparcie ma znaczenie
Warszawa oddała hołd bohaterom powstania
„Albatros” dozbrojony
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Powstańcy są naszymi bohaterami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO