moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jak pokonać mur w pełnym rynsztunku?

Pchanie wojskowej ciężarówki na czas, pokonywanie dwumetrowej wysokości muru, przerzucanie opony ciągnika, tor przeszkód. Takie zadania stanęły przed terytorialsami, którzy odbywali w ten weekend szkolenie w Trzebiatowie.

Żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej jak co miesiąc wzięli udział w weekendowym szkoleniu rotacyjnym, obowiązkowym dla każdego żołnierza WOT. Tym razem w Trzebiatowie, gdzie stacjonuje 142 batalion lekkiej piechoty 14 ZBOT nie było strzelania na strzelnicy, ale przed żołnierzami postawiono inne, bardzo wymagające zadania.

- Zamierzamy wziąć udział w zawodach użyteczno-bojowych na szczeblu Wojsk Obrony Terytorialnej, które odbędą się w tym roku. Jeśli chcemy się w nich liczyć, już teraz musimy ćwiczyć - mówi por. Piotr Pietrzak, który zorganizował to szkolenie w Trzebiatowie. - Poszczególne konkurencje żołnierze wykonać mają jednak nie indywidualnie, ale sekcjami, czyli w zespołach.

REKLAMA

Przed terytorialsami zebranymi już w sobotę rano w okolicach strzelnicy w Trzebiatowie dowódcy postawili zadania, których nie wykonywali nigdy wcześniej a które wymagały od nich szczególnych umiejętności, myślenia i współdziałania w zespole. Każda dwunastoosobowa sekcja miała jak najszybciej przepchnąć na odległość kilkudziesięciu metrów wojskową ciężarówkę (nieco pod górę) a następnie sprawnie ustawić się w szyku. Dwójkami przerzucano oponę ciągnika. Każdy żołnierz sekcji musiał pokonać dwumetrowej wysokości mur w pełnym obciążeniu, z bronią, w hełmie i kamizelce kuloodpornej. Było pokonanie toru przeszkód i ewakuacja rannych, rzut granatem, a wreszcie, w zmęczeniu, prawidłowe wyznaczenie azymutu. Wszystko na czas i precyzję wykonania.

- Żołnierze kształtują w sobie umiejętność współpracy, wzajemne zaufanie: do dowódcy i kolegi z sekcji, kreatywność w rozwiązywaniu problemów. To umiejętności i cechy bardzo ważne w wojsku, ale także w życiu codziennym - wyjaśnia sens tych ćwiczeń dowódca 142 batalionu lekkiej piechoty w Trzebiatowie ppłk Rafał Gułajewski. - Każda sekcja żołnierzy jest tak dobra, jak jej najsłabsze ogniwo. Dlatego pomoc koledze, koleżance jest niezbędna, żeby cały zespół mógł wykonać postawione przed nim zadanie. - Wydawać by się mogło, że najcięższą konkurencją było pchanie ciężarówki - dodaje por Pietrzak. - Tymczasem to pokonanie wysokiej przeszkody było nie tylko męczące fizycznie, ale wymagało od żołnierzy a przede wszystkim ich dowódców opracowania strategii. Kto przechodzi pierwszy, a kto ostatni? Kto komu pomaga tak, aby wszyscy i to jak najszybciej byli po drugiej stronie przeszkody - mów por. Pietrzak.

Kolejne szkolenie rotacyjne żołnierzy 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej już w lutym. Dowódcy zapowiadają już, że będzie równie atrakcyjne.

Także w lutym brygada zaprasza wszystkich chętnych na „Ferie z WOT”, czyli 16-dniowe szkolenie wojskowe przeznaczone dla osób, które nigdy dotąd nie miały do czynienia z mundurem. Podczas szkolenia odbywać się będą zajęcia m.in. ze strzelania, taktyki wojskowej, będą elementy zimowego surwiwalu, nauka udzielania pomocy przedmedycznej, topografii i poruszania się w terenie. Szkolenie rozpocznie się 11 lutego a zakończy 26 lutego złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej na terenie koszar w Choszcznie. „Ferie z WOT” są oczywiście bezpłatne. Aby zgłosić się, najlepiej skontaktować się z wojskowym rekruterem, którego znajdziemy na stronie WOT: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl

Tekst: Marcin Górka/ rzecznik prasowy 14 ZBOT

red. PZ

autor zdjęć: Małgorzata Górka, 14 ZBOT

dodaj komentarz

komentarze


Ochotnicy rozpoczynają służbę
 
Ukraina czeka na czołgi
Walczymy z imperium zła
Armia Czerwona niesie śmierć
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Terenowe motocykle II RP
Wojskowi lotnicy na pomoc cywilom
Orlik w natowskiej misji
Modernizacyjne priorytety wojska
SAROV w opcji
Bicz Boży dla zgrai moskiewskiej
Aby wzmocnić wschodnią flankę NATO
Styczniowy poligon terytorialsów
Terytorialsi szkolą się pod okiem byłych specjalsów
Desant w Forcie Bragg
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Abramsy jadą do Ukrainy!
Gen. Pszczoła: Czuję się spełniony
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Nowa strzelnica w Piastowie
Dodatek już nie za klasę
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Przetarcie przed manewrami
Powstanie styczniowe: czas nadziei, czas klęski
Góral wart miliony, czyli specjaliści od koronkowej roboty
Jakie zmiany w edukacji dla bezpieczeństwa?
F-35 rozpoczynają Air Policing
Dwie dekady WIM-u
The Fall of the Superpower Myth
To był wielki cios dla polskiej armii
Dłuższa służba się opłaci
Patrioty dla Ukrainy to również bezpieczeństwo Polski
Bundeswehra relokuje żołnierzy do Polski
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Ochotnicy do warszawskiej brygady
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Upominki dla tureckich dzieci
Snowboardziści otworzyli medalową passę
4% PKB na Wojsko Polskie
Pamięć o powstańcach styczniowych
W hołdzie powstańcom styczniowym
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Tons on Board
Droga do mistrzostwa
Nie zmarnować szansy
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladem profesjonalistów
Wojskowa rodzina w hali sportowej
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Weź udział w konkursie katyńskim
Nurkowali w Kopalni Soli w Wieliczce
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Z Radomia do Las Vegas
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO