moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kraj wschodzącego słońca bliżej Zachodu

Japonia i Wielka Brytania zawarły porozumienie (Reciprocal Access Agreement) umożliwiające siłom zbrojnym jednego państwa rozlokowanie i prowadzenie działań na terytorium drugiego. Dokument został podpisany w Londynie i określony przez stronę brytyjską mianem najważniejszej wzajemnej umowy dotyczącej sfery obronnej od ponad stu lat, tj. paktu obronnego zawartego w 1902 roku, krótko przed konfrontacją japońsko-rosyjską.

Japonia od co najmniej dekady zabiega o większe zaangażowanie państw europejskich w bezpieczeństwo regionu Azji Wschodniej, czy też Indo-Pacyfiku, posługując się terminologią amerykańską. Dokładnie w styczniu 2013 roku ówczesny premier Japonii Shinzo Abe napisał list do Andersa Rasmussena, ówczesnego sekretarza generalnego NATO, w którym apelował o obecność Sojuszu w regionie. Tłem listu był japońsko-chiński spór o wyspy Senkaku/Diaoyu i rosnąca potęga morska Chin. Nietrudno się domyślić, że niepisanym adresatem obecnego porozumienia są również Chiny.

Krajobraz strategiczny Azji Wschodniej ulega dynamicznym przeobrażeniom, a sytuacja bezpieczeństwa w regionie staje się coraz bardziej problematyczna. Bezprecedensowa ubiegłoroczna deklaracja prezydenta Joe Bidena o amerykańskiej gotowości do obrony Tajwanu mocno zaogniła sytuację wokół wyspy. Regularnie chińskie samoloty naruszają przestrzeń powietrzną „zbuntowanej prowincji” – jak Chiny nazywają Tajwan – a jednostki marynarki wojennej odbywają prowokacyjne rejsy w rejonie. Z drugiej strony zaś Stany Zjednoczone prowadzą w Cieśninie Tajwańskiej tzw. operacje swobody żeglugi (FONOPs), w ramach której amerykańskie okręty bronią również swobody pływania przy spornych wyspach Spratly i Paracelskich na Morzu Południowochińskim. Z medialnych nagłówków zniknął dzięki temu problem chińskich roszczeń terytorialnych na tym akwenie, jednak i tam sytuacja staje się coraz bardziej napięta. Oczywiście, również konflikt ukraiński wpływa na percepcję sytuacji bezpieczeństwa Japonii. Od jego rozpoczęcia kilkukrotnie już dochodziło do skoordynowanych rejsów chińskich i rosyjskich jednostek morskich w bezpośrednim sąsiedztwie wód japońskich. Osobnym, choć powiązanym problemem, pozostaje sytuacja na Półwyspie Koreańskim.

Japonia pozostaje najbliższym sojusznikiem USA w regionie, a przy tym najsilniej odczuwa ona zagrożenia płynące ze wzrostu potęgi militarnej Chin oraz to wynikające z awanturniczej polityki reżimu północnokoreańskiego. Nie może zatem dziwić, że szuka ona partnerów wśród państw regionu, a także europejskich mocarstw morskich. Podobne porozumienie o wzajemnym dostępie Japonia podpisała rok temu z Australią, w tym samym czasie rozpoczęto również rozmowy z Francją na ten temat. Wybór Australii i Wielkiej Brytanii jako pierwszych państw, z którymi podpisano porozumienia, nie jest oczywiście przypadkowy, są to przecież jedni z najważniejszych sojuszników Stanów Zjednoczonych, a od września 2021 roku sygnatariusze porozumienia AUKUS. Stany Zjednoczone opierają swoją obecność w regionie Indo-Pacyfiku na systemie sojuszy i starają się pogłębiać oraz instytucjonalizować te relacje, dążąc do sformalizowania relacji między sojusznikami. Przykładem są tu właśnie porozumienia Japonii z Australią i Wielką Brytanią.

Podpisywany kilka dni temu dokument zakłada możliwość rozmieszczenia sił partnera na swoim terytorium i wspólne szkolenia wojskowe, wymianę kadr i doświadczeń. To jeden z przejawów przeistaczania się Japonii w pełnoprawne mocarstwo i stopniowego odejścia od ograniczeń w polityce obronnej, które były konsekwencją udziału po stronie agresora w II wojnie światowej. Jest to proces długotrwały, trwający już co najmniej kilkanaście lat i bez wątpienia wymagający jeszcze czasu. Jednak kierunek został wytyczony i trudno się spodziewać, by został zmieniony. Wyraźnie świadczą o tym m.in. zapowiedzi dotyczące podniesienia wydatków na obronność z jednego do dwóch proc. PKB do 2027 roku (co uczyni japoński budżet trzecim co do wielkości na świecie). Warto jednak pamiętać, że resentyment do tego kraju jest wciąż silnie obecny w Azji Wschodniej i na pewno będzie wykorzystywany przez Chiny. Te ostatnie na razie ustami rzecznika ministerstwa spraw zagranicznych oznajmiły, że region Azji i Pacyfiku jest kotwicą pokoju i rozwoju, nie polem geopolitycznej rywalizacji. Bez wątpienia jednak ChRL postrzega podpisanie porozumienia jako kolejny przejaw amerykańskiej strategii powstrzymywania.

Rafał Ciastoń , ekspert ds. stosunków międzynarodowych, technologii militarnych i konfliktów zbrojnych

autor zdjęć: Źródło: premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak/ Twitter

dodaj komentarz

komentarze


Charge of Dragon
 
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Barwy walki
V Korpus z nowym dowódcą
SOR w Legionowie
Ramię w ramię z aliantami
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Kadisz za bohaterów
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Szarża „Dragona”
Front przy biurku
Odstraszanie i obrona
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sandhurst: końcowe odliczanie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO on Northern Track
Rakiety dla Jastrzębi
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, epilog
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO na północnym szlaku
Zachować właściwą kolejność działań
Ocalały z transportu do Katynia
Na straży wschodniej flanki NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Sprawa katyńska à la española
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kolejne FlyEle dla wojska
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Głos z katyńskich mogił
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zmiany w dodatkach stażowych
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zbrodnia made in ZSRS
Strażacy ruszają do akcji
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Optyka dla żołnierzy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO