moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sojusznicza wizyta na Mazurach

Wicepremier Mariusz Błaszczak spotkał się we wtorek z Angelem Tilvarem, ministrem obrony Rumunii. Politycy rozmawiali m.in. o współpracy wojskowej obu państw. – Razem budujemy siłę państw położonych na wschodniej flance NATO, udowadniając potencjalnemu agresorowi, że atak na Polskę lub Rumunię się nie opłaci – powiedział szef polskiego MON-u.

Spotkanie wicepremiera Mariusza Błaszczaka z ministrem obrony narodowej Rumunii Angelem Tilvarem odbyło się w Bemowie Piskim. To właśnie w tej miejscowości stacjonuje Batalionowa Grupa Bojowa NATO, którą tworzą Amerykanie, Brytyjczycy, Chorwaci i Rumuni. Żołnierze sojuszniczych armii na co dzień ćwiczą z wojskowymi z 15 Brygady Zmechanizowanej. – Ta współpraca układa się bardzo płynnie, z czego obaj możemy być dumni – mówił wicepremier Błaszczak.

 

REKLAMA

Szef polskiego MON-u zaznaczył, że Polskę i Rumunię wiele łączy, nie tylko ze względów historycznych. Oba państwa należą do Unii Europejskiej i tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątki. – Mamy zbliżone poglądy, jeżeli chodzi o zagrożenia oraz odpowiedzi na nie, a także na to w jaki sposób należy wzmacniać nasze siły zbrojne – zaznaczył. Dodał, że oba państwa przeznaczają ponad 2 proc. PKB na obronność i inwestują w nowoczesny sprzęt wojskowy. – Razem budujemy siłę państw Sojuszu Północnoatlantyckiego położonych na wschodniej flance NATO, udowadniając potencjalnemu agresorowi, że atak na Polskę lub Rumunię się nie opłaci – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Szefowie resortów obrony rozmawiali m.in. o sytuacji panującej w Ukrainie. – Kiedy Rosja odtwarza swoje imperium, niezależnie czy jest wtedy biała czy czerwona, to postrzegamy ją jako realne zagrożenie – zaznaczył szef polskiego MON-u. Błaszczak podkreślił, że zarówno Polska, jak i Rumunia nie zgadzają się na negowanie przez Kreml woli narodu ukraińskiego do samostanowienia o sobie. – Razem jesteśmy silniejsi – mówił wicepremier. Poinformował także, że w przyszłym tygodniu przedstawiciele Polski i Rumunii spotkają się, by omówić szczegóły dotyczące udzielania kolejnego wsparcia Ukrainie.

Angel Tilvar, minister obrony Rumunii, przyznał, że lista dziedzin, w których Warszawa i Bukareszt mogą współpracować, jest bardzo długa. – Jesteśmy częścią największego, najsilniejszego sojuszu w historii, Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale też jesteśmy partnerami w UE i cieszymy się bardzo dobrymi relacjami dwustronnymi – przekonywał. Rumuński minister obrony nazwał toczącą się w Ukrainie wojnę „nielegalnym najazdem jednego państwa na drugie, suwerenne”, mówił także o solidarności Polski i Rumunii w kwestii wsparcia m.in. osób uciekających przed rosyjską agresją. – Trzy miliony uchodźców przeszło przez Rumunię, przez nasz kraj przetransportowano około 8 mln ton pszenicy, która uratowała od głodu kraje północnej Afryki – wymieniał. – Bardzo ważna jest solidarność europejska przeciwko Rosji – powtórzył.

Tilvar przypomniał także, że w Polsce stacjonują wojskowi z Rumunii, ale Polacy wzmacniają Batalionową Grupę Bojową, która ma bazę w rumuńskiej miejscowości Craiova. – Dziękuję za warunki, jakie zapewniono naszym żołnierzom stacjonującym w Polsce. Mam nadzieję, iż pan minister Błaszczak miał podobne wrażenia o warunkach bytowych polskich żołnierzy w Rumunii – powiedział.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko pomoże Słoweńcom
 
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Szwedzi na „Czernickim”
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Za nami Invictus Games w Düsseldorfie
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Plan misji „Air Defender”
RBN o rezultatach szczytu NATO
Czerwona powódź
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
LITPOLUKRBRIG z nowym dowódcą
Kurs na rozwój
Gdy zagraża ogień
Wyższe diety za służbę na granicy
Raki dla podhalańczyków
"Jesienny ogień” z ministrem
Okręt w matni, załoga walczy
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Murem za polskim mundurem
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Konsekwentnie dąży do celu
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Abramsy jadą na ukraiński front
Przysięga w Kolnie
Brąz Polki we wspinaczce sportowej
Armia: Żołnierze, badajcie się!
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Rakietowe kompetencje w Zielonce
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Szef rządu w Łuczniku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
F-16 i Hercules wylądują na drodze
Polsko-koreańskie rozmowy
Atak o świcie
Dwa medale w Budapeszcie
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Odliczanie do przysięgi
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Brązowa czwórka podwójna
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Wirtualna walka na morzu
Śladem profesjonalistów
Armia wraca na wschód Polski
Ahoj, Dni NATO!
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
16 Dywizja świętuje
Mała Narew już w Gołdapi
Samoloty C-295M w Wojsku Polskim służą już 20 lat!
Polsko-czeska współpraca myśliwców
FA-50 doleciały!
Stawia na dobrą komunikację

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO