moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sojusznicza wizyta na Mazurach

Wicepremier Mariusz Błaszczak spotkał się we wtorek z Angelem Tilvarem, ministrem obrony Rumunii. Politycy rozmawiali m.in. o współpracy wojskowej obu państw. – Razem budujemy siłę państw położonych na wschodniej flance NATO, udowadniając potencjalnemu agresorowi, że atak na Polskę lub Rumunię się nie opłaci – powiedział szef polskiego MON-u.

Spotkanie wicepremiera Mariusza Błaszczaka z ministrem obrony narodowej Rumunii Angelem Tilvarem odbyło się w Bemowie Piskim. To właśnie w tej miejscowości stacjonuje Batalionowa Grupa Bojowa NATO, którą tworzą Amerykanie, Brytyjczycy, Chorwaci i Rumuni. Żołnierze sojuszniczych armii na co dzień ćwiczą z wojskowymi z 15 Brygady Zmechanizowanej. – Ta współpraca układa się bardzo płynnie, z czego obaj możemy być dumni – mówił wicepremier Błaszczak.

 

Szef polskiego MON-u zaznaczył, że Polskę i Rumunię wiele łączy, nie tylko ze względów historycznych. Oba państwa należą do Unii Europejskiej i tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątki. – Mamy zbliżone poglądy, jeżeli chodzi o zagrożenia oraz odpowiedzi na nie, a także na to w jaki sposób należy wzmacniać nasze siły zbrojne – zaznaczył. Dodał, że oba państwa przeznaczają ponad 2 proc. PKB na obronność i inwestują w nowoczesny sprzęt wojskowy. – Razem budujemy siłę państw Sojuszu Północnoatlantyckiego położonych na wschodniej flance NATO, udowadniając potencjalnemu agresorowi, że atak na Polskę lub Rumunię się nie opłaci – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Szefowie resortów obrony rozmawiali m.in. o sytuacji panującej w Ukrainie. – Kiedy Rosja odtwarza swoje imperium, niezależnie czy jest wtedy biała czy czerwona, to postrzegamy ją jako realne zagrożenie – zaznaczył szef polskiego MON-u. Błaszczak podkreślił, że zarówno Polska, jak i Rumunia nie zgadzają się na negowanie przez Kreml woli narodu ukraińskiego do samostanowienia o sobie. – Razem jesteśmy silniejsi – mówił wicepremier. Poinformował także, że w przyszłym tygodniu przedstawiciele Polski i Rumunii spotkają się, by omówić szczegóły dotyczące udzielania kolejnego wsparcia Ukrainie.

Angel Tilvar, minister obrony Rumunii, przyznał, że lista dziedzin, w których Warszawa i Bukareszt mogą współpracować, jest bardzo długa. – Jesteśmy częścią największego, najsilniejszego sojuszu w historii, Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale też jesteśmy partnerami w UE i cieszymy się bardzo dobrymi relacjami dwustronnymi – przekonywał. Rumuński minister obrony nazwał toczącą się w Ukrainie wojnę „nielegalnym najazdem jednego państwa na drugie, suwerenne”, mówił także o solidarności Polski i Rumunii w kwestii wsparcia m.in. osób uciekających przed rosyjską agresją. – Trzy miliony uchodźców przeszło przez Rumunię, przez nasz kraj przetransportowano około 8 mln ton pszenicy, która uratowała od głodu kraje północnej Afryki – wymieniał. – Bardzo ważna jest solidarność europejska przeciwko Rosji – powtórzył.

Tilvar przypomniał także, że w Polsce stacjonują wojskowi z Rumunii, ale Polacy wzmacniają Batalionową Grupę Bojową, która ma bazę w rumuńskiej miejscowości Craiova. – Dziękuję za warunki, jakie zapewniono naszym żołnierzom stacjonującym w Polsce. Mam nadzieję, iż pan minister Błaszczak miał podobne wrażenia o warunkach bytowych polskich żołnierzy w Rumunii – powiedział.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


They Will Check The Training Results in Combat
 
Cień atomowej zagłady
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, epilog
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Piedimonte – samobójcza misja
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Po śladach polskich bohaterów
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Serwis K9 w Polsce
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Podróż po AWACS-ie
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Nowe zadania szefa SKW
Ratownicy na medal
Przysięga w Limanowej
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polki pobiegły po srebro!
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Mobilne dowodzenie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Pierwsza Drużyna” na start
Los infiernos picadores, czyli piekielni lansjerzy
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Honor weteranom misji!
By Polska była bezpieczna
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Pokazali bojowego ducha
Wszystkie misje AWACS-a
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
WAM wraca po latach
„Ryś” z laserem
Ameryka daje wsparcie
NATO on Northern Track
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO