Z inicjatywy Akademickiego Centrum Komunikacji Strategicznej, a we współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji Akademii Sztuki Wojennej, za trzy miesiące zostanie uruchomiony nowy kierunek studiów podyplomowych. Komunikacja strategiczna w administracji publicznej to unikatowa oferta dla urzędników, przedstawicieli organizacji pozarządowych i całego sektora publicznego.
Trzysemestralne studia podyplomowe z komunikacji strategicznej w administracji publicznej powstały z inicjatywy ekspertów Akademickiego Centrum Komunikacji Strategicznej, czyli think tanku, który od wiosny 2021 roku działa w strukturach Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.
– Wychodzimy z nietuzinkową ofertą. To pierwsze tego typu studia podyplomowe w Polsce – mówi Anna Pacholska z Centrum Operacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej, ekspertka ACKS i dyrektor studiów MPA StratCom. – Łamiemy obecny na polskim rynku edukacyjnym schemat, według którego komunikacji uczy się wyłącznie w kontekście biznesowym i marketingowym. My natomiast wzorujemy się na studiach Master of Public Administration prowadzonych w Stanach Zjednoczonych. Widzimy bowiem ogromne zapotrzebowanie na praktyczną wiedzę z zakresu komunikacji w sektorze publicznym połączoną z wiedzą prawną na temat środowiska informacyjnego – dodaje. Eksperci ACKS zwracają uwagę na znaczenie środowiska informacyjnego, czyli tzw. infosfery. Podkreślają, że rozwój nowych technologii, techniki komunikacyjne oraz zależności zachodzące pomiędzy instytucjami są obecnie dużym wyzwaniem dla sektora publicznego. A odpowiedzią na te potrzeby ma być właśnie nowy kierunek studiów.
Studia podyplomowe są skierowane do osób mających dyplom ukończenia studiów co najmniej drugiego stopnia (magisterskie lub równorzędne), zatrudnionych w administracji, sektorze publicznym lub pozarządowym. Co ważne, kandydaci muszą posługiwać się językiem angielskim na poziomie komunikatywnym, bo część wykładów ma być prowadzona właśnie w tym języku. Studenci będą się uczyć m.in. o aspektach prawnych funkcjonowania administracji, bezpieczeństwie międzynarodowym, bezpieczeństwie informacji i przeciwdziałaniu dezinformacji. W programie zajęć znalazły się także takie przedmioty, jak: komunikacja strategiczna i kryzysowa, narracja – formułowanie treści, wystąpienia publiczne, kampanie informacyjne oraz komunikacja cyfrowa i nowe media. Studenci wezmą udział w dwudniowej podróży studyjnej – odwiedzą kwaterę Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz siedzibę Unii Europejskiej.
– Stawiamy na umiejętności praktyczne, dlatego naszymi wykładowcami będą praktycy, najwybitniejsi eksperci z różnych krajów europejskich oraz ze Stanów Zjednoczonych – podkreśla Anna Pacholska. – Prezentowane będą stanowiska i doświadczenia różnych państw i instytucji w celu odzwierciedlenia globalnego środowiska informacyjnego, rzeczywistych wyzwań sektora publicznego w tym zakresie oraz najnowszych światowych trendów komunikacyjnych. Każdy przedmiot jest podzielony na tematy, które poprowadzi kilku wykładowców i praktyków. Dzięki temu będziemy mogli przedstawić pełny obraz każdego zagadnienia – wyjaśnia ekspertka ACKS. Poza wykładowcami Akademii Sztuki Wojennej wiedzą i doświadczeniem ze studentami podzielą się m.in. Mark Laity, dyrektor StratCom Academy, Kenneth Kligge z Narodowego Uniwersytetu Obrony z Waszyngtonu, prof. Jewhen Fedczenko, redaktor naczelny portalu StopFake.org oraz dyrektor Mohylańskiej Szkoły Dziennikarstwa, dr Agnieszka Glapiak, zastępca przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Stanisław Żaryn, sekretarz stanu w KPRM-ie, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych.
Rekrutacja kandydatów potrwa do końca stycznia, a pierwsze zajęcia odbędą się pod koniec marca 2023 roku. Koszt trzysemestralnych studiów wynosi 12 tys. zł. Dowódcy jednostek i oficerowie prasowi mogą ubiegać się o dofinansowanie.
autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON
komentarze