moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy kierunek studiów ACKS

Z inicjatywy Akademickiego Centrum Komunikacji Strategicznej, a we współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji Akademii Sztuki Wojennej, za trzy miesiące zostanie uruchomiony nowy kierunek studiów podyplomowych. Komunikacja strategiczna w administracji publicznej to unikatowa oferta dla urzędników, przedstawicieli organizacji pozarządowych i całego sektora publicznego.

Trzysemestralne studia podyplomowe z komunikacji strategicznej w administracji publicznej powstały z inicjatywy ekspertów Akademickiego Centrum Komunikacji Strategicznej, czyli think tanku, który od wiosny 2021 roku działa w strukturach Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

– Wychodzimy z nietuzinkową ofertą. To pierwsze tego typu studia podyplomowe w Polsce – mówi Anna Pacholska z Centrum Operacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej, ekspertka ACKS i dyrektor studiów MPA StratCom. – Łamiemy obecny na polskim rynku edukacyjnym schemat, według którego komunikacji uczy się wyłącznie w kontekście biznesowym i marketingowym. My natomiast wzorujemy się na studiach Master of Public Administration prowadzonych w Stanach Zjednoczonych. Widzimy bowiem ogromne zapotrzebowanie na praktyczną wiedzę z zakresu komunikacji w sektorze publicznym połączoną z wiedzą prawną na temat środowiska informacyjnego – dodaje. Eksperci ACKS zwracają uwagę na znaczenie środowiska informacyjnego, czyli tzw. infosfery. Podkreślają, że rozwój nowych technologii, techniki komunikacyjne oraz zależności zachodzące pomiędzy instytucjami są obecnie dużym wyzwaniem dla sektora publicznego. A odpowiedzią na te potrzeby ma być właśnie nowy kierunek studiów.

Studia podyplomowe są skierowane do osób mających dyplom ukończenia studiów co najmniej drugiego stopnia (magisterskie lub równorzędne), zatrudnionych w administracji, sektorze publicznym lub pozarządowym. Co ważne, kandydaci muszą posługiwać się językiem angielskim na poziomie komunikatywnym, bo część wykładów ma być prowadzona właśnie w tym języku. Studenci będą się uczyć m.in. o aspektach prawnych funkcjonowania administracji, bezpieczeństwie międzynarodowym, bezpieczeństwie informacji i przeciwdziałaniu dezinformacji. W programie zajęć znalazły się także takie przedmioty, jak: komunikacja strategiczna i kryzysowa, narracja – formułowanie treści, wystąpienia publiczne, kampanie informacyjne oraz komunikacja cyfrowa i nowe media. Studenci wezmą udział w dwudniowej podróży studyjnej – odwiedzą kwaterę Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz siedzibę Unii Europejskiej.

– Stawiamy na umiejętności praktyczne, dlatego naszymi wykładowcami będą praktycy, najwybitniejsi eksperci z różnych krajów europejskich oraz ze Stanów Zjednoczonych – podkreśla Anna Pacholska. – Prezentowane będą stanowiska i doświadczenia różnych państw i instytucji w celu odzwierciedlenia globalnego środowiska informacyjnego, rzeczywistych wyzwań sektora publicznego w tym zakresie oraz najnowszych światowych trendów komunikacyjnych. Każdy przedmiot jest podzielony na tematy, które poprowadzi kilku wykładowców i praktyków. Dzięki temu będziemy mogli przedstawić pełny obraz każdego zagadnienia – wyjaśnia ekspertka ACKS. Poza wykładowcami Akademii Sztuki Wojennej wiedzą i doświadczeniem ze studentami podzielą się m.in. Mark Laity, dyrektor StratCom Academy, Kenneth Kligge z Narodowego Uniwersytetu Obrony z Waszyngtonu, prof. Jewhen Fedczenko, redaktor naczelny portalu StopFake.org oraz dyrektor Mohylańskiej Szkoły Dziennikarstwa, dr Agnieszka Glapiak, zastępca przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Stanisław Żaryn, sekretarz stanu w KPRM-ie, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych.

Rekrutacja kandydatów potrwa do końca stycznia, a pierwsze zajęcia odbędą się pod koniec marca 2023 roku. Koszt trzysemestralnych studiów wynosi 12 tys. zł. Dowódcy jednostek i oficerowie prasowi mogą ubiegać się o dofinansowanie.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
 
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
„Osiodłać krowę”
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Latający radar
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dzień, który zmienił bieg wojny
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Czarownice” nad Londynem
Podróż w ciemność
Kremlowska wirtualna korekta
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Pokazali swoją siłę
Sztandar dla cyberwojsk
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Jak rozbito więzienie w Końskich
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Ratownicy na medal
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Przesmyk w grze
Inwestycja potrzebna jak tlen
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Plan na szczyt
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ameryka daje wsparcie
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Policjanci szkolą wojsko
Zaprojektuj mural o powstaniu
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Trzy miecze pokoju
NATO on Northern Track
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Wkrótce certyfikacja WOT-u
AWACS-y dostarczone
Equipment Tailored to the Needs
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
„Pierwsza Drużyna” na start
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
„Baltops” – moc na Bałtyku
Gortat Team vs drużyna NATO
Więcej niż szkolenie TCCC
AW149 wkrótce „made in Poland”
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Terroryści na lotnisku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO