moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

ORP Mewa zacumowała w Porcie Wojennym Gdynia

We wtorek, 27 grudnia, do Portu Wojennego w Gdyni wszedł niszczyciel min Mewa – trzeci z sześciu okrętów typu Kormoran II, które wejdą w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Oficjalne rozpoczęcie służby nastąpi po uroczystości pierwszego podniesienia bandery Marynarki Wojennej RP.

21 grudnia na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku podpisany został protokół zdawczo-odbiorczy, tym samym zakończył się odbiór jednostki od wykonawcy i przeszła ona na własność Sił Zbrojnych. We wtorek, 27 grudnia, przyszła ORP Mewa opuściła stocznię i przeszła do Portu Wojennego w Gdyni. Po zacumowaniu w macierzystym porcie z jej załogą spotkał się dowódca kontradmirał Włodzimierz Kułagin.

Przekazanie okrętu poprzedzały kilkumiesięczne próby zdawczo-odbiorcze, w trakcie których sprawdzono platformę morską oraz urządzenia i systemy zwalczania zagrożeń minowych. Pomyślne zakończenie tych prób potwierdziło zdolność  okrętu do realizacji jego głównych zadań, do których należy: poszukiwanie, klasyfikacja, identyfikacja i zwalczanie min morskich, rozpoznanie torów wodnych, przeprowadzanie jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawianie min oraz zdalne sterowanie samobieżnymi platformami przeciwminowymi.

Mewa (nr burtowy 603) to trzeci z zaplanowanych sześciu nowoczesnych niszczycieli min budowanych dla polskiej Marynarki Wojennej przez Konsorcjum, w którego skład wchodzą: lider – Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. należąca do grupy kapitałowej Remontowa Holding S.A. oraz członkowie – Ośrodek Badawczo – Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. i PGZ Stocznia Wojenna. Od 28 listopada 2017 roku pierwszy z serii, ORP Kormoran (601), pełni służbę w składzie 13 Dywizjonu Trałowców. Natomiast na drugim okręcie projektu 258, czyli ORP Albatros (602) biało-czerwona bandera została po raz pierwszy podniesiona 28 listopada 2022 roku, w czasie obchodów 104. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

W grudniu 2017 roku, miesiąc po podniesieniu bandery na prototypowym ORP Kormoran, podpisano kontrakt na budowę 2 kolejnych niszczycieli min, tj. Albatrosa i Mewy. W czerwcu 2022 roku w trakcie obchodów Święta Marynarki Wojennej, w świnoujskim Porcie Wojennym, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na budowę 3 kolejnych niszczycieli min, które w latach 2026-27 zasilą 12 Dywizjon Trałowców w Świnoujściu. Tak więc w najbliższych latach siły obrony przeciwminowej zostaną gruntownie zmodernizowane i łącznie 6 okrętów projektu 258 typu Kormoran II wejdzie w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Tekst: kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski/ 8 FOW
red. PZ

autor zdjęć: st. mat Ariel Szczepański

dodaj komentarz

komentarze


ORP „Garland” w konwoju śmierci
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
WOT wspiera służby miejskie w odśnieżaniu
Czekamy na F-35
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Warto iść swoją drogą
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Dwie karetki dla szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą
Jak zbudować armię przyszłości
Na tronie mistrza bez zmian
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Góral z ORP „Gryf”
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
O bezpieczeństwie u prezydenta
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Nowe Abramsy na horyzoncie
Nowa lokalizacja 18 Brygady Zmotoryzowanej
Polsko-amerykańska odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia
Good Morning, Orka!
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Detektory skażeń dla Tarczy Wschód poszukiwane
Sprzymierzeni z GROM dla kolegów z PTSD
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Zmiany kadrowe w Żelaznej Dywizji i u podhalańczyków
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Odpalili K9 Thunder
Nowy europejski czołg
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Amerykański szogun
Pucharowy medal na desce
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WOT wciąż pomaga w zwalczaniu skutków ataku zimy
Maj polskich żywych torped
Używane Strykery dla Polski, a Rosomaki na eksport
Kurs dla pilotów Apache’ów czas start
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Piątka z czwartego wozu
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
„Zygalski” na wodzie
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Brzescy saperzy i prace rozbiórkowe
Człowiek, który sprzedał ciszę
W cieniu dumy floty
Terytorialsi wspierają samorządy w walce z zimą
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Warmia i Mazury dla Polski i NATO
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Dyrygent w mundurze
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Więcej mocy dla Orki
Partnerstwo Polski i Litwy
Koniec bezkarności floty cieni?
Przeżyj to sam
Czas podwodniaków
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
PKW „Noteć” – koniec misji
Co nowego w przepisach?
Krok po kroku przez kwalifikacje
USA: chcemy Grenlandii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO