moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego

Do końca 2027 roku Francja dostarczy Polsce dwa satelity rozpoznawcze, a na terenie naszego kraju powstanie także stacja, gdzie będą analizowane zebrane dzięki nim informacje. – Cieszę się, że dzięki tej współpracy Wojsko Polskie zyska takie zdolności – powiedział minister Mariusz Błaszczak po zatwierdzeniu umowy na pozyskanie sprzętu.

Wicepremier Mariusz Błaszczak spotkał się we wtorek z Sébastienem Lecornu, ministrem obrony Francji. Była to pierwsza od sześciu lat wizyta reprezentanta francuskiego resortu obrony w Polsce. – Dziękuję za te niezwykle interesujące rozmowy. Świadczą one o bliskich relacjach polsko-francuskich – mówił po obradach szef polskiego MON-u.

Punktem kulminacyjnym spotkania było zatwierdzenie przez przedstawicieli obu państw umowy, dzięki której Wojsko Polskie zostanie wyposażone w dwa satelity rozpoznawcze i stację odbiorczą do analizy pozyskanych dzięki nim informacji. Jak podkreślił wicepremier Błaszczak, dzięki temu zwiększą się zdolności Polski do odstraszania. – Jest to ważne również ze względu na możliwość wczesnego ostrzegania, zarówno w wymiarze wojskowym, jak i cywilnym – powiedział. Minister wyjaśnił, że satelity pozwolą też na szybsze pozyskiwanie informacji m.in. o klęskach żywiołowych. – Cieszę się, że dzięki współpracy z Francją Wojsko Polskie zyska takie zdolności – zaznaczył.

Szef MON-u poinformował, że dostawy satelitów mają się zakończyć wraz z końcem 2027 roku, jednak już dziś Polska ma otrzymać dostęp do francuskiego systemu obrazowania. – W przyszłości nasze satelity będą operowały w jednej konstelacji z satelitami francuskimi, co umożliwi prowadzenie rozpoznania jeszcze efektywniej – stwierdził Błaszczak.

Dzisiejsze rozmowy dotyczyły też obecnej sytuacji bezpieczeństwa. Wicepremier zwrócił uwagę, że Polska i Francja to sojusznicy, których łączą więzi historyczne, a obecnie także współpraca na wielu polach. Jednym z nich miałoby być udzielanie wsparcia walczącej Ukrainie. – Rozmawialiśmy o tym, co razem możemy zrobić, żeby to, co jest związane z próbą odbudowy imperium rosyjskiego, a wymierzone jest w wolne kraje Europy, nie było skuteczne – podkreślił. – Chodzi o to, aby wolny świat zapobiegł tym wszystkim tragediom, które niesie ze sobą rosyjska okupacja i agresja w Ukrainie – dodał.

Sébastien Lecorn zaznaczył natomiast, że zarówno Polska, jak i Francja to państwa, które „robią bardzo dużo, jeżeli chodzi o uzbrojenie”, a zatwierdzona dziś umowa znacznie zwiększy zdolności polskich sił zbrojnych do prowadzenia rozpoznania. – Obecna sytuacja pokazuje nam, jak ważne jest to, aby każdy z krajów był niezależny w swojej ocenie sytuacji – stwierdził. Wyjaśnił, że „obecnie przestrzeń kosmiczna staje coraz bardziej zmilitaryzowana i ma coraz większy wpływ na działania zbrojne oraz na to, w jaki sposób rozpoznawana jest sytuacja na polu bitwy”. – Dostarczymy usługę i sprzęt doskonałej jakości – zapewnił.

Minister obrony Francji zapowiedział także, że na przyszły rok oba państwa zaplanowały zacieśnienie współpracy, szczególnie tej dotyczącej budowania interoperacyjności obu armii. Przyznał też, że Polska zrobiła bardzo dużo jeśli chodzi o pomoc Ukrainie. – Należy pogratulować Polsce zaangażowania, które ma wymiar historyczny zarówno pod względem działań związanych z wojskowością, jak i w wymiarze humanitarnym – powiedział. Dodał, że jutro po raz pierwszy odwiedzi Kijów, gdzie spotka się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem.

Jak powiedział nam ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia (to właśnie ta instytucja zawarła umowę z francuską firmą Airbus na pozyskanie sprzętu), nowe satelity umożliwią zobrazowanie konkretnego obszaru z dokładnością do 30 cm. Takie dane trafią następnie do stacji odbiorczej, gdzie zostaną przeanalizowane. – Na ich podstawie będą mogły być identyfikowane odpowiednie cele. Dzięki temu będzie można dokonać wyboru np. najefektywniejszego efektora do ich eliminacji – wyjaśnił oficer. Jak dodał, decyzja o tym, gdzie taka stacja zostanie ulokowana, jeszcze nie zapadła. Być może będą to Białobrzegi, gdzie mieści się Ośrodek Rozpoznania Obrazowego, w którym obecnie są analizowane informacje pozyskiwane z przestrzeni kosmicznej. Jest to możliwe dzięki umowie, którą Polska w 2014 roku zawarła z Włochami. Na mocy tego porozumienia mogliśmy otrzymać dane, które na nasz wniosek rozpoznawały satelity systemu COSMO-SkyMed. – W tym przypadku była jednak mowa o użyczaniu danych obrazowych, a nie ich bezpośrednim pozyskiwaniu, co znacznie wydłuża proces analizy. Nowe satelity pozwolą na zbudowanie własnych zdolności narodowych – zaznaczył ppłk Płatek.

Wartość zatwierdzonej dziś umowy wynosi ok. 575 mln euro netto.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~andy
1672583760
micku - działania naszego mon to czekanie "do końca" z zleceniem na rozwój krajowych rodzimych kompetencji czy pozyskania licencji ... a później uzasadniając pilną potrzebą operacyjną ... drogi zakup gotowców za granicą bez żadnych kompensat przemysłowych ... a co do stanu polskiego sektora kosmicznego to odsyłam do prasy branżowej ... miast blokowania propozycji rozwoju naszych firm ...
03-00-4A-23
~mick8791
1672395120
@andy chłopczyku, a jakie to niby satelity rozpoznania obrazowego produkuje Polska? Nie bądź śmieszny... Poza tym to będą nasze satelity więc będziemy mieli do nich bezpośredni dostęp.
F6-0E-BB-A9
~andy
1672218540
jak zawsze ... kolejny zakup z półki zagranicznego sprzętu( pytanie czy w kluczowych dla bezpieczeństw momentach dostęp do danych będzie możliwy albo ograniczony ze względu na trudności techniczne ) ... zamiast złożenie zamówienia w polskich firmach z pełną kontrolą i know how
03-00-4A-23

NATO na północnym szlaku
 
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojsko inwestuje w Limanowej
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Weterani i bokser „Master”
Odstraszanie i obrona
Hiszpański palimpsest
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część druga
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
25 lat w NATO – serwis specjalny
Będzie można zostać snajperem lądowym
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Szpej na miarę potrzeb
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Psiakrew, harmata!
Święto wojskowego sportu
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojskowi medycy ratują i leczą
Zmiany w dodatkach stażowych
Mundury w linii... produkcyjnej
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Jeśli nie Jastrząb, to…
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Ogień w podziemiu
Jak wyszkolić pilota F-16?
Rakiety dla Jastrzębi
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
V Korpus z nowym dowódcą
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Cena wolności
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kurs z dzwonem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
Animus Fortis, czyli mężny duch
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO