Obsługa broni, pierwsza pomoc czy survival – to tylko część umiejętności, których żołnierze nauczą cywili. Wszystko podczas akcji „Trenuj z Wojskiem”, której druga edycja, tym razem w ferie, rozpocznie się w połowie stycznia. – Zapraszamy wszystkich do zapisywania się na zajęcia – zachęca wicepremier Mariusz Błaszczak. Zgłoszenia można wysyłać już dziś.
„Trenuj z Wojskiem” to akcja zorganizowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej, która ma umożliwić cywilom poznanie podstaw żołnierskiego rzemiosła. Jesienią w pierwszej jej edycji wzięło udział łącznie 4 tys. osób. Zainteresowanie było tak duże, że MON zdecydowało się kontynuować projekt. O szczegółach poinformował w poniedziałek wicepremier Mariusz Błaszczak. – Postanowiliśmy otworzyć kolejną edycję akcji, która odbędzie się w czasie ferii zimowych. Zwiększyliśmy liczbę miejsc o 100%, a więc jesteśmy przygotowani na to, aby w treningach, które będą prowadzone w 31 garnizonach, uczestniczyło łącznie 8 tys. chętnych – zapowiedział szef MON-u. Dodał, że grafik został zsynchronizowany z terminami ferii, czyli żołnierze otworzą swoje bramy dla cywili wtedy, gdy w danym regionie będzie trwała zimowa przerwa w szkołach. – Pierwsze zajęcia odbędą się w połowie stycznia, ostatnie pod koniec lutego – wyjaśnił minister obrony.
Każde szkolenie będzie trwało osiem godzin. W tym czasie ochotnicy będą mieli okazję nauczyć się, jak składać i rozkładać broń, rzucać granatem, jak również sprawdzić swoją celność na strzelnicy. Poznają także podstawy udzielania pierwszej pomocy, zasady walki wręcz czy survivalu. – To są umiejętności, które mogą być przydatne w sytuacji ekstremalnej czy kryzysowej – podkreślił wicepremier Błaszczak. Dodał, że 98% śmiałków, którzy do tej pory uczestniczyli w zajęciach, stwierdziło, że szkolenie spełniło ich oczekiwania. – To bardzo dobry rezultat. Zachęcamy do tego, aby kolejne osoby zgłaszały się na treningi – powiedział.
Dlaczego resort obrony postanowił zaprosić cywili na szkolenie? – Nie ukrywamy, że w ten sposób chcielibyśmy zachęcić wszystkich, którzy nie zdecydowali się jeszcze, co chcą robić w przyszłości, aby zainteresowali się ofertą Wojska Polskiego – stwierdził Mariusz Błaszczak.
Aby wstąpić do armii zawodowej, można na przykład przejść szkolenie w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. To niejedyna możliwość. Osoby, które nie chciałyby rezygnować z dotychczasowej kariery, mogą, przykładowo, wstąpić do wojsk obrony terytorialnej. – Ustawa o obronie ojczyzny wprowadziła także aktywną rezerwę, a więc kolejną formę służby – przypomniał wicepremier. – Jesteśmy elastyczni, jesteśmy gotowi, by sprostać oczekiwaniom wszystkich chętnych.
Nabór na zajęcia prowadzone w ramach akcji „Trenuj z Wojskiem” rozpoczyna się już dziś. Co istotne, tym razem, aby wziąć w nich udział, nie trzeba być pełnoletnim. Na szkolenie mogą stawić się już piętnastolatkowie, o ile będą mieli na to zgodę rodziców czy opiekunów. Natomiast górna granica wieku to 65 lat.
Aby zapisać się na trening prowadzony przez żołnierzy, wystarczy wybrać jednostkę, następnie zgłosić się do niej. Można to zrobić telefonicznie, e-mailowo lub za pośrednictwem strony internetowej czy social mediów. Warto to zrobić jak najszybciej, liczba bowiem osób, które danego dnia mogą wziąć udział w treningu, jest ograniczona i wynosi zazwyczaj 150 (podczas pierwszej edycji limitem było 100 uczestników). Na czas szkolenia każda jednostka zapewnia swoim podopiecznym wyżywienie oraz ubezpieczenie.
Zajęcia z cyklu „Trenuj z Wojskiem” odbędą się w miejscowościach:
14.01
Ferie: województwo lubelskie, łódzkie, Podkarpacie, Pomorze, Śląsk
1. Zamość
2. Tomaszów Mazowiecki
3. Rzeszów
4. Ustka
5. Bielsko-Biała
6. Wesoła
21.01
Ferie: lubelskie, łódzkie, Podkarpacie, Pomorze, Śląsk i Podlasie, warmińsko-mazurskie
1. Lublin
2. Dęblin
3. Sieradz
4. Rzeszów
5. Lębork
6. Białystok
7. Giżycko
28.01
Ferie: lubelskie, łódzkie, Podkarpacie, Pomorze, Śląsk i Podlasie, warmińsko-mazurskie i kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
1. Lublin
2. Bartoszyce
3. Toruń CSWOT
4. Grudziądz
5. Kraków
6. Kielce
7. Poznań
8. Bielsko-Biała
9. Kłodzko
4.02
Ferie: podlaskie, warmińsko-mazurskie i kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
1. Gołdap
2. Bydgoszcz
3. Wędrzyn
4. Kraków
5. Opole
6. Zegrze
11.02
Ferie: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie i dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
1. Toruń CSAiU
2. Bydgoszcz
3. Kielce
4. Świętoszów
5. Wesoła
6. Stargard
18.02
Ferie: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
1. Kłodzko
2. Zegrze
3. Wrocław 10 pdow
4. Szczecin
25.02
Ferie: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
1. Warszawa
2. Grudziądz
3. Wocław AWL
4. Toruń CSWOT
5. Wędrzyn
6. Świętoszów
7. Opole
autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON
komentarze