Żołnierze nadawali ton rywalizacji na pływalni

Aż o 35 medali powiększyli swoje konto reprezentanci Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Na 79. Zimowych Mistrzostwach Polski w Pływaniu żołnierze wywalczyli 20 złotych krążków oraz osiem srebrnych i siedem brązowych. 26 medali zdobyli w rywalizacji indywidualnej – pięć z nich to zasługa st. szer. Pauliny Pedy, która cztery razy była pierwsza i raz druga.

St. szer. Paulina Peda wraz z Krzysztofem Chmielewskim z Integracyjnego Uczniowskiego Klubu Sportowego Muszelka Warszawa wygrała klasyfikację multimedalistów czempionatu na krótkim basenie. Na pływalni Astorii w Bydgoszczy oboje w rywalizacji indywidualnej wywalczyli po cztery tytuły mistrzowskie i jeden wicemistrzowski. Pływaczka CWZS-u i AZS AWF Katowice była bezkonkurencyjna w finałach na 50 i 100 m stylem grzbietowym oraz na 100 m stylem motylkowym i 100 m stylem zmiennym. Srebro zaś zdobyła w wyścigu na 50 m stylem motylkowym. Najlepsza zawodniczka w klasyfikacji multimedalistów medalowe konto powiększyła jeszcze o jeden krążek zdobyty w rywalizacji sztafet. St. szer. Paulina Peda w sztafecie mieszanej 4 × 50 m stylem dowolnym wywalczyła wraz z Wiktorią Domżalską, Piotrem Ludwiczakiem i Karolem Sieradzkim tytuł mistrzowski dla AZS AWF Katowice.

Trzecie miejsce w klasyfikacji multimedalistów zajęła Aleksandra Knop z Uczniowskiego Klubu Sportowego 190 w Łodzi (zdobyła po trzy złote i srebrne medale), a czwarte st. szer. spec. Anna Dowgiert, reprezentantka CWZS-u i poznańskiej Warty. Dowgiert wywalczyła trzy tytuły mistrzowskie – triumfowała w finałach na 50 i 100 m stylem dowolnym oraz na 50 m stylem motylkowym.

Z kolei ex aequo szóste miejsce na liście multimedalistów zajęli pływacy z CWZS-u: szer. Paulina Piechota i st. szer. spec. Tomasz Polewka oraz Dawid Wiekiera z Wodnika 29 Tychy. Wszyscy zdobyli po dwa tytuły mistrzowskie. Piechota, broniąca barw UKS 190 Łódź, popłynęła po złoto na 800 i 1500 m stylem dowolnym. Pływaczka CWZS-u do dwóch złotych medali w rywalizacji indywidualnej dorzuciła jeszcze brąz w sztafecie 4 × 200 m kobiet stylem dowolnym. Polewka, reprezentujący AZS AWF Katowice, triumfował zaś w finałach na 50 i 100 m stylem grzbietowym oraz zdobył srebro w męskiej sztafecie 4 × 100 m stylem dowolnym (wraz z nim startowali: st. szer. Michał Poprawa, Jakub Majerski i Piotr Ludwiczak).

Z trzema medalami wywalczonymi w rywalizacji indywidualnej wrócił z Bydgoszczy st. szer. Jan Kałusowski. Reprezentant Międzyszkolnego Klubu Sportowego Trójka Łódź zdobył złoto w finale 50 m stylem klasycznym oraz był drugi w finałowych wyścigach na 100 i 200 m stylem klasycznym.

Po dwa krążki w startach indywidualnych wywalczyli: szer. Mateusz Chowaniec, st. szer. Kacper Majchrzak, st. szer. Dominika Sztandera, szer. Aleksandra Polańska i st. szer. Filip Zaborowski. Chowaniec zdobył złoto w finale 100 m stylem dowolnym i brąz na 200 m stylem dowolnym, a do tego z kolegami z AZS AWF Katowice sięgnął po złote medale w sztafecie 4 × 100 m oraz 4 × 200 m stylem dowolnym. Majchrzak triumfował w wyścigu na 100 m stylem zmiennym oraz był trzeci w finale 100 m stylem dowolnym. Sztandera była zaś bezkonkurencyjna w wyścigu na 100 m stylem klasycznym i trzecia na 100 m stylem zmiennym oraz trzecia wraz z koleżankami z wrocławskiej Juvenii (st. szer. Alicją Tchórz, Oliwią Zagdańską i Malwiną Malaczewską) w sztafecie 4 × 100 m kobiet stylem dowolnym. Polańska, broniąca barw UKS-u Gminnego Ośrodka Sportu w Raszynie, zdobyła z kolei srebrne medale na 100 i 200 m stylem dowolnym oraz dwa złote w rywalizacji sztafet kobiet: 4 × 100 m i 4 × 200 m stylem dowolnym. Zaborowski z Miejskiego Klubu Pływackiego Szczecin był drugi w wyścigu na 400 m stylem dowolnym i trzeci na dwukrotnie dłuższym dystansie.

Z jednym medalem zaś wrócił z Bydgoszczy st. szer. Konrad Czerniak. Utytułowany zawodnik CWZS-u i MKP Szczecin wraz z kolegami wywalczył brąz w sztafecie 4 × 100 m stylem dowolnym. Wraz z nim po krążek popłynęli: Karol Ostrowski, Michał Bieroński i Kacper Kolańczyk.

Przed rokiem Zimowe Mistrzostwa Polski w Pływaniu również odbyły się na pływalni Astorii Bydgoszcz. Pływacy z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego wywalczyli na nich 35 medali. W tym roku tyle samo, ale za to częściej stawali na najwyższym stopniu podium. W 2021 roku zdobyli 13 złotych medali, w tym – o siedem więcej.

autor zdjęć: Rafał Oleksiewicz/PZP