moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy dowódca 5 Mazowieckiej BOT

28 listopada na placu apelowym koszar w Ciechanowie w obecności dowódcy wojsk obrony terytorialnej odbyła się uroczystość przekazania obowiązków na stanowisku dowódcy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Uroczystość przekazania dowodzenia miała miejsce na terenie koszar w Ciechanowie, a przebieg odbył się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. W trakcie uroczystego apelu nastąpiło przekazanie obowiązków dowódcy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przez płk. Mieczysława Gurgielewicza na ręce nowego dowódcy płk. Pawła Lecha.

Podczas uroczystego przekazania obowiązków obecny był dowódca wojsk obrony terytorialnej gen. broni Wiesław Kukuła. Uczestniczyli w niej również dowódcy brygad OT, przedstawiciele: jednostek, instytucji wojskowych oraz służb mundurowych, Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Polsce, rodzina patrona 5MBOT, kombatanci Armii Krajowej, parlamentarzyści, samorządowcy oraz dyrekcja i uczniowie partnerskich szkół mundurowych. Kulminacyjnym punktem ceremonii było przekazanie sztandaru 5 Mazowieckiej Brygady OT oraz podpisanie protokołów i złożenie meldunku o zdaniu i objęciu obowiązków.

Generał Wiesław Kukuła  w słowach skierowanych do zdającego obowiązki dowódcy brygady, złożył serdeczne podziękowania za służbę, która przypadła w szczególnie trudnym czasie pandemii oraz kryzysu migracyjnego. Zaznaczył, że ciechanowska Brygada bardzo dobrze wywiązała się ze swej roli, wspomagając społeczeństwo Mazowsza i okolic w operacjach Trwała Odporność i Silne Wsparcie. Dowódca WOT podkreślił, że zaangażowanie terytorialsów w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy, zyskało międzynarodowe uznanie.

- Przez ponad 2,5 roku było wiele wspólnych radości, smutków, ale przede wszystkim sukcesów. Wielokrotnie powtarzałem Wam zdanie „zwyciężą ci w czyich szeregach Dowódcy i żołnierze pragną tego samego”. Pragnąłem rozwoju naszej brygady, tym się kierowałem w swoim działaniu i dziękuję za Wasze pełne zrozumienie dla stawianych zadań. Skutecznie i z poświęceniem wspieraliście działania na rzecz rozwoju brygady. Dwa i pół roku naszej wspólnej służby to wiele trudnych zadań, które wzorowo wykonaliśmy – przytoczę kilka przykładów: wsparcie lokalnej społeczności w walce z pandemią COVID-19, wsparcie Straży Granicznej w zapewnieniu szczelności granicy z Białorusią, wsparcia działań pomocowych na rzecz uchodźców z objętej wojną Ukrainy. Służba w brygadzie dawała mi mnóstwo satysfakcji i jestem zaszczycony, że mogłem ją budować razem z Wami. To nasze wspólne dzieło a dziś przekazuję je w ręce pułkownika Lecha. Jestem przekonany, że będę mógł podziwiać, jak rozwijacie brygadę na czele z nowym dowódcą - powiedział podczas uroczystości płk Mieczysław Gurgielewicz.

Nowy dowódca brygady płk dr Paweł Lech, jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych oraz Akademii Obrony Narodowej. Ukończył także studia podyplomowe z ochrony i zarządzania kryzysowego, a w 2021 roku obronił tytuł doktora w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie. Karierę wojskową rozpoczął od dowodzenia plutonem w 1 Batalionie Logistycznym, następnie służył w strukturach Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Był na misji w Afganistanie - 2007/2008. W 2018 roku został zastępcą dowódcy 8KPBOT, a w 2021 – szefem oddziału w Pionie Szkolenia WOT.

***

Misją 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps.”Rój” jest obrona i wspieranie społeczności województwa mazowieckiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

Tekst: Elżbieta Obrębska/ rzecznik prasowy 5 MBOT

red. PZ

autor zdjęć: 5 MBOT

dodaj komentarz

komentarze


NATO podsumowało 2022 rok
 
Great Game on the Sea
Cegiełka na morzu
Wojna w świecie popkultury
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Medic on the Battlefield
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Biały Dom o polskich MiG-ach
Wspólne zakupy amunicji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Więcej Bystrych dla armii
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
O pomocy dla Ukrainy
VIS na misję
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Celne oko strzelców CWZS-u
Na ratunek „Rudemu”
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Słowo czekisty
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Kormorany, czyli praca zespołowa
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Będziemy produkować więcej amunicji
F-35 w powietrzu
Nowatorskie manewry Marszałka
Polski wkład w „Wisłę”
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Pod okiem rangersów
Air Policing piątej generacji
GROM szuka odważnych
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Śladem profesjonalistów
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Na trasie legendarnego biegu
Karą mogła być tylko śmierć
To dobra ustawa dla wojska
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
NATO patrzy na wschód
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Garnizon US Army na stałe
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Startuje „Jaskółka”
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Młot na dyktatora
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO