moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy dowódca 5 Mazowieckiej BOT

28 listopada na placu apelowym koszar w Ciechanowie w obecności dowódcy wojsk obrony terytorialnej odbyła się uroczystość przekazania obowiązków na stanowisku dowódcy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Uroczystość przekazania dowodzenia miała miejsce na terenie koszar w Ciechanowie, a przebieg odbył się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. W trakcie uroczystego apelu nastąpiło przekazanie obowiązków dowódcy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przez płk. Mieczysława Gurgielewicza na ręce nowego dowódcy płk. Pawła Lecha.

Podczas uroczystego przekazania obowiązków obecny był dowódca wojsk obrony terytorialnej gen. broni Wiesław Kukuła. Uczestniczyli w niej również dowódcy brygad OT, przedstawiciele: jednostek, instytucji wojskowych oraz służb mundurowych, Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Polsce, rodzina patrona 5MBOT, kombatanci Armii Krajowej, parlamentarzyści, samorządowcy oraz dyrekcja i uczniowie partnerskich szkół mundurowych. Kulminacyjnym punktem ceremonii było przekazanie sztandaru 5 Mazowieckiej Brygady OT oraz podpisanie protokołów i złożenie meldunku o zdaniu i objęciu obowiązków.

Generał Wiesław Kukuła  w słowach skierowanych do zdającego obowiązki dowódcy brygady, złożył serdeczne podziękowania za służbę, która przypadła w szczególnie trudnym czasie pandemii oraz kryzysu migracyjnego. Zaznaczył, że ciechanowska Brygada bardzo dobrze wywiązała się ze swej roli, wspomagając społeczeństwo Mazowsza i okolic w operacjach Trwała Odporność i Silne Wsparcie. Dowódca WOT podkreślił, że zaangażowanie terytorialsów w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy, zyskało międzynarodowe uznanie.

- Przez ponad 2,5 roku było wiele wspólnych radości, smutków, ale przede wszystkim sukcesów. Wielokrotnie powtarzałem Wam zdanie „zwyciężą ci w czyich szeregach Dowódcy i żołnierze pragną tego samego”. Pragnąłem rozwoju naszej brygady, tym się kierowałem w swoim działaniu i dziękuję za Wasze pełne zrozumienie dla stawianych zadań. Skutecznie i z poświęceniem wspieraliście działania na rzecz rozwoju brygady. Dwa i pół roku naszej wspólnej służby to wiele trudnych zadań, które wzorowo wykonaliśmy – przytoczę kilka przykładów: wsparcie lokalnej społeczności w walce z pandemią COVID-19, wsparcie Straży Granicznej w zapewnieniu szczelności granicy z Białorusią, wsparcia działań pomocowych na rzecz uchodźców z objętej wojną Ukrainy. Służba w brygadzie dawała mi mnóstwo satysfakcji i jestem zaszczycony, że mogłem ją budować razem z Wami. To nasze wspólne dzieło a dziś przekazuję je w ręce pułkownika Lecha. Jestem przekonany, że będę mógł podziwiać, jak rozwijacie brygadę na czele z nowym dowódcą - powiedział podczas uroczystości płk Mieczysław Gurgielewicz.

Nowy dowódca brygady płk dr Paweł Lech, jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych oraz Akademii Obrony Narodowej. Ukończył także studia podyplomowe z ochrony i zarządzania kryzysowego, a w 2021 roku obronił tytuł doktora w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie. Karierę wojskową rozpoczął od dowodzenia plutonem w 1 Batalionie Logistycznym, następnie służył w strukturach Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Był na misji w Afganistanie - 2007/2008. W 2018 roku został zastępcą dowódcy 8KPBOT, a w 2021 – szefem oddziału w Pionie Szkolenia WOT.

***

Misją 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps.”Rój” jest obrona i wspieranie społeczności województwa mazowieckiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

Tekst: Elżbieta Obrębska/ rzecznik prasowy 5 MBOT

red. PZ

autor zdjęć: 5 MBOT

dodaj komentarz

komentarze


Pracownik MON-u szpiegował – służby mają dowody
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Outside the Box
Bojowy duch i serce na dłoni
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Rusza kwalifikacja wojskowa 2026
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Partnerstwo Polski i Litwy
Zatrzymanie pracownika MON-u
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
Podwyżki coraz bliżej
Medycyna pod ostrzałem
Gladius wzmacnia armię
„Ratownik” o krok bliżej
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Medal Honoru dla Ollisa
Kierunek Rumunia
Negocjacje w sprawie gruntów pod bazę śmigłowców
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Amunicja dla Pilicy i Rosomaków zamówiona
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
Buzdygan Internautów – głosowanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ojciec chrzestny bojowego wozu piechoty Borsuk
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Ostatnia minuta Kutschery
Żołnierze zdominowali zapaśniczą imprezę mistrzowską
Premier wojenny
Sprawdzili się na macie i w ringu
Amerykanie zarobią na Duńczykach
To nie mogło się udać, ale…
Szwedzi z Piorunami
Terytorialsi konstruktorami dronów
Oko na Bałtyk
Maj polskich żywych torped
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba
Partnerstwo daje siłę
Kolejne Husarze prawie gotowe
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Co nowego w przepisach?
Są zarzuty dla zatrzymanego pracownika MON-u
Litwa stawia na poligony
Kursy podoficerskie po nowemu
Ferie na poligonie, czyli zimowa próba charakteru
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Together on the Front Line and Beyond
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Na styku zagrożeń
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
ORP „Garland” w konwoju śmierci
GROM szkoli przyszłych operatorów
Terytorialsi niosą pomoc po wypadku na torach
Zimowi podhalańczycy
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Nowy starszy podoficer w SGWP
Taniec na „Orle”
HIMARS-y w Rumunii
Ferie z wojskiem
Invictus, czyli niezwyciężony
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO